ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Վերին Շորժա գյուղից և սարատեղի կոչվող քաղաքացիական բնակավայրից ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը ահազանգեր է ստացել այն մասին, որ ադրբեջանական զինված ուժերը այսօր վաղ առավոտյան՝ ժամը 03:30-03:40-ի սահմաններում սկսել են ինտենսիվ հրաձգություն: Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է ՄԻՊ Արման Թաթոյանը:
Նա, մասնավորապես, նշել է. «Բոլոր ահազանգերն այն մասին են, որ ադրբեջանական զինծառայողները կրակում են հենց ուղիղ իրենց բնակավայրերի վրա: Ըստ բնակիչների` գյուղի ուղղությամբ կրակոցները կանխվում են միայն ՀՀ զինված ուժերի պատասխան կրակոցների շնորհիվ:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը վերջին օրերին պարբերաբար է բնակիչներից ստացնում ահազանգեր, որ ադրբեջանական զինծառայողներն անընդհատ կրակոցներ են արձակում Գեղարքունիքի մարզի Վերին Շորժա և Կութ գյուղերի ուղղությամբ` խաթարելով ողջ գյուղի խաղաղ կյանքը: Այդ կրակոցներն ամեն անգամ հնարավոր է լինում կանխել միայն ՀՀ զինծառայողների պատասխան կրակոցների շնորհիվ:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը հատուկ է նշում, որ ադրբեջանական զինված ուժերի պարբերական դարձած այս հանցավոր արարքները կոպտորեն խախտում են Գեղարքունիքի գյուղերի քաղաքացիական բնակիչների կյանքի իրավունքն ու առողջությունը, խաթարում են խաղաղ կյանքը դեն, թույլ չեն տալիս գյուղատնտեսությամբ զբաղվել:
Սույն հրատապ հաղորդագրությունը կուղարկվի միջազգային մարմիններին` նշելով ՀՀ գյուղերի վրա ադրբեջանական կրակոցները վճռական քայլերով կանխելու անհրաժեշտության մասին:

Reports on regular criminal actions of the Azerbaijani Armed Forces will be sent to international structures, Armenian human rights defender Arman Tatoyan wrote on his Facebook.
All the alarming reports received that Azerbaijani soldiers are firing directly at the villages near Gegharkunik province. According to residents, the shooting in their direction is stopped only due to the retaliatory actions of the Armed Forces of Armenia.
In recent days, the office of the human rights defender has regularly received reports from residents that Azerbaijani soldiers are constantly shelling the villages of Verin Shorzha and Kut, Gegharkunik province. These shelling stops only after the retaliatory actions of the military personnel of the Armenian Armed Forces.
The human rights defender noted that the regular criminal actions of the Azerbaijani armed forces grossly violate the right to life and health of civilians in the villages of Gegharkunik, disrupt peaceful life and interfere with farming.
This urgent message will be sent to international bodies, emphasizing the need to take decisive steps to prevent the shelling of Armenian villages from the Azerbaijani side.