Անտարկտիդան դադարել է լինել միակ մայրցամաքը, որը կորոնավիրուսից ազատ էր, հայտնում է ավստրալական ABC հեռուստաընկերությունը: Չիլիական O'Higgins Riquelme հետազոտական բազայում մինչեւ 36 մարդ COVID-19-ի թեստի դրական պատասխան է ստացել, փոխանցում է «Ինտերֆաքսը»:
Լրատվամիջոցները մեջբերում են կատարում Չիլիի ԶՈՒ 5-րդ ռազմական դիվիզիոնի մամուլի ծառայությունից: Զինվորականների խոսքով՝ վարակվածների թվում 26-ը զինծառայողներ են, 10-ը քաղաքացիական անձինք, կապալառու ընկերության աշխատակիցները, որոնք սպասարկում են բազան:
Բոլոր վարակվածներին տեղափոխել են Չիլիի հարավ եւ մեկուսացրել, նրանք բժիշկների հսկողության տակ են, ոչ մեկի մոտ առայժմ ծանր ախտանիշներ կամ բարդություններ չեն դիտվել, նշում է Sydney Morning Herald-ը: O'Higgins կայան են ուղարկել նոր խումբ, որը նախնական կարանտին է անցել եւ թեստերի բացասական արդյունքներ ունի:
Չիլիի ՌԾՈՒ-ն դեկտեմբերի 21-ին նաեւ հայտնել էր, որ նավի անձնակազմի երեք  անդամ, որը զբաղվում է O'Higgins բազայի տրանսպորտային սպասարկմամբ, Անտարկտիկայից վերադառնալուց հետո COVID-19-ի թեստի դրական պատասխան է ստացել: Մինչ այս ուղերթը ամբողջ թիմի թեստերը բացասական էին եղել:
O'Higgins-ը Անտարկտիկայում գործող չիլիական 13 բազաներից մեկն է: Այն գտնվում է ոչ հեռու Անտարկտիկական թերակղզու ամենահյուսիսային կետից, մոտ է Հոռն հրվանդանին: ABC հեռուստաընկերությունը նշել է, որ մինչեւ այնտեղ դժվար է հասնել անգամ Անտարկիդայի չափանիշներով:

Antarctica is no longer the only continent free of COVID-19, Australian broadcaster ABC reports. 36 people linked with the Chilean Army base General Bernardo O'Higgins Riquelme had tested positive for COVID-19, Interfax reports.
Of the 36 infected, 26 are reported to be members of the Chilean military, while the others are believed to be maintenance workers.
All those infected were taken to the south of Chile and isolated, they are being monitored by doctors, no one has experienced severe symptoms or complications, the Sydney Morning Herald noted. A new team was sent to the O'Higgins base, which stayed preliminary in quarantine and was tested negative.
Three crew members of the O'Higgins base ship had tested positive for COVID-19 upon returning from Antarctica, the Chilean Navy reported on December 21. The entire team was tested negative before this flight.
O'Higgins is one of the 13 active Chilean bases in Antarctica. It is located near the northernmost part of the Antarctic Peninsula, closer to Cape Horn. "It is hard to reach there even by Antarctic terms", ABC broadcaster reports.