«Երեկ մեծն ԵԽԽՎ-ն բացեց իր քաղաքական գիրկն ու Ադրբեջանին մի ամբողջ տարով վտարեց իր բացառիկ ակումբից. Հենց այդպես՝ մարդու իրավունքների ոտնահարման, Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակի և այլ սրտաճմլիկ նոտաների մասին վիրտուոզ մեղեդու հնչյունների ներքո։ Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է ՊԵԿ նախկին նախագահ Դավիթ Անանյանը՝ մեկնաբանելով ԵԽԽՎ քվեարկության արդյունքում ընդունված որոշումը։
Նա նաեւ նշել է. «Որոշումն ընդունվել է վերադարձի պայմանով, իհարկե, անհույս ակնկալելով, որ Ադրբեջանը անվերապահորեն կընդունի ԵԽԽՎ չափանիշներով կապիտուլյացիան։
ԵԽԽՎ-ն այնքան նրբանկատորեն է հղում կատարում «Լաչինի միջանցքով ազատ և անվտանգ մուտքի ապահովման» ԵԽԽՎ բանաձևին, որ կարծես փորձում է քողարկել դրա ժամանակավրեպությունն ու պատշաճ հսկողական և կանխարգելիչ միջոցառումներ իրականացնելու սեփական անօգնականությունը։ Միաժամանակ, ԵԽԽՎ-ն ցինիկաբար իր խորն ափսոսանքն է արտահայտում Լաչինի միջանցք այցելելու հնարավորության բացակայության համար։ Բայցևայնպես, ամենահուզիչն այն է, որ  ԵԽԽՎ դիտորդները չեն ստացել 2024 թվականի փետրվարի 7-ին կայանալիք Ադրբեջանի նախագահական ընտրություններին մասնակցելու օրհնությունը։ Քաղաքական մշակույթի ինչպիսի տոնակատարություն են նրանք բաց թողնելու։
Եվ Հայաստանի քաղաքական իշխանությունը, իրեն բնորոշ անգրագիտությամբ, տգիտությամբ ու պոպուլիզմով հրճված ու հիացած է՝ լրջորեն հավատալով, որ ԵԽԽՎ բանաձևը հենց իր դիվանագիտական խոշոր հաղթանակն է։
Իրականությունը, սակայն, կայանում է նրանում, որ Արևմուտքը աչք է փակել նախորդ տարվա սեպտեմբերին Ադրբեջանի կողմից իրականացված ցեղասպան գործողությունների արդյունքում Արցախի բռնի հայաթափման վրա՝ «մութ գործարքների» շղարշի ներքո հույս փայփայելով, որ դա կօգնի Ռուսաստանին դուրս մղել տարածաշրջանից և կստիպի Ադրբեջանին կատարել իր պարտավորությունները՝ Իրանի դեմ գործողություններ կատարելու համատեքստում։
Սակայն բոլորի համար անսպասելիորեն Ադրբեջանը որոշում է ցուցադրել այս ներկայացման մեջ խամաճիկ չլինելու իր դիվանագիտությունը։ Ալիևը, կլանելով Արցախը, կտրուկ շրջադարձ է կատարում մյուս ուղղությամբ՝ հարելով ռուս-իրանական թևին՝ ողջունելով ռուս խաղաղապահների ներկայությունն Արցախում, կարևոր բանակցություններ նախաձեռնելով Իրանի հետ և այլն: Ադրբեջանն ակնհայտորեն չի խորշում ցույց տալ իր անկախությունը՝ հրաժարվելով Գրանադա մեկնելուց և մատնացույց անելով հարցեր կարգավորելու՝ իր համար նաընտրելի (ռուսական) հարթակները։
Եվ ահա Արևմուտքը, սյուժեում անսպասելի շրջադարձ տեսած ռեժիսորի նման, որոշում է օգտագործել իր սիրելի գործիքները՝ դեղին քարտերը բանաձևերի տեսքով, որոնք փայլում են ինչպես վառ լույսեր քաղաքական խճանկարում` Ֆրանսիայի Սենատից մինչև ԵԽԽՎ:

Вчера великая Парламентская Ассамблея Совета Европы раскрыла свои политические объятия и исключила Азербайджан из своего эксклюзивного клуба на целый год. Просто так, под звуки виртуозной мелодии о нарушении прав человека, ситуации в Нагорном Карабахе и других душераздирающих нот. Об этом написал на своей странице в Facebook экс-глава КГД Армении Давид Ананян, комментируя решение ПАСЕ относительно Азербайджана.
«Решение принято при условии возвращения, естественно, с безнадежным расчетом на то, что Азербайджан безоговорочно примет капитуляцию по стандартам ПАСЕ.
ПАСЕ настолько тонко ссылается на резолюцию ПАСЕ «Обеспечение свободного и безопасного доступа через Лачинский коридор», что, похоже, пытается скрыть ее устарелость и собственную беспомощность в осуществлении превентивных мер. Одновременно ПАСЕ цинично выражает глубокое сожаление по поводу отсутствия возможности посетить Лачинский коридор.
Однако самое интересное то, что наблюдатели ПАСЕ не получили благословения на участие в выборах президента Азербайджана, которые состоятся 7 февраля 2024 года. Какой праздник политической культуры они пропустят.
А политическая власть Армении радуется и восхищается со свойственной ей безграмотностью, невежеством и популизмом, всерьез полагая, что резолюция ПАСЕ - это ее главная дипломатическая победа.
Однако, реальность такова, что Запад закрыл глаза на насильственную деарменизацию Арцаха в результате геноцидальных действий, осуществленных Азербайджаном в сентябре прошлого года, надеясь под завесой «темных сделок» на то, что это поможет вытеснить Россию из региона и заставить Баку выполнить свои обязательства - в контексте действий против Ирана.
Но неожиданно для всех Азербайджан решает в этом спектакле продемонстрировать свою дипломатию - не быть марионеткой. Алиев, поглотив Арцах, делает резкий поворот в другом направлении и присоединяется к российско-иранскому крылу, приветствуя присутствие российских миротворцев в Арцахе, инициируя важные переговоры с Ираном и т.д. Азербайджан явно не колеблется продемонстрировать свою независимость, отказываясь ехать в Гранаду и указывая на предпочитаемую им (российскую) платформу для решения вопросов.
И тут Запад, словно режиссер, увидевший неожиданный поворот сюжета, решает использовать свои любимые инструменты - желтые карточки в виде резолюций, которые сияют яркими огнями в политической мозаике, от Сената Франции до ПАСЕ.
Все очень просто, ясно и не имеет к нам никакого отношения: Запад решил наказать мятежника».
Напомним, что Парламентская Ассамблея Совета Европы приняла решение не утверждать полномочия азербайджанской делегации, которые были оспорены в день открытия сессии, заключив, что страна не выполнила основные обязательства, вытекающие из ее вступления в Совет Европы 20 лет назад.