Հայաստանում ամբողջովին պատվաստվածների թիվը կազմում է ընդամենը 7 տոկոսը։ Ընդ որում, մոտ 16 տոկոսը ստացել է գոնե մեկ դեղաչափ, ինչն իհարկե բավարար չէ ցանկալի արդյունքի հասնելու համար։ Այս մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 26-ին, ԱԺ նիստում խորհրդարանական ժամի ընթացքում ասաց «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր, առողջապահության նախկին նախարար Արսեն Թորոսյանը։
«Վարակի դեմ պայքարելու եւ միլիոնավոր մարդկանց կյանքեր փրկելու համար համեմատաբար կարճ ժամանակահատվածում մշակվել են պատվաստանյութեր։ Պատվաստանյութը գիտական բացահայտում է, որը մարդկության պատմության մեջ ավելի շատ կյանքեր է փրկել, եւ դրան պետք է վերաբերվել հենց այդպես։ Եթե ինչ-որ մեկն այլ բան է ասում պատվաստանյութերի մասին, ապա իմացեք, որ կամ միտումնավոր կամ անգիտակցաբար խաբում են ձեզ»,-նշեց պատգամավորը։ Նա հիշեցրեց, որ պետությունն ամբողջությամբ ապահովում է կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութերի հասանելիությունը։
«Եվ այսօր, երբ պատվաստանյութերի քանակը շատ մեծ է, մենք իրական շանս ունենք՝ վերադառնալու նորմալ կյանք։ Պատվաստանյութը միակ զենքն է, որով կարելի է պայքարել կորոնավիրուսից մահերի եւ վարակման աճող դեպքերի դեմ»,-նշեց Թորոսյանը։

В настоящее время в Армении количество людей, которые полностью вакцинированы от коронавируса, составляет около 7%. При этом, около 16% населения получили хотя бы одну дозу вакцины, чего конечно же недостаточно для достижения желаемого результата.
Об этом на заседании Национального Собрания Армении 26 октября в ходе парламентского часа заявил депутат от правящей партии «Гражданский договор», бывший министр здравоохранения республики Арсен Торосян.
«Для борьбы с инфекцией и спасения миллионов жизней за относительно короткий период времени были разработаны вакцины. Вакцины - это научное открытие, которое спасло больше всего жизней в истории человечества, и относиться к этому нужно только так. Если кто-то скажет вам о вакцинах что-нибудь другое, то знайте, они либо намеренно, либо неосознанно обманывают вас», - сказал Торосян.
Он напомнил, что государство полностью обеспечивает доступность вакцин против коронавируса.  «И сейчас, когда количество вакцин очень велико, у нас есть реальный шанс вернуться к нормальной жизни. Вакцина - единственное оружие, которым можно бороться с растущим числом случаев заражения и смертей от коронавируса», - подчеркнул парламентарий.