Հնդկաստանը բաց կլինի զբոսաշրջիկների համար հոկտեմբերի 15-ից՝ կորոնավիրուսային համաճարակի պատճառով ավելի քան մեկ տարի փակ լինելուց հետո, հայտնել է AFP-ն:
Երկիրը դադարեցրել է օտարերկրացիներին վիզաների տրամադրումը 2020 թվականի մարտին, երբ բռնկվեց համավարակը, եւ վարչապետ Նարենդրա Մոդիի կառավարությունը խիստ սահմանափակումներ մտցրեց:
«Տարբեր առաջարկներ դիտարկելուց հետո, ներքին գործերի նախարարությունը որոշել է 2021 թվականի հոկտեմբերի 15-ից սկսել չարտերային չվերթներով Հնդկաստան ժամանող օտարերկրացիների համար նոր զբոսաշրջային վիզաների տրամադրումը», - ասվում է ՆԳՆ հայտարարության մեջ: «Չարտերային ինքնաթիռներից բացի այլ չվերթներով Հնդկաստան ժամանող օտարերկրյա զբոսաշրջիկները կկարողանան նոր տուրիստական ​​վիզաներով երկիր մուտք գործել միայն 2021 թվականի նոյեմբերի 15-ից»:
Այս տարվա սկզբին 1.3 միլիարդ բնակչություն ունեցող երկիրը տուժեց կորոնավիրուսային վարակների ալիքից՝ օրական գրանցելով վարակվածության 400.000 եւ մահացության 4.000 դեպք:
Այդ ժամանակից ի վեր՝ երկրում վարակվածների թիվը նվազել է մինչեւ օրական մոտ 20.000 նոր դեպք եւ 200-300 մահվան դեպք վերջին շաբաթների ընթացքում:
Ավելի քան 250 միլիոն մարդ կրկնակի պատվաստվել է, չնայած դա բնակչության միայն մոտ 20 տոկոսն է, եւ փորձագետները զգուշացնում են, որ Հնդկաստանը կարող է տուժել վարակների նոր ալիքից:

Индия снова откроется для туристов с 15 октября после того, как была закрыта более года из-за пандемии коронавируса, передает AFP.
Страна приостановила выдачу всех виз для иностранцев в марте 2020 года, когда началась пандемия и  правительство премьер-министра Нарендры Моди ввело строгую изоляцию.
«После рассмотрения различных предложений министерство внутренних дел решило начать выдачу новых туристических виз иностранцам, прибывающим в Индию чартерными рейсами, начиная с 15 октября 2021 года», - говорится в заявлении министерства внутренних дел. «Иностранные туристы, въезжающие в Индию рейсами, отличными от чартерных самолетов, смогут сделать это только с 15 ноября 2021 года по новым туристическим визам».
Ранее в этом году  на страну с населением 1,3 миллиарда человек обрушилась  волна коронавирусных инфекций, ежедневно приводящая к 400000 случаев заболевания и 4000 смертей.
Но с тех пор количество случаев заболевания в стране резко снизилось до около 20 000 новых случаев инфицирования ежедневно и от 200 до 300 случаев смерти в последние недели.
Более 250 миллионов человек прошли двойную вакцинацию, хотя это составляет лишь около 20 процентов населения, и эксперты предупреждают, что Индия может пострадать от новой волны инфекций.