ԱՄՆ-ում COVID-19-ի հետեւանքով մահվան դեպքերի թիվն ուրբաթ գերազանցել է 160 000-ը եւ կազմել է կորոնավիրուսի հետեւանքով բոլոր մահվան դեպքերի շուրջ մեկ քառորդը, հաղորդում է Reuters-ը՝ հղում անելով սեփական հաշվարկներին։
Ընդ որում՝ գործակալությունն ընդգծում է որ առաջիկայում երկրում նախատեսվում է բացել դպրոցները։
Երկրում վերջին տվյալներով գրանցվել է COVID-19-ի հետեւանքով 160 003 մահվան դեպք, վարակվել է 4. 91 մլն մարդ։
Կորոնավիրուսի հետեւանքով մահացությունը հատկապես բարձր է 23 նահանգներում։ Առավելագույն թվով մահվան դեպքեր են գրանցվել Կալիֆոռնիայում, Ֆլորիդայում եւ Տեխասում։
ԱՄՆ-ն աշխարհում զբաղեցնում է 10-րդ տեղը վիրուսով վարակվածների եւ մահացածների թվով։
Գործակալությունը նշում է, որ Սպիտակ տան՝ COVID-19-ի հարցերով համակարգող, բժիշկ Դեբորա Բիրքսը նախազգուշացրել է, որ Բոստոնը, Դետրոյթն ու Վաշինգտոնը կարող են բախվել կորոնավիրուսի նոր բռնկումների հետ։

Число летальных исходов от COVID-19 в США превысило в пятницу 160 000 случаев и составляет почти четверть всех смертельных случаев от коронавируса, сообщает Reuters  со ссылкой на собственные подсчеты.
При этом агентство подчеркивает, что в ближайшее время в стране планируется открыть школы.
В стране по последним данным зафиксировано 160 003 случая смерти от COVID-19 и  4. 91 млн. случаев заражения.
Летальность от коронавируса особенно высока в 23 штатах. Большинство смертей зарегистрировано в Калифорнии, Флориде и Техасе.
В расчете на душу населения США  занимают 10-е место в мире как по количеству случаев заболевания, так и по количеству смертей.
Агентство отмечает, что координатор по вопросам COVID-19 Белого дома, доктор Дебора Биркс предупредила, что Бостон, Чикаго, Детройт и Вашингтон могут столкнуться с новыми вспышками коронавируса.