Երկու խոշորագույն դեղագործական ընկերություն կմատակարարի ԱՄՆ-ին կորոնավիրուսի դեմ 100 մլն փորձնական պատվաստանյութով, հայտարարել են ԱՄՆ-ի նախագահի վարչակազմից, հաղորդում է  Reuters-ը։
Ֆրանսիական Sanofi եւ բրիտանական GlaxoSmithKline ընկերությունները կստանան մինչեւ 2.1 մլրդ դոլար մինչեւ 50 մլն մարդու համար բավարար քանակությամբ պատվաստանյութ ստանալու համար։
ԱՄՆ-ի առողջապահության եւ մարդկային ռեսուրսների նախարար Ալեքսա Ազարի խոսքով՝ հիշատակված փորձնական պատվաստանյութը անցել է բոլոր կլինիկական փորձարկումները եւ արտադրական գործընթացները։
Հետագայում նախատեսվում է ձեռքբերել եւս 500 մլն չափաբաժին։
Այդ գործարքը Թրամփի վարչակազմի ծրագրի մեջ է ներառվում, որի նպատակով նա շուկան կմատակարարի պատվաստանյութով մինչեւ 2020 թվականի ավարտ։
ԱՄՆ-ի հիվանդությունների վերահսկուղության եւ պրոֆիլակտիկայի կենտրոնների տվյալներով՝ երեխաները նույնպես խոցելի են SARS-CoV-2-ի նկատմամբ եւ կարող են կարեւոր դեր խաղալ դրա տարածման գործում։
Սպիտակ տան՝ համավարակի հարցերով խորհրդական, բժիշկ Բարբարա Բիրքսի խոսքով՝ երկրում կորոնավիրուսի տարածման աշխարհագրությունը հարավային նահանգներից հասնում է արեւմուտք։

Две крупнейшие фармацевтические компании снабдят правительство США 100 млн. доз экспериментальной вакцины от коронавируса, заявила администрация президента США, передает Reuters.
По соглашению правительство США выплатит двум фармацевтическим компаниям – французской компании Sanofi и британской компании GlaxoSmithKline до 2.1 млрд. долларов, чтобы получить достаточное количество доз вакцины для 50 млн. человек.
По словам министра здравоохранения и человеческих ресурсов США Алекса Азара, упомянутая экспериментальная вакцина прошла весь путь разработки от клинических испытаний до производства.
В будущем планируется приобрести еще 500 млн. доз.
Эта сделка вписывается в программу администрации Трампа, и ее целью является снабдить рынок вакциной к концу 2020 года.
Центры по контролю и профилактике заболеваний США обнародовали исследование, по итогам которого ясно, что «дети всех возрастов также уязвимы для инфекции SARS-CoV-2 и, в противовес всем более ранним утверждениям, могут играть важную роль в ее передаче».
По словам советника Белого дома по вопросам пандемии доктора Барбары Биркс, география распространения коронавируса в стране распространяется от южных штатов к западу.