Առեւտրի համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) անդամ երկրները պայմանավորվել են ակտիվացնել COVID-19-ի արտադրանքի հասանելիությունը բարելավելու բանակցությունները, քանի որ զարգացող երկրները հանդես են գալիս կորոնավիրուսային պատվաստանյութերի արտոնագրային եւ այլ իրավական պաշտպանությունները մեղմացնելու առաջարկով, իսկ որոշ հարուստ երկրներ շարունակում են կտրուկ դեմ լինել, հայտնում է AP-ն:
ԱՀԿ մտավոր սեփականության խումբը, որը ներառում է տեխնոլոգիական նորարարությունների արտոնագրերը, ինչպիսիք են պատվաստանյութերը եւ դրանց արտադրության գործընթացները, չորեքշաբթի օրը երկօրյա հանդիպումը փակել են «տեքստային գործընթաց» սկսելու համաձայնագրով` առեւտրի կազմակերպության կանոնների բարդ համակարգի միջոցով COVID-19-ի դեմ պայքարի բարելավման առաջարկներ հավաքելու համար:
Նպատակը պատվաստանյութերի խիստ կարիք ունեցող զարգացող երկրներ հետաձգված մատակարարումների ջանքերն արագացնելն է։
Հաջորդ շաբաթ խմբի անդամների միջեւ կսկսվեն նոր ոչ ֆորմալ բանակցություններ՝ նպատակ ունենալով զեկույց պատրաստել ԱՀԿ դեսպանների հուլիսի 21-22-ը կայանալիք հանդիպման համար:
Հարավային Աֆրիկան եւ Հնդկաստանը հանդես են եկել անցյալ աշնանը COVID-19-ի դեմ պատվաստանյութերի, բուժումների եւ թեստերի արտոնագրային պաշտպանությունը ժամանակավորապես թուլացնելու առաջարկով: Թեեւ ուժեղ դեղագործական արդյունաբերություն ունեցող շատ զարգացած երկրներ կասկած ունեին այս գաղափարի հանդեպ կամ կտրականապես դեմ էին դրան:
Առեւտրի ներկայացուցչի խոսքով՝ երկու օրվա բանակցությունների ընթացքում Հարավային Աֆրիկան եւ Հնդկաստանը ներկայացրել են իրենց առաջարկի վերանայված տարբերակը, որին այժմ աջակցել են ավելի քան 60 երկրներ։ Դրանում նրանք պնդում են COVID-19-ի արտադրանքից երեք տարով ժամանակավոր հրաժարվելու անհրաժեշտությունը։
Բայց որոշ երկրներ, մասնավորապես Եվրամիության 27 անդամ պետությունները, ինչպես նաեւ Մեծ Բրիտանիան, Շվեյցարիան եւ Կորեան, շարունակում են դեմ լինել, ասել է պաշտոնյան:
Այնպիսի երկրներ, ինչպիսիք են Ավստրալիան, Բրազիլիան, Կանադան, Չինաստանը եւ ԱՄՆ-ը, դեռ լիովին չեն սատարել Հարավային Աֆրիկայի ու Հնդկաստանի առաջարկները եւ այն դիտարկում են որպես զարգացող աշխարհում COVID-19-ի արտադրանքի ավելի ընդգրկուն բաշխման մի մաս, ասել է պաշտոնյան:
Նույնիսկ լավատես կողմնակիցները խոստովանում են, որ մտավոր սեփականության իրավունքից հրաժարվելու վերջնական մշակման համար ամիսներ կպահանջվեն՝ դիմադրության եւ ԱՀԿ կանոնների պատճառով, որոնք պահանջում են կոնսենսուս այդպիսի որոշումների վերաբերյալ, ինչը նշանակում է, որ 164 անդամներից մեկ երկիր կարող է չեղարկել ցանկացած առաջարկ: Նույնիսկ եթե այն ընդունվի, վավերացումը նույնպես ժամանակ է պահանջում:

World Trade Organization (WTO) member nations agreed Wednesday to intensify talks geared at improving access to COVID-19 products, as developing nations push for a proposal to ease patents and other intellectual property protections for coronavirus vaccines and some wealthier countries remain stiffly opposed, AP reported.
A WTO panel focusing on intellectual property, which includes patents on technological know-how like vaccines and the processes to manufacture them, wrapped up a two-day meeting on Wednesday with an agreement to start a “text-based process” for pulling together proposals to improve the fight against COVID-19 through the Geneva-based trade body’s intricate system of rules.
The goal is to help jump-start lagging efforts to get vaccines to developing-world countries that badly need them, according to a Geneva-based trade official, who spoke on condition of anonymity because he was not authorized to speak publicly on the matter.
New, informal talks will start next week among members of the panel, with an eye toward pulling together a report for a July 21-22 meeting of WTO ambassadors.
South Africa and India floated a proposal in the fall for a temporary easing of patent protections for COVID-19 vaccines, therapies and tests—known as an “IP waiver, While many developed countries with strong pharmaceutical industries hesitated or were outright opposed to the idea, the debate received a jolt last month when the Biden administration announced support for granting IP waivers for just vaccines.
In the two days of talks, South Africa and India presented a recent revision of their proposal—now backed by over 60 countries—that stressed a temporary, three-year waiver for COVID-19 products, the official said.
Some countries, such as the European Union’s 27 members, Britain, Switzerland and Korea, continue to oppose waivers as a tool in the pandemic.
Since Washington’s change of stance, a number of other Western countries have softened their opposition to the waivers, including Australia, Brazil, Canada, New Zealand and Norway, the trade official said, relaying information from deliberations in the closed-door WTO talks held Tuesday and Wednesday.
Those countries, as well as China, haven’t rallied fully behind the South African and Indian proposal, and view it as only part of what they think should be a more comprehensive approach to getting COVID-19 products to the developing world, the official said.
Even optimistic supporters acknowledge an IP waiver could take months to finalize because of the resistance from some countries. WTO rules require consensus on such decisions, meaning a single country among the trade body’s 164 members could scuttle any proposal. Even if a plan were adopted, ratification would also take time.