Լիբանանի անվտանգության ծառայության եւ բանակի հրամանատարությունը չպետք է ավտոճանապարհների արգելափակումներ թույլ տա` քաղաքացիների եւ ցուցարարների անվտանգության ապահովման համար, փոխանցում է Reuters-ը:
Նախագահ Միշել Աունի նախագահությամբ անցակցված հանդիպումը, որին ներկա էին նաեւ վարչապետի պաշտոնակատար Հասան Դիաբը, կաբինետի նախարարները, անվտանգության եւ ֆինանսների պատասխանատուները, տեղի ունեցավ ամբողջ երկրում արդեն յոթերորդ օրն ընթացող բողոքի ցույցերի ֆոնին: Ցուցարարները, վրդովված երկրի տնտեսական անկումից, արգելափակել էին ճանապարհներն այրվող անվադողերով: Երեքշաբթի օրը սկսված բողոքի ցույցերը հաջորդել են լիբանանյան ֆունտի անկմանը` 1 դոլարի դիմաց ավելի քան 10 000 ֆունտ:
Հանդիպման մասնակիցները որոշել են նաեւ կագադրել անվտանգության ուժերին պատասխանատվության ենթարկել նրանց, ով «խախտում է դրամավարկային» օրենսդրությունը, այդ թվում` փոխանակման կետերին, նշվում է հայտարարության մեջ:

Командование службы безопасности и армии Ливана не должно допускать блокирования дорог для обеспечения безопасности граждан и протестующих, говорится в заявлении президента  Мишеля Ауна по итогами  встречи на высоком уровне, передает Reuters.
Встреча, которую возглавил президент Мишель Аун и на которой присутствовал исполняющий обязанности премьер-министра Хасан Диаб, члены кабинета министров, а также должностные лица службы безопасности и финансов, прошла после семи дней протестов по всей стране. Демонстранты, возмущенные экономическим спадом в стране, заблокировали дороги горящими шинами. Протесты, начавшиеся во вторник, последовали за падением ливанского фунта до более чем 10 000 за доллар.
Участники встречи также решили приказать силам безопасности  призвать к ответственности тех, кто «нарушает денежно-кредитный» закон, включая обменные пункты, говорится в заявлении.