Հուլիսի 21-ին Ռուսաստանի ԱԳՆ է կանչվել ՌԴ-ում Մոլդովայի Հանրապետության դեսպան Լ․ Դարիյը։ Այս մասին հայտնում է ՌԴ արտաքին գործերի նախարարությունը։
«Նրան վճռական բողոք է ներկայացվել Մոլդովայում Ռուսաստանի դեսպանատան աշխատակիցների և ավտոտրանսպորտի հետ կապված երկու միջադեպերի ընթացքում մոլդովական կողմից 1961 թվականի Դիվանագիտական հարաբերությունների մասին Վիեննայի կոնվենցիայի կոպիտ խախտման կապակցությամբ։
Այսպիսով, հուլիսի 19-ին Քիշնևում մոլդովացի ոստիկանները իբր փաստաթղթերի ստուգման նպատակով կանգնեցրել են Ռուսաստանի դեսպանատան ավտոբուսը և առանց որևէ պարզաբանման հանել դրա դիվանագիտական պետհամարանիշները։ Այս գործողություններն իրականացնելիս ոստիկանները ուժ են կիրառել դեսպանատան աշխատակիցների նկատմամբ և սպառնացել ձերբակալմամբ։ Մոլդովայի ԱԳՆ-ն անտեսել է իրավիճակը պարզաբանելու նպատակով դեպքի վայրում գերատեսչության ներկայացուցիչ ուղարկելու վերաբերյալ Ռուսաստանի դեսպանատան խնդրանքը։
Մյուս միջադեպը տեղի է ունեցել հուլիսի 20-ի լույս 21-ի գիշերը «Լեուշենի» սահմանային անցակետում, երբ ռուսական դեսպանատան աշխատակիցները դուրս են եկել Մոլդովայից՝ Ռուսաստան ծառայողական բեռ հասցնելու նպատակով։ Նրանց անհիմն կերպով սահմանին պահել են ավելի քան չորս ժամ։
Մոսկվայում Մոլդովայի դեսպան Լ․ Դարիյին մատնանշել է 1961 թվականի Վիեննայի կոնվենցիայի հիմնարար դրույթների կոպիտ խախտումը, որոնց համաձայն՝ նստավայր պետությունը պարտավոր է բոլոր հնարավորությունները ընձեռել դիվանագիտական ներկայացուցչության գործառույթների իրականացման համար, իր տարածքում ապահովել դրա աշխատակիցների ազատ տեղաշարժը, ինչպես նաև բոլոր պաշտոնական նպատակներով թույլատրել և պաշտպանել ներկայացուցչության ազատ հաղորդակցությունը։
Դեսպանին տեղեկացվել է, որ ռուսական կողմն իրեն իրավունք է պահպանում պատասխան հայելային քայլերի դիմելու համար»,- նշել են ՌԴ ԱԳՆ-ում։

21 июля в МИД России был вызван посол Республики Молдова в Российской Федерации Л. Дарий. Об этом сообщает МИД РФ.
«Ему был заявлен решительный протест в связи с грубым нарушением молдавской стороной Венской конвенции о дипломатических сношениях 1961 года в ходе двух инцидентов с сотрудниками и автотранспортом Посольства России в Молдове.
Так, 19 июля в Кишиневе молдавские полицейские остановили автобус Посольства России якобы для проверки документов и без разъяснений сняли с него дипломатические регистрационные знаки. При совершении этих действий полицейские применили к сотрудникам Посольства силу и угрожали задержанием. Просьба Посольства России к МИД Молдовы направить на место представителя ведомства для прояснения ситуации была проигнорирована.
Другой инцидент произошел в ночь с 20 на 21 июля на погранпереходе «Леушены» при выезде сотрудников российского Посольства из Молдовы для доставки служебного груза в Россию. Их безосновательно удерживали на границе более четырех часов.
Послу Молдовы в Москве Л. Дарию было указано на грубое нарушение основополагающих положений Венской конвенции 1961 года, согласно которым государство пребывания обязано предоставлять все возможности для выполнения функций дипломатического представительства, обеспечивать его сотрудникам свободу передвижения по своей территории, разрешать и охранять свободные сношения представительства для всех официальных целей.
Послу было заявлено, что российская сторона оставляет за собой право на зеркальные ответные меры», — отметили в МИД России.