Կառավարությունն իր այսօրվա՝ ապևրիլի 15-ի նիստում որոշում կայացրեց կառավարության պահուստային ֆոնդից Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նխարարությանը հատկացնել 7,548 մլրդ դրամ, որի նպատակը Արցախի քաղքացիներին աջակցության 4-ամսյա ծրագրի ապրիլ ամսվա ֆինանսավորումն ապահովելն է:
Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նխարար Մեսրոպ Առաքելյանը նշեց, որ որոշման համաձայն 2021 թվականի մարտ, ապրիլ, մայիս, հունիս ամիսների ընթացքում յուրաքանչյուր ամիս յուրաքանչյուր Արցախի քաղաքացու տրվում է 68 հազար դրամ աջակցություն՝ բացառությամբ 18-63 տարեկան տղամարդկանց:
Նրա խոսքով, մինչեւ այժմ արցախցիներին տրամադրված աջակցությունների ծավալը կազմում է մոտ 33 մլրդ դրամ. «Եվս 22 մլրդ դրամի աջակցության որոշում արդեն ունենք, որից մեկը այս հատկացումն է: Այսինքն ընդհանուր հատկացումների ծավալը կազմելու է 55 մլրդ դրամ: Այս ծրագրով նախորդ ամիս 101 հազարից ավելի արցախցիներ ստացել են այս աջակցությունը»:
Նախարարը տեղեկացրեց, որ այս աջակցությունից օգտվելու համար լրացուցիչ դիմելու կրիք չկա, եթե մարտին ստացել են աջակցությունը, մյուս ամիսներին ավտոմատ կստանան:
«Մի փոքր խումբ քաղաքացիներ դուրս են  մնացել բազաներում որոշակի խնդիրների պատճառով: մենք այդ մասով առաջիկայում կարգավորում կանենք, եւ այդ մի քանի հարյուր քաղաքացիները, որոնք ծրագրերից դուրս են մնացել, դառնան ծրգրի շահառու»,-ասաց նախարարը:

YEREVAN. – At Thursday's Cabinet session, the government of Armenia made a decision to allocate over 7.5 billion drams from the reserve fund to the Ministry of Labor and Social Affairs to provide funding for April within the framework of the four-month program of assistance to the citizens of Artsakh (Nagorno-Karabakh).
Minister of Labor and Social Affairs Mesrop Arakelyan noted that according to this decision, during March, April, May, and June, 68,000 drams are provided every month to each Artsakh citizen, except for men aged 18 to 63.
According to him, so far the amount of this assistance being provided to the people of Artsakh is about 33 billion drams. "We already have a decision of assistance of another 22 billion drams, one of which is this allocation; that is, the total amount of allocations will make 55 billion drams. With this program, more than 101 thousand residents of Artsakh have received this assistance last month," the minister added.