Մադագասկարի հիվանդանոցները, ներդնելով բոլոր ջանքերը, փորձում են հաղթահարել Covid-19-ի բռնկումը, մինչդեռ նախագահը ներկայացնում է հրաշքներ գործող տոնիկը, որը, նրա խոսքով, կարող է բուժել հիվանդությունը՝ չնայած Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) նախազգուշացրել է չկիրառել չստուգված միջոցներ, հաղորդում է BBC-ն։
Վերջին ամսում Հնդկական օվկիանոսի կղզում հիվանդության դեպքերի թիվն ավելացել է չորս անգամ․ ավելի քան 13 000 վարակակիր եւ 162 մահվան դեպք։
Չնայած բռնկմանը՝ նախագահ Անդրի Ռաջոելինան համոզված է, որ Covid-Organics կոչվող խոտաբույսերից պատրաստված տոնիկը կարող է փրկել վիրուսից։
Այն արտադրել է Մալագասիայի կիրառական ուսումնասիրությունների ինստիտուտը օշինդրից եւ տեղական այլ խոտաբույսերից։
Ընպելիքը վաճառվել է որպես կանխարգելիչ եւ բուժիչ միջոց, եւ վերջին չորս ամսվա ընթացքում առաջարկվել է երեխաներին դպրոցներում։
ԱՀԿ-ն հայտարարում է, որ ողջունում է ավանդական բուժական միջոցների վրա հիմնված նորարարությունները, սակայն անհրաժեշտ են գիտական ապացույցներ նախքան դրանց օգտագործումը սատարելը։
Դեռեւս կլինիկական փորձարկումների արդյունքները չեն հրապարակվել՝ չնայած դա չի խանգարել, որ տոնիկը դառնա աֆրիկյան հպարտության աղբյուր։
Կառավարությունը փորձում է հակազդել այդ առնչությամբ աճող կասկածամտությանը սեփական երկրում եւ արտերկրում։

Больницы на Мадагаскаре изо всех сил пытаются справиться с всплеском случаев Covid-19, в то время как президент продвигает чудо-тоник, который, по его словам, может вылечить болезнь, несмотря на предупреждение Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) против использования непроверенных средств, передает BBC.
За последний месяц число случаев заболевания на острове в Индийском океане увеличилось в четыре раза: более 13000 случаев и 162 смерти.
Несмотря на всплеск, президент Андри Раджоэлина уверен травяной тоник под названием Covid-Organics, может спасти от вируса.
Он производится Малагасийским институтом прикладных исследований из  полыни и других местных растений.
Напиток продавался как профилактическое и лечебное средство, и последние четыре месяца его предлагали детям в школе.
ВОЗ заявляет, что приветствует инновации, основанные на традиционных средствах лечения, но ей нужны научные доказательства, прежде чем поддерживать их использование.
Пока результаты клинических испытаний не обнародованы - хотя это не помешало тонику стать источником африканской гордости.
Правительство пытается противостоять растущему скептицизму по этому поводу у себя дома и за рубежом.