ԱՄՆ նորընտիր նախագահ դեմոկրատ Ջոզեֆ Բայդենը հաստատել է, որ երդմնակալությունից հետո կգործարկի ռազմական դրության օրենքը երկրում կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութի արագ տարածման համար: Նա համապատասխան հայտարարությունը կատարել է Ուիլմինգթոնում (Դելավեր նահանգ) ելույթ ունենալիս, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«[Պատվաստանյութի տարածման գործընթացն] արագացնելու համար պաշտոնը ստանձնելուց հետո ես կգործարկեմ ռազմական դրության օրենքը,- նշել է դեմոկրատը, որի երդմնակալությունը նախատեսված է 2021 թվականի հունվարի 20-ին: - Ես կկարգադրեմ, որ մասնավոր ընկերությունները արագացնեն պատվաստանյութերի ստեղծման համար անհրաժեշտ նյութերի, ինչպես նաեւ պաշտպանական սարքավորումների արտադրությունը»:
Հիշատակված օրենքը նախագահին թույլ է տալիս ազգային անվտանգության ամրապնդման նպատակով մեծացնել որոշակի ապրանքների արտադրության ծավալները: Պետության գործող ղեկավար Դոնալդ Թրամփը համավարակի սկզբում այդ փաստաթղթի դրույթները գործարկել էր մի քանի տասնյակ անգամ:
Թրամփի վարչակազմը կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութը երկրում տարածում է զգալիորեն ավելի դանդաղ, քան ավելի վաղ նախատեսված էր, հայտարարել է Բայդենը: «Պատվաստանյութի բաշխման Թրամփի ծրագրի կատարումը ձգձգվում է»,- ասել է նա: «Ինչպես վաղուց նախազգուշացրել եմ, պատվաստանյութի տարածման եւ ներարկման միջոցառումներն իրականացվում են ոչ այնպես, ինչպես անհրաժեշտ է»,- շեշտել է նա:
«Թրամփի վարչակազմը մի քանի շաբաթ առաջ հասկացրեց, որ 20 մլն ամերիկացիներ կարող են պատվաստվել դեկտեմբերի վերջին: Մինչ դեկտեմբերի վերջ մի քանի օր է մնացել, բայց պատվաստվել են միայն մի քանի միլիոն մարդիկ»,- պարզաբանել է Բայդենը: Նրա կարծիքով՝ եթե նշված ծրագիրը հետագայում եւս նույնքան դանդաղ կատարվի, ապա ԱՄՆ բնակչության պատվաստման համար «տարիներ կպահանջվեն»: Դեմոկրատի կարծիքով՝ ԱՄՆ-ում կորոնավիրուսի տարածման հետ կապված իրավիճակը, ամենայն հավանականությամբ, կբարելավվի միայն մարտին:

Избранный президент США демократ Джозеф Байден подтвердил, что после инаугурации задействует закон военного времени для быстрого распространения в стране вакцин от коронавируса. Соответствующее заявление он сделал во вторник в ходе выступления в Уилмингтоне (штат Делавэр), передает ТАСС.
«Для того, чтобы ускорить [процесс распространения вакцин], я задействую закон военного времени после того, как вступлю в должность, - указал демократ, инаугурация которого намечена на 20 января 2021 года. - Я распоряжусь о том, чтобы частные компании ускорили производство веществ, необходимых для создания вакцин, а также защитного оборудования». Упомянутый закон позволяет президенту увеличивать масштабы производства определенных товаров в целях укрепления национальной безопасности. Действующий глава государства Дональд Трамп с начала пандемии задействовал положения этого документа несколько десятков раз.
Администрация Трампа распространяет вакцину от коронавируса в стране значительно медленнее, чем планировалось ранее, заявил Байден. «Выполнение плана Трампа по распределению вакцин задерживается, сильно задерживается», - сказал он. «Как я давно предупреждал, меры по распространению и введению вакцины осуществляют не так, как следует», - подчеркнул демократ.
«Несколько недель назад администрация Трампа давала понять, что 20 млн американцев могут быть вакцинированы к концу декабря. До конца декабря осталось несколько дней, а вакцинированы были лишь несколько миллионов человек», - пояснил Байден. Как он полагает, если указанный план будут и далее выполнять так же медленно, то на вакцинацию населения США «потребуются годы». По мнению демократа, ситуация с распространением коронавируса в США, вероятнее всего, улучшится только в марте.