2020թ․ Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր՝ ՄԱԿ Պարենի համաշխարհային ծրագիրը (ՊՀԾ) մտավախություն ունի, որ «սովի համավարակ» կսկսվի՝ նույնիսկ ավելի լուրջ հետեւանքներով, քան կորոնավիրուսի համավարակը: Այս մասին Նոբելյան մրցանակի հանձնման արարողության ժամանակ հայտարարել է ՊՀԾ գործադիր տնօրեն Դեւիդ Բիզլին, հայտնում է RFI-ը:
«Բազմաթիվ պատերազմների, կլիմայի փոփոխության, որպես քաղաքական եւ ռազմական զենք՝ սովի համընդհանուր օգտագործման եւ համավարակի պատճառով, որը վատթարացնում է այս ամենը երկրաչափական պրոգրեսիայով, 270 միլիոն մարդ կարող է սովի եզրին հայտնվել»,- առցանց արարողության ժամանակ նախազգուշացրել է Բիզլին: Ըստ նրա՝ «սովի համավարակը» կմթագնի քովիդի հետեւանքները: Լավ նորությունն այն է, որ միասին մենք կարող ենք կանխել դա, հավելել է Նոբելյան մրցանակակիր կազմակերպության ղեկավարը:
ՄԱԿ Պարենի համաշխարհային ծրագիրը 2020 թվականի հոկտեմբերի 9-ին հայտարարվել է Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր: ՄԱԿ-ի 1961թ. ստեղծված ծրագիրը այս մրցանակին արժանացել է ոչ միայն սովի դեմ պայքարում ունեցած ներդրման համար: Նորվեգական Նոբելյան կոմիտեն նշել է նաեւ հակամարտությունների գոտում խաղաղության հասնելու նրա ջանքերը եւ սովը որպես պատերազմի զենք օգտագործելը կանխելու ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքը: ՄԱԿ ՊՀԾ-ի կայքում նշվում է, որ սա աշխարհի ամենամեծ մարդասիրական կազմակերպությունն է, որը կյանքեր է փրկում արտակարգ իրավիճակներում:
Այս տարվա Նոբելյան մրցանակաբաշխությունն անցկացվել է ոչ թե ինչպես սովորաբար Օսլոյի քաղաքապետարանում բարձրաստիճան պաշտոնյաների ներկայությամբ, այլ հեռակա կարգով: Դեւիդ Բիզլին հանդես է եկել կազմակերպության հռոմեական կենտրոնակայանից:

Лауреат Нобелевской премии мира-2020, Всемирная продовольственная программа (ВПП) ООН, опасается «пандемии голода» с еще более серьезными последствиями, чем от пандемии коронавируса. Об этом заявил исполнительный директор ВПП Дэвид Бизли на церемонии вручения Нобелевской премии, состоявшейся онлайн, передает RFI.
«Из-за множества войн, изменений климата, повсеместного использования голода как политического и военного оружия и пандемии, ухудшающей все это в геометрической прогрессии, 270 миллионов человек могут оказаться на грани голода», — предупредил Бизли в ходе онлайн-церемонии. По его словам, «пандемия голода» затмит последствия ковида. Хорошая новость в том, что все вместе мы можем это предотвратить, добавил глава организации-нобелевского лауреата.
Всемирную продовольственную программу ООН объявили лауреатом Нобелевской премии мира 9 октября 2020 года. Этой премией программу ООН, созданную в 1961 году, удостоили не только за вклад в борьбу с голодом. Норвежский Нобелевский комитет отметил также ее усилия для достижения мира в зоне конфликтов и деятельность для предотвращения использования голода как орудия войны. На сайте ВПП ООН говорится, что это крупнейшая в мире гуманитарная организация, спасающая жизни в чрезвычайных ситуациях.
Церемония вручения Нобелевской премии в этом году прошла не как обычно в мэрии Осло в присутствии высокопоставленных лиц, а дистанционно. Дэвид Бизли выступил из римской штаб-квартиры организации.