Տվյալ պարագայում երեք համանախագահների մոտ էլ օրակարգում մեկ հարց է, որպեսզի ոչ միայն հայտարարվի հրադադար, այլ այդ հրադադարն իրականացվի. չլինի այնպես, որ անընդհատ այսինչ ժամից հրադադար հայտարարվի, հետո այն խախտվի։ Այս մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 20-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ փոխարտգործնախարար Շավարշ Քոչարյանը։
Շավարշ Քոչարյանը շեշտեց՝ ներկա փուլում երեք համանախագահներն ունեն մեկ մանդատ, և այդ մանդատը կայանում է կողմերի՝ փոխզիջումների միջոցով ընդհանուր հայտարարի հասնելուն:
Նա նշեց, որ երկրորդ մանդատն էլ ռազմական գործողությունների վերսկսումը կանխելն է:
Հարցին՝ ինչպե՞ս կգնահատի միջազգային կառույցների արձագանքը, Քոչարյանն ասաց. «Տարբեր արձագանքներ կան։ Շատ էական է հստակությունը դիրքորոշման մեջ։ Շատ տեղեր կան, որ մենք բավարարված չենք։ Չի կարելի Արցախի Հանրապետությունը դիտարկել որպես տարածք, քանի որ ճանաչված չի, որտեղ մարդիկ չեն կարող օգտվել տարրական մարդկային իրավունքներից։ Չի կարելի տարբերակել մարդկանց, կախված նրանից՝ որ սուբյեկտում են բնակվում»։
Քոչարյանի խոսքով՝ 90-ականներին Հայաստանում վիճակն ավելի ծանր էր. «Եթե մենք դիտարկում էինք՝ աշխարհն ինչու է լռում, իրականում, անկախ ամեն ինչից, մենք դրանից հետո մեծ պատվով դուրս եկանք։ Մենք գտնվում ենք պատերազմի մեջ և խնդիրը միջազգային կազմակերպությունների արձագանքը և այլն, ամեն ինչ որոշվում է մարտի դաշտում։ Ամեն օրը հայկական կողմի համար ցավալի է, որովհետև կյանքեր ենք կորցնում: Եթե խոսքը քո անվտանգության պաշտպանության մասին է, առաջին հերթին դա քո պարտքն է։ Նա ով հույսը դնում է, որ օտարը կգա ու կօգնի՝ դատապարված է։ Ավելին, Թուրքիայի բացահայտ երևալը խոսում է այն մասին, որ խոսքը վերաբերում է ոչ միայն պատերազմում պարտություն կրել-չկրելուն, այլ՝ հնարավոր ցեղասպանությանը»։
Շավարշ Քոչարյանն շեշտեց, որ պատերազմի դաշտում հաղթանակն անհամեմատ լայն հնարավորություններ է տալիս դիվանագետներին:

На повестке всех трех сопредседателей один вопрос -  нужно не только объявить о прекращении огня, но и все это реализовать. Чтоб не было больше объявления о прекращении огня с такого-то часа, а потом – нарушение данного процесса. Об этом заявил в беседе с журналистами 20 октября замглавы МИД Армении Шаварш Кочарян.
Он подчеркнул, что на данном этапе у трех сопредседателей один мандат, который заключается в достижении сторонами общего знаменателя путем взаимных компромиссов. А второй мандат – предотвращение возобновления военных действий.
На вопрос, как можно оценить отклик международных структур, Кочарян ответил: «Есть самые разные отклики. Очень существенна четкость позиции. Однако позицией некоторых стран и организаций мы не удовлетворены. Нельзя рассматривать Республику Арцах как непризнанную территорию, где люди не могут воспользоваться элементарными человеческими правами. Нельзя людей дифференцировать в зависимости от того, в каком субъекте они живут».
По его словам, в 90-ые годы ситуация в Армении была еще более тяжелой. «Мы говорили: почему мир молчит, но, несмотря ни на что, мы с честью вышли из ситуации. Мы пребываем в состоянии войны, и все решается на поле битвы. Каждый день для армянской стороны болезненный, потому что погибают люди. Когда речь идет о защите твоей безопасности, то, в первую очередь, это твой долг. Тот, кто полагается на то, что придет чужой и поможет, тот просто обречен», - заявил Кочарян, добавив, что Турция не скрывает свои геноцидальные намерения.
Шаварш Кочарян также подчеркнул, что победа на поле боя дает дипломатам несравненно более широкие возможности.