Քսաներկու երկրներ, ներառյալ ԱՄՆ-ն և եվրոպական պետությունները, Իրանին մեղադրել են իրենց տարածքներում հարձակումներ կազմակերպելու մեջ։ «Մարդկանց մեր տարածքում սպանելու, առևանգելու, հետապնդելու, ահաբեկելու կամ այլ կերպ նրանց վրա հարձակվելու փորձերը խաթարում են ազգային ինքնիշխանությունն ու միջազգային նորմերը։ Այս գործողությունները պետք է անհապաղ դադարեցվեն», - ասվում է հինգշաբթի՝ հունիսի 11-ին հրապարակված համատեղ հայտարարության մեջ։
Թեհրանից պահանջով դադարեցնել հարձակումները հանդես են եկել Գերմանիան, Ալբանիան, Ավստրալիան, Բելգիան, Մեծ Բրիտանիան, Բուլղարիան, Կանադան, Չեխիան, Դանիան, Էստոնիան, Ֆրանսիան, Ֆինլանդիան, Իռլանդիան, Լատվիան, Լիտվան, Նիդեռլանդները, Նոր Զելանդիան, Հյուսիսային Մակեդոնիան, Նորվեգիան, Պորտուգալիան, Շվեդիան և ԱՄՆ-ն։
Հայտարարության տեքստի համաձայն՝ Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) հետախուզական ծառայությունները և դրա արտասահմանյան «Ալ-Քուդս» ստորաբաժանումը զբաղվում են «մահաբեր դավադրություններով և վնասակար գործունեությամբ»՝ ընդդեմ իրանցի այլախոհների, լրագրողների, ինչպես նաև հրեական համայնքների։
Երկրները Թեհրանին մեղադրել են ամբողջ Եվրոպայով մեկ հարձակումների արշավ կազմակերպելու մեջ, որոնք վերագրվում են Իրանի հետ կապ ունեցող «Հարաքաթ Ասհաբ ալ-Յամին ալ-Իսլամիա» խմբավորմանը (թարգմանաբար՝ «Աջ ձեռքի կողմնակիցների իսլամական շարժում»)։ Ավելի վաղ այն իր վրա էր վերցրել Մեծ Բրիտանիայում, Բելգիայում և Նիդեռլանդներում հրեական համայնքների վրա հարձակումների և սինագոգների հրկիզման պատասխանատվությունը։

Двадцать две страны, включая США и европейские государства, обвинили Иран в организации атак на их территории. «Попытки убивать, похищать, преследовать, запугивать или иным образом нападать на людей на нашей территории подрывают национальный суверенитет и международные нормы. Эти действия должны быть немедленно прекращены», - говорится в совместном заявлении, опубликованном в четверг, 11 июня.
С требованием к Тегерану прекратить нападения обратились Германия, Албания, Австралия, Бельгия, Великобритания, Болгария, Канада, Чехия, Дания, Эстония, Франция, Финляндия, Ирландия, Латвия, Литва, Нидерланды, Новая Зеландия, Северная Македония, Норвегия, Португалия, Швеция и США.
Согласно тексту заявления, разведывательные службы Корпуса стражей исламской революции (КСИР) и его зарубежное подразделение «Аль-Кудс» занимаются «смертоносными заговорами и вредоносной деятельностью» против иранских диссидентов, журналистов, а также еврейских общин.
Страны обвинили Тегеран в организации кампании атак по всей Европе, которые приписываются связанной с Ираном группировке «Харакат Асхаб аль-Ямин аль-Исламия» (в переводе: «Исламское движение сподвижников правой руки»). Ранее она взяла на себя ответственность за нападения на еврейские общины и поджог синагог в Великобритании, Бельгии и Нидерландах.