Տվյալ պարագայում երեք համանախագահների մոտ էլ օրակարգում մեկ հարց է, որպեսզի ոչ միայն հայտարարվի հրադադար, այլ այդ հրադադարն իրականացվի. չլինի այնպես, որ անընդհատ այսինչ ժամից հրադադար հայտարարվի, հետո այն խախտվի։ Այս մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 20-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ փոխարտգործնախարար Շավարշ Քոչարյանը։
Շավարշ Քոչարյանը շեշտեց՝ ներկա փուլում երեք համանախագահներն ունեն մեկ մանդատ, և այդ մանդատը կայանում է կողմերի՝ փոխզիջումների միջոցով ընդհանուր հայտարարի հասնելուն:
Նա նշեց, որ երկրորդ մանդատն էլ ռազմական գործողությունների վերսկսումը կանխելն է:
Հարցին՝ ինչպե՞ս կգնահատի միջազգային կառույցների արձագանքը, Քոչարյանն ասաց. «Տարբեր արձագանքներ կան։ Շատ էական է հստակությունը դիրքորոշման մեջ։ Շատ տեղեր կան, որ մենք բավարարված չենք։ Չի կարելի Արցախի Հանրապետությունը դիտարկել որպես տարածք, քանի որ ճանաչված չի, որտեղ մարդիկ չեն կարող օգտվել տարրական մարդկային իրավունքներից։ Չի կարելի տարբերակել մարդկանց, կախված նրանից՝ որ սուբյեկտում են բնակվում»։
Քոչարյանի խոսքով՝ 90-ականներին Հայաստանում վիճակն ավելի ծանր էր. «Եթե մենք դիտարկում էինք՝ աշխարհն ինչու է լռում, իրականում, անկախ ամեն ինչից, մենք դրանից հետո մեծ պատվով դուրս եկանք։ Մենք գտնվում ենք պատերազմի մեջ և խնդիրը միջազգային կազմակերպությունների արձագանքը և այլն, ամեն ինչ որոշվում է մարտի դաշտում։ Ամեն օրը հայկական կողմի համար ցավալի է, որովհետև կյանքեր ենք կորցնում: Եթե խոսքը քո անվտանգության պաշտպանության մասին է, առաջին հերթին դա քո պարտքն է։ Նա ով հույսը դնում է, որ օտարը կգա ու կօգնի՝ դատապարված է։ Ավելին, Թուրքիայի բացահայտ երևալը խոսում է այն մասին, որ խոսքը վերաբերում է ոչ միայն պատերազմում պարտություն կրել-չկրելուն, այլ՝ հնարավոր ցեղասպանությանը»։
Շավարշ Քոչարյանն շեշտեց, որ պատերազմի դաշտում հաղթանակն անհամեմատ լայն հնարավորություններ է տալիս դիվանագետներին:

YEREVAN. – In this case, all three co-chairs of the OSCE Minsk Group have one issue on the agenda, so that not only a ceasefire is declared, but that a ceasefire is implemented; it should not be the case that a ceasefire is constantly declared at such and such an hour, then it is violated. Deputy Foreign Minister Shavarsh Kocharyan said this Tuesday in a talk with reporters in the National Assembly of Armenia.
Kocharyan stressed that at the present stage the three co-chairs have one mandate, that mandate is to reach a common ground through compromises.
He noted that the second mandate is to prevent the resumption of hostilities.
When asked to assess the reaction of international organizations, Kocharyan said. "There are different reactions. Clarity in position is very important. There are many places that we are not satisfied with. The Artsakh [(Nagorno-Karabakh)] Republic cannot be considered a territory, as it is not recognized, where people cannot enjoy basic human rights. People should not be differentiated depending on what subject they live in.”
According to the deputy FM, the situation in Armenia was direr in the 1990s. "If we were observing why the world is silent, in fact, regardless of everything, we came out with great honor after that. We are at war, and the issue, the reaction of international organizations, etc., everything is decided on the battlefield. Every day is painful for the Armenian side because we are losing lives. When it’s about protecting your safety, it's your duty first and foremost. He who hopes that a foreigner will come and help him is doomed. Moreover, Turkey's overt emergence [in this war] speaks to the fact that it’s not only about whether or not to lose the war, but also about a possible genocide," he added.
Shavarsh Kocharyan stressed that victory on the battlefield gives incomparably broader opportunities to diplomats.