Վրաստանը Ռուսաստան ապրանքներ չի մատակարարում՝ հակառուսական պատժամիջոցները շրջանցելու միջոցով, ասել է «Վրացական երազանք» կառավարող կուսակցության նախագահ Իրակլի Կոբախիձեն՝ հրապարակելով իր խոսքերը հաստատող վիճակագրական տվյալներ 2022թ. արտահանման մասին։
Նա այսպես է արձագանքել CNN-ի լրագրողի հարցին, որը տրվել է Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենին այն մասին, թե արդյոք նախատեսվում է Վրաստանի դեմ պատժամիջոցներ կիրառել՝ Ռուսաստան պատժամիջոցների շրջանցմամբ ապրանքներ մատակարարելու եւ այդ կերպ օգնություն ցուցաբերելու հիման վրա։
«Եթե Վրաստանը Ռուսաստան արտահաներ պատժամիջոցների տակ գտնվող ապրանքներ, արտահանումը Վրաստանից Ռուսաստան 2022թ. պետք է անհամամասնորեն մեծանար»,- ասված է Կոբախիձեի ֆեյսբուքյան էջում տեղակայված հայտարարությունում։
Նա այնուհետեւ ներկայացրել է վիճակագրական տվյալներ, որոնց համաձայն՝ 2022թ. արտահանման ընդհանուր աճը 2021թ. համեմատ կազմել է 36 տոկոս, իսկ արտահանումը Ռուսաստան ավելացել է 7 տոկոսով։

Georgia is not supplying goods to Russia in circumvention of the anti-Russian sanctions, the chairman of the ruling Georgian Dream party Irakli Kobakhidze said, publishing supporting statistics on exports for 2022.
This is how he reacted to a CNN journalist's question to European Commission head Ursula von der Leyen on whether there are plans to impose sanctions on Georgia based on accusations of helping Russia obtain goods to bypass sanctions.
"If Georgia were to export subsanctioned products to Russia, exports from Georgia to Russia would have to increase disproportionately in 2022," Kobakhidze said in a statement on his Facebook page.
Further, he cites statistics according to which in 2022, the total export growth compared to 2021 was 33%, while exports to Russia increased by 7%.