Եվրամիությունը որոշել է հարեւան երկրներին 3 մլրդ եվրո հատկացնել կորոնավիրուսի համավարակի տնտեսական հետեւանքների դեմ պայքարի համար: Այս մասին նշված է Եվրահանձնաժողովի  հայտարարության մեջ, որն այսօր տարածվել է Բրյուսելում, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Եվրահանձնաժողովը հավանություն է տվել ընդլայնման եւ հարեւանության քաղաքականության 10 գործընկերներին 3 մլրդ եվրոյի մակրոֆինանսական օգնության փաթեթի տրամադրման մասին առաջարկին՝ նրանց օգնելու համար սահմանափակել կորոնավիրուսի համավարակի տնտեսական հետեւանքները»,- նշված է փաստաթղթում:
Նշված է, որ Ուկրաինան ստանալու է ամենամեծ գումարը՝ 1,2 մլրդ եվրո:
Դրանից բացի, օգնություն է հատկացվում Ալբանիային (180 մլն եվրո), Բոսնիա եւ Հերցեգովինային (250 մլն եվրո), Վրաստանին (150 մլն եվրո), Հորդանանին (200 մլն եվրո), Կոսովոյին (100 մլն եվրո), Մոլդովային (100 մլն եվրո), Մոնտենեգրոյին (60 մլն եվրո), Հյուսիսային Մակեդոնիային (160 մլն եվրո) եւ Թունիսին (600 մլն եվրո):
«Միջոցները կտրամադրվեն ավելի քան 12 ամսվա ընթացքում` բավականին բարենպաստ պայմաններով վարկերի տեսքով` այդ երկրներին իրենց անմիջական, հրատապ ֆինանսական կարիքները հոգալ օգնելու համար: Միեւնույն ժամանակ, Արժույթի միջազգային հիմնադրամի աջակցությամբ այս միջոցները կարող են նպաստել մակրոտնտեսական կայունության ամրապնդմանը եւ պայմաններ ստեղծել քաղաքացիների պաշտպանության նպատակով միջոցների հատկացման եւ կորոնավիրուսի համավարակի բացասական սոցիալ-տնտեսական հետեւանքները մեղմելու համար»,- ասվում է հայտարարության մեջ:
Եվրահանձնաժողովը ԵՄ խորհրդին եւ Եվրախորհրդարանին կոչ է արել անհապաղ հաստատել այդ որոշումը` օգնության առաջին տրանշի տրամադրմանն անցնելու համար:
Համավարակի սկզբից ի վեր աշխարհում ավելի քան 2.5 միլիոն մարդ է վարակվել կորոնավիրուսով, ավելի քան 175 հազար մարդ մահացել է:

The EU has decided to allocate EUR 3 billion to neighboring countries to combat the COVID-19 economic consequences, the European Commission said in a statement.
“The Commission has adopted a proposal for a €3 billion macro-financial assistance (MFA) package to ten enlargement and neighbourhood partners to help them to limit the economic fallout of the coronavirus pandemic. The proposal comes on top of the ‘Team Europe' strategy, the EU's robust and targeted response to support partner countries' efforts in tackling the coronavirus pandemic. It represents an important demonstration of the EU's solidarity with these countries at a time of unprecedented crisis.
The proposal, following a preliminary assessment of financing needs, provides for the MFA funds to be distributed as follows: the Republic of Albania (€180 million), Bosnia and Herzegovina (€250 million), Georgia (€150 million), the Hashemite Kingdom of Jordan (€200 million), Kosovo (€100 million), the Republic of Moldova (€100 million), Montenegro (€60 million), the Republic of North Macedonia (€160 million), the Republic of Tunisia (€600 million) and Ukraine (€1.2 billion),” the press release said.
“The MFA funds will be made available for 12 months in the form of loans on highly favourable terms to help these countries cover their immediate, urgent financing needs. Together with the International Monetary Fund's support, the funds can contribute to enhancing macroeconomic stability and creating space to allow resources to be allocated towards protecting citizens and mitigating the coronavirus pandemic's negative socio-economic consequences. This instrument also remains available for other eligible countries experiencing balance-of-payments difficulties,” it added.
The European Commission called on the Council of the EU and the European Parliament to urgently approve this decision to proceed with the provision of the first tranche of aid.
Since the beginning of the pandemic, over 2.5 million people have been infected with the coronavirus in the world, over 175 thousand have died.