Սա մեր առաջին հանդիպումն է երկար դադարից հետո, որն առաջացել էր կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով. այս կապակցությամբ կցանկանայի գոհունակությամբ նշել, որ մեր միությունը պատվով է դիմագրավել այս փորձությանը: Այս մասին  այսօր՝ հուլիսի 17-ին, Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի հերթական նիստի ժամանակ իր ելույթում նշել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա, մասնավորապես, նշել է. «Այն ապացուցեց իր կենսունակությունը ճգնաժամային իրավիճակներում եւ ցույց տվեց, թե որքան կարեւոր դեր է խաղում մեր երկրների կյանքում: Հանձնաժողովը ոչ մի վայրկյան չընդհատեց իր գործունեությունը: Իսկ Հանձնաժողովի խորհրդի, Միջկառավարական խորհրդի եւ Բարձրագույն Եվրասիական տնտեսական խորհրդի նիստերը, որոնք անցկացվել են տեսակապի միջոցով, ոչ միայն մեզ հնարավորություն տվեցին փոխանակվել մեր երկրներում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ տեղեկատվությամբ, այլ նաեւ թույլ են տվել շարունակել հարցերի քննարկումն ու որոշումների կայացումը, որոնք սկզբունքային նշանակություն ունեն մեր ինտեգրացիայի ապագայի համար։
Միության շրջանակում մեր համագործակցությունն այսքան արդյունավետ չէր լինի, եթե չլիներ այն ամուր բարեկամությունը, որը գոյություն ունի մեր բոլոր երկրների եւ ժողովուրդների միջեւ: Ինձ համար հատկապես կարեւոր է նշել համագործակցության եւ փոխօգնության այն բարձր մակարդակը, որն այս օրերին մենք զգացինք Միության մեր բոլոր գործընկերների կողմից՝ առանց բացառության: Ցանկանում եմ առանձնահատուկ շնորհակալություն հայտնել վարչապետ Միխայիլ Միշուստինին եւ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկին` բոլոր խնդիրներին օպերատիվ արձագանքելու համար, մասնավորապես, Ռուսաստանի Դաշնության հետ Հայաստանի անխափան տրանսպորտային կապի հետ կապված: Սա ռազմավարական նշանակություն ուներ մեր տնտեսության համար:
Այս համատեքստում չեմ կարող չնշել «Բելավիա» ավիաընկերության աշխատանքը: Բոլոր այս ամիսների ընթացքում այն շարունակում էր կանոնավոր թռիչքներ իրականացնել դեպի Հայաստան, չնայած այն հանգամանքին, որ մնացած բոլոր ավիաընկերությունները դադարեցրել էին իրենց գործունեությունը Հայաստանում:
Հայաստանում համաճարակաբանական իրավիճակը շարունակում է ծանր մնալ, չնայած որոշ հուսադրող թվերի, որոնք վերջին օրերին հայտնվել են մեր վիճակագրության մեջ: Համավարակը իսկապես բացասաբար է անդրադարձել մեր կյանքի բոլոր կողմերի վրա: Այն հարվածել է մեր տնտեսությանը եւ սոցիալական ոլորտին: Բնակչության շարժունակությունը նվազել է, դժվարացել է ապրանքների եւ ծառայությունների շրջանառությունը: Առողջապահության համակարգը աննախադեպ ծանրաբեռնվածություն է զգում:
Այսօր այս դժվարություններն այս կամ այն չափով զգում են աշխարհի բոլոր երկրներն առանց բացառության: Ավելի քան ակնհայտ է, որ համավարակի դեմ պայքարի եւ դրա արդյունքում առաջացած տնտեսական ճգնաժամի դեմ հաջող պայքարի համար կարեւոր նախապայման է խաղաղության պահպանումը եւ զինված հակամարտությունների դադարեցումը:

This is our first meeting after a long pause due to the coronavirus pandemic, and on this occasion, with satisfaction, I would like to state that the Eurasian Economic Union has resisted this trial with honor. This is what Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan stated in his speech during the regular session of the Eurasian Intergovernmental Council today.
Pashinyan particularly stated the following: “The Eurasian Economic Commission didn’t interrupt its activities for a second, and the sessions of the Board, the Intergovernmental Council and the Supreme Eurasian Economic Council, which were held via video calls, not only provided us with the opportunity to exchange information about the coronavirus situation in our respective countries, but also allowed us to continue to discuss issues and make decisions that will be of fundamental significance for the future of the Union.
Our cooperation wouldn’t be this effective, if it wasn’t for the strong friendship between our countries and peoples. I would especially like to thank Prime Minister of Russia Mikhail Mishustin and Deputy Prime Minister Alexey Overchuk for promptly responding to all the problems, particularly in regard to uninterrupted transportation between Russia and Armenia. In this context, I would like to mention the work of Belavia Airlines.
The epidemiological situation in Armenia remains grave, despite the recent reassuring figures. The pandemic truly had a negative impact on all the aspects of our lives. It dealt a blow to the economy and social sector. The people are moving less, and circulation of goods and services has become difficult. There is an unprecedented workload in the healthcare system.
All countries are faced with these hardships to a certain extent. It is more than obvious that maintenance of peace and discontinuation of armed conflicts are a major precondition for a successful fight against the pandemic and against the economic crisis due to the pandemic.”