«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. «Ժողովուրդ» օրաթերթին նոր մանրամասներ են հայտնի դարձել ՀՀ քննչական կոմիտեի նախկին նախագահ, նախկին գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանի շուրջ կատարվող իրադարձություններից:
Պաշտոնական հաղորդագրության համաձայն՝ Ա. Հովսեփյանին մեղադրանք է առաջադրվել հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով` ընդհանուր 1.299.404.414 ՀՀ դրամ գույքը (փողերի լվացում) օրինականացնելու համար՝ մի քանի դրվագներով: Իսկ ինչո՞ւ հիմա սկսվեց Հովսեփյանի նկատմամբ հետապնդումը. ի վերջո մեղադրանքի ոչ մի դրվագ նոր չէ։ 2004-2013 թվականի արարքներն են հիշել եւ, ըստ հաղորդագրության, փաստացի մասնակցել է ձեռնարկատիրական գործունեություն իրականացնող մի շարք ՍՊ ընկերությունների կառավարմանը, բացի այդ ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով` 190.000.000 ՀՀ դրամ կաշառք եւ խարդախության եղանակով կատարել առանձնապես խոշոր չափերով` 800.000.000 ՀՀ դրամ գույքի հափշտակություն:
Ըստ ArmLur.am-ին հասած տեղեկությունների՝ Աղվան Հովսեփյան դեմ ցուցմունք է տվել իր մտերիմ ընկերներից գործարար Շանթի Յուրա անվամբ հայտնի Յուրա Ղարիբյանը եւ պատմել է ինչ-որ հողակտորի մասին, իսկ, ահա, մյուս ցուցմունք տվողը նրա դեմ եղել է իր մյուս մտերիմ ընկերը՝ Արշավիր Սարգսյանը, որը ՀԷԿ-ի շինարարությամբ է զբաղվել:
Մեզ այլ մանրամասներ եւս հայտնի դարձան: Առաջին հերթին Հովսեփյանի շուրջ կատարվող իրադարձությունները կապում են ՀՀ նախկին փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի հետ: Բանն այն է, որ վերջինիս հայրն ու Աղվան Հովսեփյանը մտերիմ են, եւ, տարածված խոսակցությունների համաձայն, մինչեւ օրս Հովսեփյանի դեմ քրեական գործ չհարուցելու հարցում օգնել եւ նպաստել է հենց Ավինյանը, որի հեռանալուց հետո գործընթաց սկսվեց: Նկատենք՝ դեռ 2019 թվականին Տիգրան Ավինյանը քննադատվեց Ապարանում առաջին հանրապետության անկախության առթիվ կազմակերպված միջոցառումներին Աղվան Հովսեփյանի կողքին լինելու համար, սակայն ամեն ինչ դրանով էլ ավարտվեց:
Մեկ այլ վակածի համաձայն՝ Աղվան Հովսեփյանի դեմ աշխատել է ԲԴԽ ներկայիս նախագահ Գագիկ Ջհանգիրյանը, քանի որ 2008 թվականին հենց Աղվան Հովսեփյանն է նրան փաստացի մեկուսացնողը եղել, եւ Ջհանգիրյանն ու Հովսեփյանը վաղեմի ոխերիմ թշնամիներ են: Ինչո՞ւ եք վրեժ լուծում. այս հարցի մեկնաբանության համար «Ժողովուրդ» օրաթերթը դիմեց ԲԴԽ նախագահ Գագիկ Ջհանգիրյանին, որին ի պատասխան՝ վերջինս նշեց. «Ոնց որ Դուք եք այդ դեպքի մասին մամուլից տեղեկացել, այնպես էլ ես։ Ես ոչ մի տեղեկություն չունեմ»:

YEREVAN. – Zhoghovurd newspaper of the Republic of Armenia (RA) writes: Zhoghovurd daily has learned new details about the events taking place around former chairman of the RA Investigative Committee, former Prosecutor General Aghvan Hovsepyan.
According to the official message, A. Hovsepyan has been charged—on several accounts—with legalizing (money laundering) especially large amounts—a total of AMD 1,299,404,414—of property obtained through criminal means.
And why did the persecution against Hovsepyan start now? After all, no count of the charge is new. They remembered the actions of 2004-2013 and, according to the message, he actually participated in the management of a number of LLCs carrying out business activities. In addition, he took a particularly large bribe of AMD 190,000,000, and fraudulently committed theft of a particularly large amount—AMD 800,000,000—of property.
According to the information received by ArmLur.am, one of his close friends, businessman Yura Gharibyan—known as Yura of Shant [company]—testified against Aghvan Hovsepyan, and told about a plot of land. And the other person who testified against him was his other close friend, Arshavir Sargsyan, who was engaged in the construction of an HPP [i.e., hydroelectric power plant].
We also learned other details. First of all, they link the events taking place around Hovsepyan to RA former Deputy Prime Minister Tigran Avinyan. The thing is that the latter's father and Aghvan Hovsepyan are close, and, according to the widespread rumors, Avinyan himself helped in and contributed to the matter of not initiating a criminal case against Hovsepyan to this day, and a process [against Hovsepyan] started after his [i.e., Avinyan’s] leaving [the aforesaid office].
According to another theory, the current chairman of the SJC [(Supreme Judicial Council)], Gagik Jhangiryan, worked against Aghvan Hovsepyan, as in 2008 it was Aghvan Hovsepyan himself who actually isolated him, and Jhangiryan and Hovsepyan are long-standing arch-enemies.