ԱՄՆ-ում կորոնավիրուսային վարակի հետեւանքներից մահվան դեպքերի թիվը կշարունակի աճել «Դելտա» շտամի տարածման ֆոնին: Այս մասին ԱՄՆ նախագահ eո Բայդենը ՝ ելույթ ունենալով Հյուսիսային Կարոլինայում, որը հեռարձակել են ամերիկյան լրատվական հեռուստաալիքները:
«Ավելի քան 600.000 ամերիկացի է զոհվել կորոնավիրուսով վարակման հետեւանքով, եւ այդ թիվը «Դելտա» շտամի տարածման ֆոնին կշարունակի ավելանալ: Դուք գիտեք, որ դա տեղի կունենա»,- ասաց նա՝ կրկին հորդորելով ԱՄՆ բնակիչներին պատվաստվել, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
««Դելտա» տարբերակն ավելի հեշտ է փոխանցվել, և կարող է [կարող է] լինել ավելի մահացու և հատկապես վտանգավոր երիտասարդների համար», - ասաց Բայդենը ՝ նկատի ունենալով ԱՄՆ Ալերգիկ և ինֆեկցիոն հիվանդությունների ազգային ինստիտուտի տնօրեն Էնթոնի Ֆաուչիին: Ամերիկացի առաջնորդն ընդգծել է, որ Դելտայի շտամի տարածումը «լուրջ մտահոգություններ» է առաջացնում: «Հիվանդությունների վերահսկման եւ կանխարգելման [դաշնային] կենտրոնի համաձայն՝ վերջին երկու շաբաթվա ընթացքում [կորոնավիրուսով վարակման] բոլոր դեպքերի 10 տոկոսից մինչեւ 20 տոկոսը «Դելտա» տարբերակներն էին»,- հավելել է պետության ղեկավարը:
ԱՀԿ-ի տվյալներով՝ ի սկզբանե հայտնաբերված Հնդկաստանում «Դելտա» շտամն այժմ առկա է ավելի քան 85 երկրում, ըստ ԱՀԿ-ի:
Ըստ Ջոնս Հոփքինսի համալսարանի, որը հաշվարկում է դաշնային եւ տեղական իշխանությունների տվյալները՝ համավարակի սկզբից ի վեր ԱՄՆ-ում կորոնավիրուսային վարակի ավելի քան 33.5 միլիոն դեպք է հայտնաբերվել, ավելի քան 603 հազար մարդ մահացել է: Երկու ցուցանիշներով էլ երկիրն առաջին տեղում է աշխարհում:

Число летальных исходов от последствий заражения коронавирусом в США продолжит расти на фоне распространения штамма «Дельта». Об этом президент США Джо Байден заявил, выступая в Северной Каролине, трансляцию вели американские новостные телеканалы.
«Свыше 600 тыс. американцев умерли, и с этим штаммом «Дельта» будут и другие. Вы знаете, что это произойдет», - сказал он, вновь призвав жителей США проходить вакцинацию, передает ТАСС
«Вариант «Дельта» легче передается и потенциально [может быть] более смертоносным, а также особенно опасным для молодежи», - сказал Байден, ссылаясь на слова директора Национального института аллергических и инфекционных заболеваний США Энтони Фаучи. Американский лидер подчеркнул, что распространение штамма «Дельта» вызывает «серьезные опасения». «Согласно [данным федеральных] Центров по контролю и профилактике заболеваний, от 10% до 20% всех случаев [заражения коронавирусом] за последние две недели были вариантом «Дельта», - добавил глава государства.
По данным ВОЗ, штамм «Дельта», выявленный первоначально в Индии, в настоящее время присутствует более чем в 85 странах.
По информации Университета Джонса Хопкинса, который проводит подсчеты на основе сведений федеральных и местных властей, в США с начала эпидемии выявлено более 33,5 млн случаев заражения коронавирусом, умерли свыше 603 тыс. человек. Страна по обоим показателям занимает первое место в мире.