Արդիականության մարտահրավերների հետ կապված վտանգները եւ ճգնաժամային իրավիճակներն ընդգծում են թյուրքական պետությունների համագործակցության նշանակալիությունը։ Այս մասին ասել է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մեւլութ Չավուշօղլուն՝ ելույթ ունենալով Թուրքիայի, Ադրբեջանի եւ Ուզբեկստանի արտաքին գործերի, առեւտրի եւ տրանսպորտի նախարարների եռակողմ հանդիպման արդյունքների հիման վրա հրավիրված մամուլի ասուլիսում, տեղեկացրել է «Անադոլու»-ն։
Նրա խոսքով՝ ուկրաինական ճգնաժամի ֆոնին մեծացել է տրանսպորտային միջանցքի դերը, որի օգտագործումն ավանդ կունենա այն պետությունների զարգացման գործում, որոնց տարածքով անցնում է, կավելանան բեռների տարանցումից ստացվող եկամուտները։
«Միջանցիկ տրանսպորտային միջանցքի շրջանակում Թուրքիան եւ Ադրբեջանը իրականացրել են Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղային նախագիծը։ Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ առեւտրային գործողությունների հիմնական մասն աշխարհում իրականացվում է Ասիայի եւ Եվրոպայի միջեւ՝ մոտ 1,5 տրլն դոլար տարեկան, այդ միջանցքի մեծացող դերն ակնհայտ է դառնում»,- ասել է նախարարը։ Նա պարզաբանել է, որ բեռների փոխադրման ինքնարժեքը եւ մատակարարումների անվտանգությունը շահավետորեն առանձնացնում են այս տրանսպորտային միջանցքը։
Թուրքական դիվանագիտության ղեկավարն ուշադրություն է հրավիրել Ադրբեջանի հետ հաջող փոխգործակցության վրա, այդ թվում եռակողմ ձեւաչափով՝ Ղազախստանի, Պակիստանի, Վրաստանի եւ այլ երկրների մասնակցությամբ։ «Այսօրվա հանդիպումը թույլ է տվել Տաշքենդը ներառել եռակողմ երկխոսության մեխանիզմներում, ինչը կարեւոր ավանդ կլինի թյուրքական աշխարհի բարգավաճման գործում։ Այս հարթակները թյուրքական պետությունների երկխոսության հասնելու ցուցանիշն են։ Անկարայի եւ Տաշքենդի հարաբերությունները կրում են մասշտաբային ռազմավարական գործընկերության բնույթ, իսկ Թուրքիայի երկխոսությունն Ադրբեջանի հետ դաշնակցային մակարդակում է»,- ասել է նախարարը։
Չավուշօղլուն «պատմական իրադարձություն» է անվանել 2019թ. Ուզբեկստանի անդամակցությունը Թյուրքական պետությունների կազմակերպությանը։
Թուրք նախարարը շեշտել է Ադրբեջանի եւ Ուզբեկստանի հետ ապրանքաշրջանառության ցուցանիշների աճի մասին։ «2021թ. արդյունքներով Ադրբեջանի հետ ապրանքաշրջանառությունը հասել է 5 մլրդ դոլարի, իսկ Ուզբեկստանի հետ՝ 3,6 մլրդ դոլարի։ Անկարան մտադիր է հետագայում ավելացնել այս ցուցանիշները՝ մեր երկրների ղեկավարների նշած 10 մլրդ դոլար նշաձողին հասցնելով»,- ասել է նա։
Նրա խոսքով՝ Թուրքիան մտադիր է խորացնել կապերը թյուրքական պետությունների հետ՝ փոխադարձ շահավետության եւ շահերի հարգման հիման վրա։

Risks and crises associated with the nowadays challenges highlight the importance of cooperation between the Turkic states, said Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu, speaking at a press conference following a trilateral meeting of the Ministers of Foreign Affairs, Trade and Transport of Turkey, Uzbekistan and Azerbaijan, Anadolu reports.
According to him, against the backdrop of the Ukrainian crisis, the role of the Middle Transport Corridor has increased, the use of which will contribute to the development of the states through whose territory it runs, and income from the transit of goods will increase.
Within the framework of the Middle Transport Corridor, Turkey and Azerbaijan have implemented the Baku-Tbilisi-Kars railway project. Given the fact that the bulk of trade operations in the world are carried out between Asia and Europe - about 1.5 trillion dollars a year, the growing importance of this corridor becomes obvious, the minister said. He explained that the cost of transporting goods and the security of supplies distinguish the Median Transport Corridor.
The head of Turkish diplomacy drew attention to the successful cooperation with Azerbaijan, including in trilateral formats, with the participation of Kazakhstan, Pakistan, Georgia and other countries.
Today's meeting made it possible to include Tashkent in the mechanisms of the trilateral dialogue, which makes an important contribution to the prosperity of the Turkic world. These platforms are an indicator of the achievements of the dialogue of the Turkic states. Relations between Ankara and Tashkent are in the nature of a large-scale strategic partnership, and the dialogue between Turkey and Azerbaijan is at the level of alliance, the minister said.
Cavusoglu called Uzbekistan's entry into the Organization of Turkic States in 2019 a historic event.
The Turkish minister focused on the growth of trade turnover with Azerbaijan and Uzbekistan.
By the end of 2021, trade with Azerbaijan reached $5 billion, and with Uzbekistan - $3.6 billion. Ankara aims to further increase these figures to the $10 billion mark set by the leaders of our countries, he noted.
According to him, Turkey aims to further develop ties with the Turkic states on the basis of mutual benefit and respect for interests.