Հայաստանում պատվաստվել է 111 հազար մարդ: Այս մասին հուլիսի 15-ին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ առողջապահության նախարարի պաշտոնակատար Անահիտ Ավանեսյանը:
Նա հիշեցրեց, որ պատվաստումից հետո կարելի է հավելված ներբեռնել հեռախոսում, որը տեղեկատվություն կպարունակի քաղաքացու պատվաստման մասին:
Ըստ նրա՝ մանրամասն տեղեկատվությունն այդ մասին առկա է Հայաստանի առողջապահության նախարարության կայքում: «Եթե հավելվածից հնարավոր չէ օգտվել, քաղաքացիները պոլիկլինիկայում կարող են թղթային տարբերակ վերցնել: Հայաստանը լքելիս պետք է ուշադիր լինել այն երկրի քաղականության նկատմամբ, ուր քաղաքացին մեկնում է: Մեր դեպքում, քաղաքացիները Հայաստան մուտք գործելիս այլընտրանք ունեն՝ կա՛մ պատվաստում, կա՛մ թեստավորում»,- ասաց Ավանեսյանը:
Անդրադառնալով վկայագրերի մասին հարցին՝ պաշտոնյան բացատրեց, որ առողջապահության նախարարությունը լիազորված է պատվաստումների սերտիֆիկատների կազմման, Հայաստանում դրանք ճանաչման եւ վերիֆիկացման հարցում: «Դրանից հետո մենք տեղեկատվությունը փոխանցում ենք մեր գործընկերներին (ԱԳՆ - խմբ.)՝ այլ երկրների հետ փոխճանաչման գործընթացի համար: Սերտիֆիկացման մասին տվյալները փոխանցվել են գործընկերներին»,- եզրափակեց նախարարի պաշտոնակատարը:

В Армении вакцинировались 111 тыс. человек. Об этом в беседе с журналистами 15 июля заявила исполняющая  обязанности министра здравоохранения Армении Анаит Аванесян.
Она напомнила, что после вакцинации можно скачать приложение на телефон, где будет информация о вакцинации гражданина.
По ее словам, пошаговая информация об этом есть на сайте Министерства здравоохранения Армении. «Если нет возможности воспользоваться приложением, граждане могут получить бумажную версию в поликлинике. При выезде из Армении нужно быть внимательными к проводимой политике той страны, куда гражданин отправляется. В нашем случае у граждан при въезде в Армению есть альтернатива: или вакцинация, или тестирование», - отметила Аванесян.
Коснувшись вопроса о сертификатах, чиновник пояснила, что Минздрав уполномочен в вопросе составления сертификатов о вакцинации, их признания в Армении и верификации. «После этого мы передаем информацию нашим партнерам (МИД – ред.) для процесса взаимного признания с другими странами. Данные о сертификации партнерам были переданы», - заключила и.о. министра.