Հայաստանի ամենաթույլ տեղը Սյունիքն է, որի նկատմամբ ամենից մեծ ցանկությունն է արտահայտվում Ադրբեջանի ու Թուրքիայի կողմից ու դա արվում է բացահայտ: Այս մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 28-ին, մամուլի ասուլիսի ժամանակ նշեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը:
«Հիմա կոնկրետ հարց. ո՞ր երկիրն է բացի Հայաստանից, ում համար Սյունիքը կարեւոր է՝ Իրանը: Սա դժվա՞ր էր կռահել: Եթե մենք ուզում ենք, ունենալով պետություն, որը բացի հայտարարություններից, կարող է այստեղ գործնական քայլերի դիմել, զուտ շահերի համադրությամբ, Իրանն է: Այս երկու տարվա ընթացքում գրեթե ոչինչ չարվեց: Առնվազն մի երկու զորավարժություն պետք է անեինք Իրանի հետ հենց Սյունիքում: Որոշակի պայմանագրային բազա պետք է լիներ Իրանի հետ եւ այդ ամենը ամենից մեծ զսպող հանգամանքը կլիներ Ադրբեջանի համար, որովհետեւ Իրանն այն պետությունը չէ, որին ինչ-որ տեղից մատ թափ տալով կարելի է կանգնեցնել, եթե ինքը հետապնդում է իր ազգային շահը»,-ասաց նա:
Քոչարյանը նաեւ նշեց, որ տեղյակ է, որ նման կարգի խոսակցություն Իրանի հետ եղել է 2021-ի մայիսին, բայց հետո հայկական կողմը այդ թեման սառեցրել է ու ոչ մի քայլ չի արել. «Առաջարկը, ի դեպ, մերը չէր: Հիմա էլ ուշ չի: Ես կարծում եմ՝ այստեղ մենք պետք է որոշ վճռական քայլերի գնանք՝ գիտակցելով, որ այո, պետք է համոզել Ռուսաստանին, եւ համալրել նոր բաղադրիչներով մեր անվտանգային համակարգը:
Խոսքը ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու մասին չէ, դա կլիներ եւս մեկ հիմարություն: ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում կային պայմանագրեր, որոնք շատ կարեւոր են զենք-զինամթերք գնելու համար: Ուղղակի համալրել նոր բաղադրիչներով մեր անվտանգային համակարգը: Ես համոզված եմ, որ դա հնարավոր է բացատրել եւ ռուսական կողմին եւ միգուցե եռակողմ մի նոր ֆորմատ ձեւավորել: Այսօր Ռուսաստանն Իրանի հետ բավականաչափ ջերմացնում է իր հարաբերությունները:
Համոզված եմ, որ սա հնարավոր է բացատրել նաեւ ԱՄՆ-ին: Դու կգա՞ իրենց՝ ոչ: Առաջարկո՞ւմ են այլընտրանք, չեն առաջարկում: Իմ կարծիքով սա այն վիճակն է, որ պետք է ավելի համարձակ լինել ոչ միայն ներսում, այլ դրսի հետ հարաբերություններում»,-ընդգծեց Ռոբերտ Քոչարյանը:

Самой слабой частью Армении является Сюникская область, в отношении которой больше всего претензий высказывается со стороны Азербайджана и Турции, и это делается открыто. Об этом заявил на пресс-конференции 28 сентября второй президент РА, руководитель блока «Армения» Роберт Кочарян.
«И я хочу задать конкретный вопрос: для какой еще страны, кроме Армении, важен Сюник? Это Иран. Государством, которое, помимо заявлений, может здесь предпринять и практические шаги, является ИРИ. Но за два года в этом направлении почти ничего не сделано. Как минимум два военных учения должны были быть проведены с Ираном именно в Сюнике. Должна была быть создана какая-то договорная база с ИРИ. И все это было бы самым большим сдерживающим фактором для Азербайджана, потому что Иран не та страна, которую можно остановить, пригрозив пальцем, если она преследует свои национальные интересы», - заявил Кочарян.
Он также подчеркнул, что знает о том, что подобного рода разговоры с Ираном были в мае 2021 года, но потом армянская сторона заморозила тему и не предприняла никаких шагов. «Кстати, предложение исходило не от нас.  Но и сейчас еще не поздно. Полагаю, что здесь мы должны пойти на некоторые решительные шаги, осознавая, что нужно уговорить Россию и пополнить нашу систему безопасности новыми компонентами.
Речь не идет о выходе из ОДКБ - это было бы очередной глупостью. В рамках ОДКБ имеются договоры, которые очень важны для приобретения оружия-боеприпасов. Нам просто нужно дополнить нашу систему безопасности новыми компонентами. Уверен, что это можно объяснить российской стороне, возможно, сформировать новый трехсторонний формат, потому что интересы совпадают, к тому же Россия достаточно сближает отношения с Ираном. Уверен, что это можно объяснить и Соединенным Штатам. Понравится ли им это - нет, предлагают альтернативу - не предлагают. Это та ситуация, когда нужно быть более смелыми как внутри, так и в отношениях с внешним миром», - заключил Кочарян.
РПА: Процессы делимитации и демаркации армяно-азербайджанской границы могут продлиться достаточно долго
Если делимитация – это, в частности, закрепление правовых основ и карт…
«Гражданский договор»: Тавушская область Армении не должна стать «политической игрушкой»
Премьер-министр Армении не избегает какой-либо тяжелой встречи…
РПА: Баку не принимает ни одной выгодной для Армении карты при условии принятия Ереваном
Это ярко демонстрирует, что власти могут заявить одно и сделать прямо противоположное…
Депутат: Комиссия по делимитации и демаркации не имеет решения по поводу сдачи Баку сел Тавушской области