Թուրքիայի բանկային կարգավորող մարմինը կանոնի փոխություն է նախաձեռնել՝ խրախուսելու առեւտրային ոլորտի վարկատուներին ավելի քիչ արտարժույթ պահել իրենց կարիքների համար՝ անցյալ շաբաթվա նախազգուշացնող նամակից հետո, հայտնում է Bloomberg-ը։
Նոր կանոնի համաձայն՝ զուտ արտարժութային դիրքը չի կարող գերազանցել սեփական կապիտալի 5%-ը, ինչը ախկինում 20% էր։ Որոշ բանկեր ստիպված կլինեն կրճատել արտարժույթի իրենց ավելցուկը մինչեւ հունվարի 9-ը, երբ ուժի մեջ կմտնի նոր կանոնը: Մասնավոր վարկատուների զուտ արտարժույթի ավելցուկը, ըստ պաշտոնայաների հայտնած տեղեկությունների, դեկտեմբերի դրությամբ կազմում է զուտ արժեքի 7%-ը:
Թուրքիայի կենտրոնական բանկը վարկատուներին կոչ է անում խուսափել արտարժույթի վաղաժամ գնումներից:
Վերոնշյալ փոփոխությունը հաջորդել է Կենտրոնական բանկի նախազգուշական նամակին, որում ասվում է, որ բանկերը գործարքներ են կատարում իրենց հաշվեկշռով, եւ դա շուկայի անկայունություն է առաջացրել:
Վերջին ամիսներին ԿԲ-ն բանկերին բազմիցս զգուշացրել է՝ աշխատանքային ժամից հետո խուսափել արտարժույթի զգալի գործարքներից:
Թուրքական լիրան այս տարի մոտ 29%-ով անկում է ապրել դոլարի նկամամբ եւ արգենտինական պեսոյից հետո համարվում է վատագույնը զարգացող շուկաներում։

Turkey's banking regulator changed a rule to encourage commercial lenders to hold less foreign currency for their needs after a warning letter last week, Bloomberg reports.
Under the new rule, the net foreign-currency position cannot exceed 5 percent of capital. Previously, the limit was 20 percent. Some banks will have to reduce their foreign exchange surpluses by Jan. 9, when the new rule takes effect. According to official figures, private lenders have a net foreign exchange surplus of 7% of their equity as of December.
Turkey's central bank urges lenders to avoid early purchases of foreign currency.
The move came after the central bank sent a warning letter saying banks were conducting transactions for their own balance sheets and it caused market volatility.
The central bank has repeatedly warned banks in recent months to avoid significant foreign currency transactions with foreign banks after hours.
The Turkish lira has lost about 29 percent of its value against the dollar this year and is considered the worst performer in emerging markets after the Argentine peso.