Չինական Շիցզյաչժուան (Հեբեյ նահանգի վարչական կենտրոն) եւ Սինգթայ (Հեբեյ նահանգ) քաղաքների բոլոր բնակիչներին կարգադրվել է չլքել իրենց տներն առաջիկա շաբաթվա ընթացքում, հայտնում է «Սինհուա»-ն: Լոքդաունի մասին որոշումը կայացվել է վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում նահանգում կորոնավիրուսով վարակման 127 դեպքի հայտնաբերման կապակցությամբ:
Շիցզյաչժուանի թաղամասերից մեկը համաճարակաբանական բարձր ռիսկայնություն ունեցող տարածք է ճանաչվել, իսկ մնացածը որպես միջին ռիսկայնություն ունեցող տարածքներ են դասակարգվել: Շիցզյաչժուանում շուրջ 11 միլիոն մարդ է ապրում, իսկ Սինգթայում (նաեւ ենթակա շրջաններում)` ավելի քան 7 միլիոն մարդ:
COVID-19- ի տարածումն արգելափակելու համար Շիցզյաչժուանի իշխանությունները հունվարի 9-ին դադարեցրել են հասարակական տրանսպորտի` ավտոբուսների, տաքսիների եւ մետրոյի աշխատանքը:
Բացի այդ, իշխանությունները խստացրել են վերահսկողական միջոցառումները Շիցզյաչժուանի երկաթուղային կայարաններում. ուղեւորներին արգելվում է մուտք գործել կայարան եւ գնացքներ նստել, ինչպես նաեւ խորհուրդ է տրվում վերադարձնել տոմսերը, հաղորդում է ՌԲԿ-ն:

All residents of the Chinese cities of Shijiazhuang and Xingtai have been ordered not to leave their homes in the coming week amid the COVID-19 pandemic, Xinhua reported.
Over the past week, the province has recorded 127 COVID-19 cases.
One of the districts in Shijiazhuang was recognized as an area with high epidemiological risk.
To block the spread of COVID-19, the authorities in Shijiazhuang on January 9 closed public transport - buses, taxis, and subways.
Besides, the authorities have tightened control measures at Shijiazhuang railway stations - passengers are prohibited from entering the station and boarding trains.
Citywide COVID-19 testing was completed in Shijiazhuang on Friday, January 8, and is scheduled to be completed on January 9.
On Saturday, January 9, the Chinese health ministry announced that the COVID-19 vaccination will be free for all Chinese residents.