Կոստանդնուպոլսի Հայոց պատրիարքարանը եւ տեղի թուրքական իշխանությունները համատեղ ուժերով վերականգնել են միջնադարյան հայկական գերեզմանատունը, որը գտնվում է Սիվաս նահանգում (նախկին Սեբաստիա նահանգ): Ինչպես հայտնում է թուրքական  Hurriyet Daily News-ը, մի քանի հարյուր հեկտար կազմող գերեզմանատունը հիմնվել է 1061 թվականին, եւ մինչեւ այժմ մեծ նշանակություն ունի հայերի համար:
Գերեզմանատան վերակառուցման 70 տոկոսը հոգացել է տեղի թուրքական իշխանությունը, իսկ 30 տոկոսը` հայ համայնքն ու Հայոց թեմը: «Գերեզմանատունը ողբերգական վիճակում էր, ենթարկվել է ավազակային բազմաթիվ հարձակումների»,-հայտարարել է նշված նահանգի ղեկավար Դոգան Ուրգյուփը եւ հավելել. «Վերանորոգման բոլոր աշխատանքները կատարվել են համաձայն քրիստոնեական ավանդույթների, Կոնստանդնուպոլսի Հայոց պատրիարքարանի համաձայնությամբ: Մասնավորապես, վերականգնվել են շիրմաքարերի մակագրությունները, տնկվել են ծառեր, կառուցվել են ճամփաներ»:
Թուրքական թերթը եզրակացնում է, որ Ախթամարի Սուրբ Խաչ եկեղեցու վերականգնումից հետո թուրքական իշխանությունները սկսել են վերականգնողական աշխատանքներ իրականացնել այլ հայկական եկեղեցիներում: Սակայն Սիվասի նահանգապետը պնդում է, որ իրենց կողմից իրականացված նախաձեռնությունն այդ գործընթացի հետ որեւէ կապ չունի: «Մեր նպատակն է վերականգնել նահանգի պատմական դիմագիծը»,-հայտնել է նահանգապետն ու հավաստիացրել, որ նա հայկական գերեզմանատունը կվերանորոգեր դեռեւս 10 տարի առաջ, եթե ընտրված լիներ նահանգի ղեկավար:

Армянская патриархия Константинополя и местные турецкие власти совместными усилиями отремонтировали средневековое армянское кладбище, находящееся в провинции Сивас (бывшая провинция Себастия). Как сообщает турецкая газета Hurriyet Daily News, кладбище площадью в сотни гектаров было основано в 1061 году, по сей день оно имеет большое значение для армян.
70% расходов на строительство покрыли местные турецкие власти, 30% - Патриархия и представители армянской общины. «Кладбище находилось в плачевном состоянии, подвергалось множеству нападений со стороны воров и кладоискателей, - сказал губернатор провинции Сивас Доган Ургюп и добавил. – Все работы по ремонту были выполнены, согласно христианским обычаям, при содействии Константинопольской патриархии. В частности, были восстановлены надгробные надписи, посажены деревья и построены дороги».
Обращаясь к этой программе, турецкая газета констатирует, что после реставрации церкви Сурб Хач на о. Ахтамар турецкие власти начали восстановительные работы во многих других армянских церквях и монастырях. Однако губернатор Сиваса утверждал, что инициированная ими программа не имеет к этому процессу никакого отношения.
«Наша цель – восстановить исторический облик провинции», - сказал Доган Ургюп, заверив, что он отремонтировал бы армянское кладбище еще 10 лет назад, если бы тогда был избран руководителем провинции.