Շիրակի մարզում «Հայաստանի մանուկներ» բարեգործական հիմնադրամի (ՔՈԱՖ) շահառու 7 գյուղերի բուժհաստատությունները եւ տեղի 180 խոցելի ընտանիք աջակցություն են ստանում Ավստրիական զարգացման գործակալությունից։
10,000 եվրո դրամաշնորհը ծառայելու է COVID-19 համավարակի տարածման կանխարգելմանն ու դժվարին կացության մեջ հայտնված ընտանիքներին պարենի եւ առաջին անհրաժեշտության պարագաների տրամադրմանը։
«Այս օրերին միջազգային գործընկերների հետ համագործակցությունն առավել քան կարեւոր է։ Ավստրիական զարգացման գործակալության աջակցությունը հնարավորություն է տալիս շարունակել գործուն աջակցություն ցուցաբերել մեր շահառուներին Շիրակի մարզում՝ ոչ միայն նյութապես, այլեւ կարողությունների զարգացմանն ու իրազեկման բարձրացմանն ուղղված ջանքերով»,- նշում է ՔՈԱՖ-ի գործադիր տնօրեն Կորյուն Խաչատուրյանը։
Տրամադրվող փաթեթներում ներառված են կրթական բուկլետներ համավարակի, անվտանգության պահպանման ընդհանուր կանոնների, ինքնամեկուսացման մասին։ Փաթեթների հանձնումն իրականացնելու են ՔՈԱՖ-ի սոցիալական աշխատողներն ու բժիշկները, որ տեղում իրազեկեն բնակչությանը։
Ընտանիքների ընտրության գործընթացում հաշվի են առնվել ՔՈԱՖ-ի սոցիալական աշխատողների մշակած տվյալների բազան, գյուղապետարանների, Շիրակի մարզպետարանի, Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության տվյալները։
Բենիամին, Գուսանագյուղ, Հոռոմ, Լանջիկ, Մեղրաշեն, Սառնաղբյուր եւ Վարդաքար գյուղերի ընտանիքների աջակցության փաթեթում պարենային ապրանքներից բրինձ է, ցորեն, ոսպ, արիշտա, ձեթ, տնտեսական ապրանքներից՝ հեղուկ օճառ, ախտահանող նյութ, ձեռնոց, դիմակ, ինչպես նաեւ գրենական պիտույքներ՝ նկարչական ալբոմ ու մատիտներ, գիրք, սեղանի խաղ։

Austrian Development Agency is providing support to medical institutions and 180 vulnerable families of Children of Armenia Fund’s (COAF) seven beneficiary villages of the Shirak region.
The €10,000 grant will help prevent the spread of COVID-19 and provide food and basic necessities to families in need.
“Cooperation with international partners is more than important these days. The support of the Austrian Development Agency provides an opportunity to continue to actively support our beneficiaries of the Shirak region not only financially, but also through efforts in capacity-building and raising awareness,” mentioned Korioun Khatchadourian, the Managing Director of COAF.
The provided packages include educational booklets on the pandemic, general safety rules, and self-isolation. The packages will be handed over by COAF’s social workers and doctors who will raise awareness among the population on the spot. In the process of family selection, the database developed by COAF social workers, the data of the village administrations, Shirak regional administration, and the Ministry of Labor and Social Affairs were taken into account.
The family support packages of Beniamin, Gusanagyugh, Horom, Lanjik, Meghrashen, Sarnaghbyur, and Vardakar communities include rice, wheat, lentils, noodles, oil, household products: liquid soap, disinfectant, gloves, masks, as well as stationery: pencils, a book, and a board game.