Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այլևս նշված չէ «Իննոպրոմ» միջազգային արդյունաբերական ցուցահանդեսի հրավիրված բանախոսների ցանկում, որն անցկացվելու է Եկատերինբուրգում հուլիսի 6-9-ին։
Ավելի վաղ Հայաստանի կառավարության ղեկավարի անունը ներառված էր գլխավոր լիագումար նիստի՝ «Արդյունաբերություն 360․ արտադրություն առանց սահմանների» ծրագրում։ Նրա մասնակցության մասին հայտնել էին ինչպես ցուցահանդեսի պաշտոնական կայքը, այնպես էլ ռուսական լրատվամիջոցները։ Ենթադրվում էր, որ Փաշինյանը ելույթ կունենա Ռուսաստանի կառավարության նախագահ Միխայիլ Միշուստինի և այլ պետությունների ներկայացուցիչների հետ միասին։
Սակայն ավելի ուշ հայ վարչապետի անունն անհետացել է միջոցառման կայքում հրավիրված բանախոսների ցանկից։ Ցուցահանդեսի կազմակերպիչներն առայժմ չեն մեկնաբանել ծրագրի փոփոխությունը, ինչպես նաև չեն հայտնել՝ արդյոք դա կապված է Փաշինյանի այցի չեղարկմա՞ն, թե՞ մասնակիցների կազմի ճշգրտման հետ։
Հրապարակման պահին Հայաստանի կառավարության կողմից նույնպես պաշտոնական հայտարարություններ չէին ստացվել «Իննոպրոմ»-ին Նիկոլ Փաշինյանի մասնակցության վերաբերյալ։
«Իննոպրոմ-2026» միջազգային արդյունաբերական ցուցահանդեսը կանցկացվի Եկատերինբուրգում հուլիսի 6-9-ին։ Ավանդաբար նրա աշխատանքներին մասնակցում են կառավարությունների ղեկավարներ, նախարարներ, բիզնեսի և արդյունաբերության ներկայացուցիչներ տասնյակ երկրներից։

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan no longer on the list of invited speakers at the Innoprom International Industrial and Innovation exhibition to be held in Yekaterinburg, Russia, from July 6 to 9.
Earlier, the name of the Armenian premier was in the program of the exhibition’s main plenary session on the topic “Industry 360: Production without Borders.”
His participation was reported by both the official website of this event and the Russian media.
It was assumed that Pashinyan would speak together with Russian Prime Minister Mikhail Mishustin and representatives of several other countries.
However, the name of the Armenian prime minister later disappeared from the list of invited speakers on the website of this event.
The organizers of the exhibition have not yet commented on the change in the program, nor have they stated whether it is related to the cancellation of Pashinyan's visit or the adjustment of the composition of the participants.
At the time of reporting, no official statements had been received from the Armenian government regarding Nikol Pashinyan's participation in Innoprom.
Traditionally, the Innoprom exhibition is attended by heads of governments, ministers, as well as business and industry representatives from dozens of countries.