Եվրոպական երկրների՝ Իսպանիայի, Պորտուգալիայի եւ Հունաստանի կողմից Հայաստանի հետ համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության մասին Համաձայնագրի վավերացման համար քաղաքական խոչընդոտներ չկան: Այս մասին այսօր՝ հունիսի 11-ին, ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2019-ի պետբյուջեի կատարողականի մասին զեկույցի քննարկման ընթացքում հայտարարեց ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը՝ պատասխանելով պատգամավորների հարցերին:
Նախարարի խոսքով՝ ԵՄ-Հայաստան համաձայնագիրը մնում է Եվրամիության հետ հարաբերությունների իրավական հիմք: «Դա կարեւոր գործիք է ՀՀ կառավարության կողմից ընդունված բարեփոխումների ծրագրերի իրականացման համար: Այսօր մենք մոտ ենք վավերացման գործընթացի ավարտին: Մենք ակնկալում ենք Համաձայնագրի վավերացում Իսպանիայի, Պորտուգալիայի եւ Հունաստանի համար: Եվ դրա համար քաղաքական որեւէ խնդրի չկա»,-ասաց Մնացականյանը:
Նա նաեւ նշեց, որ կորոնավիրուսի պայմաններում Ավստրիան եւ Իտալիան արդեն ավարտին են հասցրել տվյալ Համաձայնագրի վավերացումը:

Я не вижу никаких политических препятствий для стран-членов ЕС – Испании, Португалии и Греции – по вопросу ратификации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве, подписанного с Арменией. Об этом на совместном заседании постоянных парламентских комиссий в ходе обсуждения отчета об исполнении государственного бюджета на 2019 год заявил 11 июня министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян, отвечая на вопросы депутатов.
По словам министра, соглашение Армения – ЕС остается правовой основой отношений с Евросоюзом. «Это также важный инструмент для продвижения программы реформ, принятой Правительством Армении. На сегодняшний день мы очень близки к завершению процесса ратификации. Мы ожидали завершения этого процесса тремя странами ЕС – Испанией, Португалией и Грецией. У нас нет какой-либо политической проблемы или препятствий для завершения процесса ратификации. Это процедурный вопрос», - сказал Мнацаканян.
Глава МИД Армении также отметил, что в условиях эпидемии коронавируса Австрия и Италия уже завершили процесс ратификации данного Соглашения.