Չկան նախադրյալներ, որ հայկական եւ ադրբեջանական կողմերը ԼՂ հարցով փոխզիջման կհասնեն, եւ բանակցային գործընթացը կարող է տեւել ավելի քան տասնյակ տարի: Այս մասին տեսակամրջի ժամանակ ասել է ՄԳԻՄՕ Միջազգային հետազոտությունների ինստիտուտի առաջատար գիտաշխատող Սերգեյ Մարկեդոնովը:
Նրա խոսքով՝ ռուսական կողմը ելնում է նրանից, որ ստատուս քվոն լավագույն որոշումը չէ, սակայն պետք է կողմերին հնարավորություն տալ լուծել բոլոր վիճելի հարցերը:
«Ստատուս քվոյի նկատմամբ անհանդուրժողականության մասին հաճախ խոսում է Արեւմուտքը, իսկ արագացված որոշումը չի բխում Մոսկվայի շահերից, այդ պատճառով անիմաստ է մեղադրել Մոսկվային: Ավելի լավ է 10 տարի բանակցություններ վարել, քան մեկ օր պատերազմել»,-նշել է նա:
Փորձագետը պարզաբանել է, որ ԼՂ հակամարտության փուլային կարգավորման մասին ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի խոսքերում սենսացիոն ոչինչ չկա, քանի որ այդ տերմինաբանությունն օգտագործվել է 2-3 տարի առաջ:
«Բանակցային սեղանի շուրջ քննարկվում է Ղարաբաղի կարգավիճակը, փախստականների ու շրջանների հարցը: Փուլայնությունը կա նաեւ Մադրիդյան սկզբունքներում, որոնք ակտիվորեն քննարկում է հայ հասարակությունը: Այստեղ որոշակի նյուանս կա: Փուլայնությունը կոշտ երկփուլայնություն է ենթադրում: Սակայն շրջանների ազատագրման հարցը պետք է սերտորեն կապված լինի այդ թվում նաեւ Ղարաբաղի վերաբերյալ կարգավիճակի բովանդակային կողմի հետ: Եթե որպես հիմք ընդունվում է դա, ապա գործընթացները պետք է հստակ համաժամանակեցվեն, իսկ կարգավիճակի հարցը պետք է անմիջապես լուծվի, քանի որ տարածքների ազատագրումը կապված է անվտանգության համար ռիսկերի հետ: Հակառակ դեպքում հայկական ուժերի՝ յոթ շրջաններից դուրս գալը կարող է հակամարտության սրման հանգեցնել»,- պարզաբանել է Սերգեյ Մարկեդոնովը:
Քաղաքագետը հավելել է, որ նորացված մադրիդյան սկզբունքներում հանրաքվեն որպես իրավականորեն պարտադիր ընթացակարգ է սահմանվում, եւ դա ռիսկային է Բաքվի համար, քանի որ դրա արդյունքներով Ղարաբաղը կարող է Ադրբեջանի սահմաններից դուրս լինել: «Իհարկե, այդ սկզբունքներում կան բացեր: Օրինակ՝ ինչպիսի՞ն պետք է լինի Հայաստանը եւ Ղարաբաղը միացնող անվտանգության միջանցքի լայնությունը. դա Լաչինի միջանցքն է, թե՞ ամբողջ Լաչինը, թե՞ Քելբաջարը, որը որոշակի իմաստով ավելի կարեւոր է՝ հաշվի առնելով, որ այնտեղ է գտնվում Ղարաբաղը մատակարարող ջրային պաշարների 90 տոկոսը»,- եզրափակել է ռուս փորձագետը:

Нет предпосылок того, что между армянской и азербайджанской сторонами наметится компромисс по карабахскому вопросу, поэтому переговорный процесс может длиться еще десяток лет, если не дольше. Об этом во время видеомоста 25 июня заявил ведущий научный сотрудник Института международных исследований МГИМО Сергей Маркедонов.
По его словам, российская сторона исходит из того, что статус-кво – не лучшее решение, но лучше дать сторонами возможность увязать все спорные вопросы, чем подтолкнуть к поспешному решению. «О нетерпимости статуса-кво чаще говорит Запад, а вот ускоренное решение не в интересах Москвы, поэтому нет смыла ее в этом обвинять. Лучше 10 лет вести переговоры, чем один день войны. Сами же переговоры пока идут крайне сложно и связаны скорее с менеджментом конфликта», - отметил он.
Эксперт пояснил, что ничего сенсационного в словах министра иностранных дел России Сергея Лаврова о поэтапном варианте урегулирования карабахского конфликта нет, поскольку эта терминология использовалась и 2-3 года назад. «За столом переговоров обсуждается статус Карабаха, вопрос беженцев и проблема районов вокруг Карабаха. Сама модальность поэтапности есть и в обновленных Мадридских принципах, которая армянская общественность активно обсуждает. Тут есть некоторый нюанс. Поэтапность означает жесткую двухэтапность. Но вопрос с освобождением районов должен жестко увязываться, в том числе с содержательной стороной статуса по Карабаху. Если за основу принимается это, то процессы должны быть четко синхронизированы, а вопрос статуса должен быть решен безотлагательно, поскольку освобождение районов связно с рисками для безопасности. В противном случае уход армянских сил из семи районов может привести к эскалации конфликта», - пояснил Сергей Маркедонов.
Политолог добавил, что в обновленных Мадридских принципах референдум прописан как юридически обязательная процедура, и для Баку это рискованно, так как по его итогам Карабах может оказаться вне состава Азербайджана. «В этих принципах «овраги», безусловно, есть. Например, какова должна быть ширина коридора безопасности, связывающего Армению и Карабах: это Лачинский коридор, или весь Лачин, или Кельбаджар, который в определенном смысле важнее с учетом того, что там находится 90% водных ресурсов, питающих Карабах», - заключил российский эксперт.