ՆԱՏՕ գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյութեն հաջորդ շաբաթ Բրյուսելում կհանդիպի Եվրոպայի խոշորագույն պաշտպանական ընկերությունների ղեկավարների հետ, որպեսզի նրանց հորդորի ավելացնել ներդրումները և ընդլայնել սպառազինության արտադրությունը, հայտնել է Financial Times-ը։
Պարբերականի տվյալներով՝ ՆԱՏՕ-ն փորձում է ամրապնդել Եվրոպայի ռազմական ներուժը և ցույց տալ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին, որ դաշնակիցները պատրաստ են ավելացնել պաշտպանության ծախսերը։
Հանդիպումից առաջ ընկերություններին առաջարկվել է տեղեկատվություն տրամադրել խոշոր ներդրումային նախագծերի և արտադրությունն արագ ընդլայնելու հնարավորությունների մասին, հատկապե՝ հակաօդային պաշտպանության և հեռահար հրթիռների ոլորտում։
Պարբերականի հոդվածում նշվել է, որ ակնկալվում է, որ հանդիպմանը կմասնակցեն Rheinmetall, Safran, Airbus, Saab, MBDA և Leonardo ընկերությունների ներկայացուցիչները։
FT-ի տեղեկություններով՝ ՆԱՏՕ-ն ցանկանում է, որ եվրոպական սպառազինություն արտադրողները սկսեն ավելի ակտիվ ներդրումներ կատարել՝ չսպասելով նոր խոշորածավալ պետական պայմանագրերի։
Առանցքային թեմաներից մեկը կլինի Եվրոպայի կախվածությունը ԱՄՆ-ից՝ հեռահար հրթիռների, ՀՕՊ համակարգերի և հետախուզական կարողությունների մասով։ Մասնավորապես, Գերմանիան փորձում է ձեռք բերել ամերիկյան Tomahawk թևավոր հրթիռներ այն բանից հետո, երբ Պենտագոնը հրաժարվել է Եվրոպայում իր սեփական սպառազինությունը տեղակայելու ծրագրերից։ Պարբերականը նաև նշել է, որ ՆԱՏՕ-ն մտադիր է դաշինքի հուլիսյան գագաթաժողովին Անկարայում ներկայացնել պաշտպանության ծախսերի ավելացման կոնկրետ արդյունքներ։
ՆԱՏՕ գնահատմամբ, եթե եվրոպացի դաշնակիցները հասնեն պաշտպանության վրա ՀՆԱ 5 տոկոսը ծախսելու նպատակին, ապա դա 2035 թվականին, 2024 թվականի համեմատ, կնշանակի տարեկան լրացուցիչ 1 տրիլիոն դոլարի պաշտպանական ծախսեր։

Генеральный секретарь НАТО Марк Рютте на следующей неделе проведет в Брюсселе встречу с руководителями крупнейших оборонных компаний Европы, чтобы призвать их увеличить инвестиции и наращивать производство вооружений, сообщает Financial Times.
По данным издания, НАТО пытается укрепить военный потенциал Европы и продемонстрировать президенту США Дональду Трампу готовность союзников увеличить расходы на оборону.
В преддверии встречи компаниям было предложено предоставить информацию о крупных инвестиционных проектах и возможностях быстрого расширения производства, особенно в области противовоздушной обороны и ракет большой дальности.
В статье издания отмечается, что ожидается, что во встрече примут участие представители Rheinmetall, Safran, Airbus, Saab, MBDA и Leonardo.
По информации FT, НАТО хочет, чтобы европейские производители вооружений начали более активно инвестировать, не дожидаясь новых крупномасштабных правительственных контрактов.
Одной из ключевых тем станет зависимость Европы от США в том, что касается ракет большой дальности, систем ПВО и разведывательных возможностей. В частности, Германия пытается приобрести американские крылатые ракеты «Tomahawk» после того, как Пентагон отказался от планов размещения своего собственного вооружения в Европе. Издание также отмечает, что НАТО намерено представить конкретные результаты увеличения расходов на оборону к июльскому саммиту альянса в Анкаре.
По оценкам НАТО, если европейские союзники достигнут цели по расходованию 5% ВВП на оборону, это будет означать дополнительные расходы на оборону в размере 1 трлн долларов ежегодно к 2035 году по сравнению с 2024 годом.