Մասնավոր հատվածում հարկադիր աշխատանքի օգտագործումից ստացվող անօրինական եկամուտներն աշխարհում 2014-ից ավելացել են 37 տոկոսով՝ հասնելով տարեկան 236 մլրդ դոլարի։ Այսպիսի տվյալներ են ներկայացված Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության (ԱՄԿ, ՄԱԿ մասնագիտացված հաստատություն) զեկույցում։
«Հարկադիր աշխատանքը մասնավոր հատվածում տարեկան 236 մլրդ դոլար անլեգալ շահույթ է բերում,- նշվել է փաստաթղթում։- Հարկադիր աշխատանքից անօրինական եկամուտների ընդհանուր ծավալը ավելացել է 64 մլրդ դոլարով (2014-ից ի վեր) կամ 37 տոկոսով»։ Այս աճը պայմանավորված է ինչպես «հարկադիր աշխատող մարդկանց թվի ավելացմամբ, այնպես էլ զոհերի շահագործումից ստացվող ավելի բարձր եկամուտներով», նշել են ԱՄԿ-ում։
Փորձագետները եկել են այն եզրակացության, որ «մարդկանց առեւտրով զբաղվողները եւ հանցագործները մոտ 10 հազար դոլար են աշխատում մեկ զոհից» 10 տարի առաջվա 8,2 հազարի դիմաց։
Ամենաբարձր տարեկան անլեգալ եկամուտները ստացվում են Եվրոպայում եւ Կենտրոնական Ասիայում (84 մլրդ դոլար)։ Հետո գալիս են Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանը (62 մլրդ), Ամերիկան (52 մլրդ), Աֆրիկան (20 մլրդ) եւ արաբական երկրները (18 մլրդ)։
Զեկույցում նշվում է, որ «հարկադիր կոմերցիոն սեռական շահագործումը կազմում է անօրինական եկամուտների ընդհանուր ծավալի ավելի քան երկու երրորդը (73 տոկոս)»։ Դրան բաժին է ընկնում հարկադիր աշխատանքի զոհերի ընդհանուր թվի 27 տոկոսը։ Արդյունաբերությունում ստացվում է 35 մլրդ դոլարի շահույթ հարկադիր աշխատանքի օգտագործումից։ Դրան հաջորդում են ծառայությունները (20,8 մլրդ), գյուղատնտեսությունը (5 մլրդ) եւ ընտանեկան աշխատանքը (2,6 մլրդ)։ Այդ անօրինական շահույթը աշխատավարձ կարող էր լինել, որը պետք է վճարվեր աշխատողներին, բայց դրա փոխարեն մնում է շահագործողների մոտ՝ հարկադրանքի հետեւանքով, նշել են զեկույցի հեղինակները։
Փորձագետների գնահատականներով՝ 2021թ. հարկադիր աշխատանքով ամեն օր զբաղվել է 27,6 մլն մարդ։ 2016-2021թթ. հարկադիր աշխատանքի մեջ ներգրավված մարդկանց թիվը ավելացել է 2,7 մլն-ով։

Незаконные доходы, получаемые от использования в частном секторе принудительного труда, выросли в мире с 2014 года на 37%, достигнув $236 млрд в год. Такие данные приводятся в докладе Международной организации труда (МОТ), являющейся специализированным учреждением ООН.
«Принудительный труд в частной экономике приносит $236 млрд нелегальной прибыли в год, - говорится в документе. - Общий объем незаконных доходов от принудительного труда увеличился с 2014 года на $64 млрд, или 37%». Это рост обусловлен как «увеличением числа людей, принуждаемых к труду, так и более высокими доходами от эксплуатации жертв», отметили в МОТ.
Эксперты пришли к выводу, что «торговцы людьми и преступники зарабатывают около $10 тыс. на одну жертву» незаконной эксплуатации по сравнению с $8,2 тыс. 10 лет назад.
Самые высокие ежегодные нелегальные доходы от принудительного труда извлекаются в Европе и Центральной Азии ($84 млрд). Далее следуют Азиатско-Тихоокеанский регион ($62 млрд), Америка ($52 млрд), Африка ($20 млрд) и арабские страны ($18 млрд).
В докладе отмечается, что «принудительная коммерческая сексуальная эксплуатация составляет более двух третей (73%) от общего объема незаконных доходов». На нее приходится 27% общего числа жертв принудительного труда. В промышленности генерируется прибыль в размере $35 млрд от использования принудительного труда. За ней следуют услуги ($20,8 млрд), сельское хозяйство ($5 млрд) и домашний труд ($2,6 млрд). Эта незаконная прибыль представляет собой заработную плату, которая должна была бы выплачиваться работникам, но вместо этого остается у их эксплуататоров в результате практики принуждения, пояснили авторы доклада.
По оценкам экспертов, в 2021 году принудительным трудом каждый день были заняты 27,6 млн человек. С 2016 по 2021 год число людей, привлеченных к принудительному труду, увеличилось на 2,7 млн.