Իսրայելը փորձելու է հասնել ՄԱԿ պաղեստինցի փախստականների գործերի գործակալության գործունեության դադարեցմանը պատերազմից հետո, ասել է Իսրայելի արտաքին գործերի նախարար Իսրայել Կացը։
«Արտաքին գործերի նախարարությունը ձգտում է երաշխավորել, որ գործակալությունը վաղը չէ մյուս օրը չի լինի»,- գրել է Կացը Х-ի իր միկրոբլոգում՝ ավելացնելով, որ փորձում է ձեռք բերել ԱՄՆ, ԵՄ եւ գործակալության այլ խոշոր դոնորների աջակցությունը, որոնց մի մասը դադարեցրել է ֆինանսավորումը։
«Մենք տարիներ շարունակ նախազգուշացրել ենք. գործակալությունը  հավերժացնում է փախստականների խնդիրը, խանգարում խաղաղությանն ու ծառայում ՀԱՄԱՍ-ի քաղաքացիական ստորաբաժանումներին Գազայում»,- ավելացրել է Իսրայելի արտաքին գործերի նախարարը։

Израиль будет добиваться прекращения деятельности агентства ООН по делам палестинских беженцев в Газе после войны, заявил министр иностранных дел Израиля Исраэль Кац.
«Министерство иностранных дел стремится гарантировать, что БАПОР не будет частью послезавтра», - написал Кац в своем микроблоге в Х, добавив, что он попытается заручиться поддержкой США, ЕС и других крупных доноров агентства, некоторые из которых приостановили финансирование.
«Мы предупреждали в течение многих лет: БАПОР увековечивает проблему беженцев, препятствует миру и служит гражданским подразделением ХАМАСа в Газе», - добавил глава МИД Израиля.