Սլովակիայի վարչապետ Ռոբերտ Ֆիցոյի դեմ մահափորձի գործով կալանավորվածը հայտարարել է, թե ցանկանում էր վիրավորել Սլովակիայի վարչապետին, քանի որ ինքը համաձայն չէ կառավարության քաղաքականության հետ և օգտագործել է ատրճանակ, որն իրեն էր պատկանում ավելի քան 30 տարի:
Ըստ Reuters-ի՝ 9 էջանոց փաստաթուղթը մանրամասնում է պատճառները, թե ինչու է դատարանը 71-ամյա կասկածյալին կալանավորելու որոշում ընդունել՝ հիմք ընդունելով հարցաքննությունը, որ  նրա հետ անցկացրել են գործը հետաքննող մարմինները։
Սրանք կասկածյալի՝ մահափորձից մեկ շաբաթ անց հրապարակված առաջին պաշտոնական մեկնաբանություններն են։
Լրատվամիջոցների տվյալներով՝ կասկածյալը՝ առեւտրի կենտրոնի անվտանգության նախկին աշխատակիցը, հայտարարել է, որ բացի իրենից ոչ ոք չգիտեր իր ծրագրերի մասին։ Նա զղջում է իր արարքի համար և պատրաստ է Ֆիցոյից ներողություն խնդրել:
Գանդլովա քաղաքում մայիսի 15-ին տեղի ունեցած մահափորձի արդյունքում Սլովակիայի վարչապետը ստացել է 4 հրազենային վիրավորում և երկու անգամ վիրահատվել։ Ռոբերտ Ֆիցոյի վիճակը կայունանում է։
Հնդկաստանի հարավում մաքսանենգ ալկոհոլ օգտագործած 34 մարդ է մահացել
Մեթանոլի նույնիսկ աննշան քանակությունն օրգանիզմ ներթափանցելու դեպքում կարող է հանգեցնել կուրության, լյարդի վնասման և մահվան...

Мужчина, задержанный в связи с покушением на премьер-министра Словакии Роберта Фицо, заявил, что хотел ранить премьер-министра Словакии, потому что был не согласен с политикой правительства и использовал пистолет, который принадлежал ему более 30 лет, следует из судебного документа, попавшего в распоряжение Reuters.
В документе на 9 страницах подробно излагаются причины, по которым суд постановил задержать 71-летнего подозреваемого, основываясь на допросе, который он провел в органах, расследующих это дело.
Это первые официальные комментарии подозреваемого, которые были обнародованы более чем через неделю после стрельбы.
По данным СМИ, подозреваемый, бывший охранник торгового центра, заявил, что никто, кроме него, не знал о его планах. Он извинился за свои действия и готов извиниться перед Фицо, согласно документу, опубликованному Специализированным уголовным судом.
Напомним, что результате покушения, которое произошло 15 мая в городе Гандлова, премьер-министр Словакии получил 4 огнестрельных ранения и был дважды оперирован. Его состояние медленно улучшается.