Քսաներկու երկրներ, ներառյալ ԱՄՆ-ն և եվրոպական պետությունները, Իրանին մեղադրել են իրենց տարածքներում հարձակումներ կազմակերպելու մեջ։ «Մարդկանց մեր տարածքում սպանելու, առևանգելու, հետապնդելու, ահաբեկելու կամ այլ կերպ նրանց վրա հարձակվելու փորձերը խաթարում են ազգային ինքնիշխանությունն ու միջազգային նորմերը։ Այս գործողությունները պետք է անհապաղ դադարեցվեն», - ասվում է հինգշաբթի՝ հունիսի 11-ին հրապարակված համատեղ հայտարարության մեջ։
Թեհրանից պահանջով դադարեցնել հարձակումները հանդես են եկել Գերմանիան, Ալբանիան, Ավստրալիան, Բելգիան, Մեծ Բրիտանիան, Բուլղարիան, Կանադան, Չեխիան, Դանիան, Էստոնիան, Ֆրանսիան, Ֆինլանդիան, Իռլանդիան, Լատվիան, Լիտվան, Նիդեռլանդները, Նոր Զելանդիան, Հյուսիսային Մակեդոնիան, Նորվեգիան, Պորտուգալիան, Շվեդիան և ԱՄՆ-ն։
Հայտարարության տեքստի համաձայն՝ Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) հետախուզական ծառայությունները և դրա արտասահմանյան «Ալ-Քուդս» ստորաբաժանումը զբաղվում են «մահաբեր դավադրություններով և վնասակար գործունեությամբ»՝ ընդդեմ իրանցի այլախոհների, լրագրողների, ինչպես նաև հրեական համայնքների։
Երկրները Թեհրանին մեղադրել են ամբողջ Եվրոպայով մեկ հարձակումների արշավ կազմակերպելու մեջ, որոնք վերագրվում են Իրանի հետ կապ ունեցող «Հարաքաթ Ասհաբ ալ-Յամին ալ-Իսլամիա» խմբավորմանը (թարգմանաբար՝ «Աջ ձեռքի կողմնակիցների իսլամական շարժում»)։ Ավելի վաղ այն իր վրա էր վերցրել Մեծ Բրիտանիայում, Բելգիայում և Նիդեռլանդներում հրեական համայնքների վրա հարձակումների և սինագոգների հրկիզման պատասխանատվությունը։

Twenty-two countries, including the US and several European states, have accused Iran of carrying out attacks on their territories.
"Attempts to kill, kidnap, harass, intimidate, or otherwise attack people on our soil undermine national sovereignty and international norms. These actions must stop immediately. We commend the work of countries to counter these activities, and we are together resolved to undertake further measures to halt them," a joint statement issued on Thursday said.
Germany, Albania, Australia, Belgium, the UK, Bulgaria, Canada, Czech Republic, Denmark, Estonia, France, Finland, Ireland, Latvia, Lithuania, the Netherlands, New Zealand, North Macedonia, Norway, Portugal, Sweden, and the US have called on Tehran to stop the attacks.
The statement said Iran's Islamic Revolutionary Guard Corps' intelligence services and its foreign operations branch, the Quds Force, had engaged in "lethal plotting and malign actions" against Iranian dissidents, journalists, and Jewish and Israeli communities and interests.
These countries have accused Tehran of orchestrating a campaign of attacks across Europe, attributed to the Iran-linked Harakat Ashab al-Yamin al-Islamiya—translated as “The Islamic Movement of the People of the Right Hand.” This movement has previously claimed responsibility for attacks on Jewish communities and arson attacks on synagogues in the UK, Belgium, and the Netherlands.