ԱՄՆ զինված ուժերը հերթական հարվածն են հասցրել մի նավի, որը, ամերիկյան կողմի պնդմամբ, թմրամիջոցների մաքսանենգությամբ էր զբաղվում Խաղաղ օվկիանոսի արևելյան հատվածում։ Associated Press-ի հաղորդմամբ՝ հարձակման հետևանքով երեք մարդ է զոհվել։
Հարվածի մասին հայտարարել է ԱՄՆ Հարավային հրամանատարությունը, որն արդեն մի քանի ամիս է՝ գործողություն է իրականացնում Կարիբյան ծովով և Խաղաղ օվկիանոսի արևելյան մասով թմրանյութերի տեղափոխման մեջ կասկածվող նավերի դեմ։ Ինչպես և նախորդ հաղորդագրություններում, ամերիկացի զինվորականները հայտարարել են, որ թիրախավորված նավը ներգրավված է եղել թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության մեջ և կապված է եղել ահաբեկչական ճանաչված կազմակերպության հետ։ Այդուհանդերձ, հրապարակված հայտարարության մեջ որևէ ապացույց չի ներկայացվել։
Զինվորականների տարածած տեսանյութում երևում է բաց ծովում գտնվող մի փոքրիկ նավ, որին այնուհետև հարված է հասցվում։ Պայթյունից հետո նավը համակվում է կրակով։ Հաջորդող կադրերում երևում են այրվող բեկորներ և դեպքի վայրի շրջակայքում՝ ջրի մակերեսին ցրված բազմաթիվ առարկաներ ու փաթեթներ։
Այս հարվածը դարձել է նմանատիպ երրորդ հարձակումը, որի մասին ամերիկացի զինվորականները հայտնել են ընթացիկ շաբաթվա ընթացքում։ Հաշվի առնելով վերջին զարգացումները՝ սեպտեմբերի սկզբին մեկնարկած հարվածների շարքի հետևանքով զոհերի ընդհանուր թիվը հասել է 202-ի։
Դոնալդ Թրամփի վարչակազմն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Միացյալ Նահանգները զինված հակամարտության մեջ է գտնվում լատինամերիկյան նարկոկարտելների հետ, որոնք, Վաշինգտոնի համոզմամբ, պատասխանատու են ԱՄՆ տարածք թմրանյութերի մատակարարման համար։
Հարավային հրամանատարության տվյալներով՝ վերջին հարվածի մասին որոշումը կայացվել է Լատինական Ամերիկայում ամերիկյան ուժերի հրամանատար, գեներալ Ֆրենսիս Դոնովանի կարգադրությամբ։ Նույն օրը Դոնովանը նաև հանդիպում է ունեցել Կուբայի ռազմական ղեկավարության ներկայացուցիչների հետ՝ Գուանտանամոյի ամերիկյան ռազմածովային բազայի շրջանում։

Вооружённые силы США сообщили о нанесении очередного удара по судну, которое, по их утверждению, занималось контрабандой наркотиков в восточной части Тихого океана. В результате атаки погибли три человека, сообщает Associated Press.
Об ударе объявило Южное командование США, которое уже несколько месяцев проводит операцию против судов, подозреваемых в перевозке наркотиков через Карибское море и восточную часть Тихого океана. Как и в предыдущих сообщениях, американские военные заявили, что атакованное судно было задействовано в наркоторговле и связано с организацией, признанной террористической. При этом каких-либо доказательств в опубликованном заявлении представлено не было.
Видеозапись, распространённая военными, показывает небольшое судно в открытом море, после чего по нему наносится удар. После взрыва судно охватывает огонь. На последующих кадрах видны горящие обломки и множество предметов или упаковок, разбросанных по поверхности воды вокруг места происшествия.
Этот удар стал третьей подобной атакой, о которой американские военные сообщили на текущей неделе. С учётом последних событий общее число погибших в результате серии ударов, начавшейся в начале сентября, достигло 202 человек.
Администрация Дональда Трампа ранее заявила, что Соединённые Штаты находятся в состоянии вооружённого конфликта с латиноамериканскими наркокартелями, которые, по мнению Вашингтона, несут ответственность за поставки наркотиков на территорию США.
По данным Южного командования, решение о последнем ударе было принято по распоряжению генерала Фрэнсиса Донована — командующего американскими силами в Латинской Америке. В тот же день Донован также провёл встречу с представителями кубинского военного руководства в районе американской военно-морской базы Гуантанамо.