Վիետնամում տղամարդը դատապարտվել է հինգ տարվա ազատազրկման՝ COVID-19-ի կարանտինային խիստ կանոնները խախտելու եւ վիրուսի տարածման համար:
28-ամյա Լե Վան Տրին հարավային Կամաու նահանգի ժողովրդական դատարանի կողմից մեղավոր է ճանաչվել «վտանգավոր վարակիչ հիվանդությունների տարածման» մեջ, հայտնում է Վիետնամի պետական լրատվական գործակալությունը (VNA):
Նա Հոշիմինից վերադառնալուց հետո խախտել է 21-օրյա կարանտինի կանոնները եւ վարակել ութ մարդու, որոնցից մեկը մեկամսյա բուժումից հետո մահացել է:
Վիետնամի ամենահարավային նահանգ Կամաուում համավարակի սկզբից վարակվելու միայն 191 դեպք եւ մահվան 2 դեպք է գրանցվել, ինչը շատ ավելի քիչ է, քան Հոշմինում՝ գրեթե 260 000 դեպք եւ 10 685 մահ:
Նույն մեղադրանքով երկրում եւս երկու մարդու դատապարտել են 18 ամսվա եւ 2 տարվա պայմանական ազատազրկման:

Во Вьетнаме мужчина приговорен к пяти годам  за нарушение строгих правил карантина COVID-19 и распространение вируса.
28-летний Ле Ван Три был признан виновным в «распространении опасных инфекционных заболеваний» в Народном суде южной провинции Камау, сообщает государственное информационное агентство Вьетнама (VNA).
Он  нарушил правила 21-дневного карантина после возвращения из Хошимина и заразил восемь человек, один из которых умер  после месяца лечения.
В Камау, самой южной провинции Вьетнама, с начала пандемии зарегистрирован только 191 случай заболевания и два случая смерти, что намного меньше, чем в Хошимине - почти 260000 случаев и 10685 смертей.
В стране приговорили еще двух человек к 18 месяцам и двум годам лишения свободы условно по тем же обвинениям.