Նիկոլ Փաշինյանի կնոջ՝ Աննա Հակոբյանի հրամանատարական կետում հայտնվելու հանգամանքները պարզելու համար քննություն է տարվում։ Այս մասին հայտնում է քննչական կոմիտեն «Փաստինֆո»-ի գրավոր հարցմանն ի պատասխան` մերժելով տեղեկատվության տրամադրումը եւ պատճառաբանելով նախաքննության գաղտնիությունը։
Աղբյուրն ավելի վաղ հայտնել էր, որ Աննա Հակոբյանը պատերազմի օրերին գտնվել է Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի հրամանատարական կետում եւ այնտեղից հետեւել ռազմական գործողություններին, երբեմն նաեւ միջամտել։ Ա.Հակոբյանի՝ հրամանատարական կետում գտնվելը պաշտոնապես հաստատել է նաեւ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ասելով, թե իր ընտանիքի անդամը բարոյահոգեբանական աջակցություն էր ցուցաբերում հրամանատարությանը։
«Փաստինֆո»-ն գրավոր հարցում էր ուղարկել ՀՀ քննչական կոմիտե՝ պարզելու, թե Քննչական կոմիտեի վարույթում քննվող քրեական գործով քննության առարկա դարձվել է, թե Նիկոլ Փաշինյանի կինը ինչ հիմունքներով է պատերազմի ժամանակ գտնվել հրամանատարական կետում, ունեցել է արդյոք գաղտնի տեղեկատվության տիրապետելու իրավունք, ինչ աստիճանի գաղտնի տեղեկատվության իրավունք է ունեցել, ինչպես է այդ իրավունքը նրան տրվել՝ ում կողմից եւ երբ։
«Փաստինֆո»-ի գրավոր հարցմանն ի պատասխան ՔԿ-ից հայտնել են, թե տվյալ հարցերի վերաբերյալ տեղեկատվություն չեն կարող տրամադրել՝ հաշվի առնելով նախաքննության գաղտնիությունը։ Աղբյուրը հայտնում է՝ չեն հերքել, որ քննության առարկա են դարձրել, պարզապես հանրությանը նպատակահարմար չեն գտնում տեղեկատվություն տրամադրել:

An investigation is underway to clarify the circumstances for the appearance of Nikol Pashinyan’s wife, Anna Hakobyan at a command point. This is what the Investigative Committee reported in response to Pastinfo Armenian newspaper’s inquiry, rejecting the provision of information and saying that the preliminary investigation is confidential.
Earlier, the source had reported that during the war, Anna Hakobyan was at the command point of the Defense Army of Artsakh (Nagorno-Karabakh) and followed the hostilities from the command point and sometimes also interfered. Nikol Pashinyan also officially confirmed Hakobyan’s presence at the command point, saying that his family member was providing moral-psychological support to the commanders.
Pastinfo newspaper had sent a written inquiry to the Investigative Committee to find out whether the circumstances for the presence of Nikol Pashinyan’s wife at the command point during the war had become a matter of investigation, whether Pashinyan’s wife had the right to possess confidential information, what degree of confidential information she had the right to have, how that right was granted to her, by whom and when.
In response to the inquiry, the Investigative Committee reported that it can’t provide information regarding the questions, taking into consideration the confidentiality of the preliminary investigation. The source reports that the Committee didn’t refute that this has been investigated and said it simply doesn’t find it appropriate to provide the public with information.