Ֆրանսիացի վիրուսաբան, նոբելյան դափնեկիր Լյուկ Մոնտանյեն տեսակետ է հայտնել այն մասին, որ կորոնավիրուսային ինֆեկցիայի նոր տեսակը մշակել են Չինաստանում լաբորատորիայում: Նա այս մասին հայտնել է CNEWS հեռուստաալիքին:
Նա նշել է, թե չի հավատում, որ կորոնավիրուսն անցել է չինական Ուհան քաղաքի շուկայում վայրի կենդանիներից: «Սա գեղեցիկ լեգենդ է, սա անհնարին է: Վիրուսը դուրս է եկել Ուհանի լաբորատորիայից»,- ասել է նա:
Մոնտանյեն հայտարարել է, որ այս լաբորատորիան 2000-ական թվականներից է մասնագիտացած կորոնավիրուսների ուղղությամբ: Նա հայտնել է, որ իր գործընկեր, մաթեմատիկոս Ժան-Կլոդ Փերեզի հետ միասին վերլուծել են նոր տեսակի կորոնավիրուսի գենոմի հաջորդականությունը:
Վիրուսաբանը նշել է, որ իրենք առաջինը չեն այսպիսի եզրակացություններ կատարում: Նրա խոսքով՝ հնդիկ հետազոտողները փորձել են աշխատանք հրապարակել, որում հայտարարել են, որ այս գենոմի մեջ են դրել մարդու իմունոդեֆիցիտի վիրուսի մի մասը, հավանաբար, ՄԻԱՎ-ի դեմ պատվաստանյութ ստեղծելու նպատակով:
Լյուկ Մոնտանյեն Նոբելյան մրցանակ է ստացել 2008 թվականին բժշկության եւ ֆիզիոլոգիայի ոլորտում ՄԻԱՎ-ի հայտնագործության համար:
Նախօրեին Fox News-ը, վկայակոչելով իր աղբյուրներին, հայտնել էր, որ կորոնավիրուսով առաջին վարակվածն աշխատել է Ուհանի լաբորատորիաներից մեկում, որն այնուհետեւ դարձել էր հիվանդության էպիկենտրոնը: Հեռուստաալիքի զրուցակիցները նշել էին, որ վիրուսը կենսաբանական զենք չէ: Այն առաջացել է վիրուսների հայտնաբերման եւ դրանց դեմ պայքարի մշակումներում ԱՄՆ-ին գերազանցելու Չինաստանի փորձերի հետեւանքով:
Ի պատասխան Չինաստանի ԱԳՆ ներկայացուցիչ Չժաո Լինցզյանը հիշեցրել էր, որ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը չի հաստատել կորոնավիրուսի արհեստական ստեղծման վարկածը:

Французский вирусолог, нобелевский лауреат Люк Монтанье высказал теорию о том, что новый тип коронавирусной инфекции разработали в лаборатории в Китае. Об этом он рассказал телеканалу CNEWS, сообщает РБК
Он отметил, что не верит, что коронавирус пошел от диких животных на рынке в китайском городе Ухань. «Это красивая легенда, это невозможно. Вирус вышел из лаборатории в Ухане», — сказал он.
Монтанье заявил, что эта лаборатория специализируется на коронавирусах с 2000-х годов. Он рассказал, что вместе со своим коллегой математиком Жан-Клодом Перезом проанализировал последовательность генома нового типа коронавируса.
Вирусолог отметил, что в подобных выводах они были не первыми. По его словам, индийские исследователи пытались опубликовать работу, в которой заявляли, что в этот геном вставили часть вируса иммунодефицита человека, вероятно, чтобы сделать вакцину против ВИЧ.
Люк Монтанье получил Нобелевскую премию в области медицины и физиологии в 2008 году за открытие ВИЧ.
Накануне телеканал Fox News со ссылкой на источники сообщал, что первый заразившийся коронавирусом работал в одной из лабораторий Уханя, который затем стал эпицентром заболевания. Собеседники телеканала отмечали, что вирус не был биологическим оружием. Он возник в результате попыток КНР превзойти США в наработках по обнаружению вирусов и борьбе с ними.
В ответ представитель МИД КНР Чжао Лицзян напомнил, что Всемирная организация здравоохранения не подтвердила версию об искусственном создании коронавируса.