ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը հայտարարում է հանրակրթական ուսումնական հաստատությունների ուսուցիչների կամավոր ատեստավորման հայտերի ընդունում՝ մինչև 2026 թվականի սեպտեմբերի 30-ը:  Այս մասին հայտնում են ԿԳՄՍ նախարարությունից։
Գործընթացն իրականացվում է՝ համաձայն Հայաuտանի Հանրապետության կառավարության 2022 թվականի ապրիլի 28-ի  596-Ն որոշման դրույթների:
Անկախ դասավանդած առարկաների քանակից՝ ուսուցիչը կարող է կամավոր ատեստավորման հայտ ներկայացնել միայն մեկ առարկայից՝ իր ընտրությամբ։
Կամավոր ատեստավորման հայտ ներկայացնելու համար անհրաժեշտ է գրանցված լինել և ունենալ հաշիվ my.emis.am հարթակում: Եթե դիմողը դեռևս չունի հաշիվ, ապա գրանցվելու համար կարող է օգտվել   ուղեցույցից,  որից հետո  անհրաժեշտ է մուտք գործել my.emis.am համակարգ այն մուտքային տվյալներով, որով անձը գրանցվել է։
Դպրոցներում արդեն իսկ աշխատող ուսուցիչներն ունեն իրենց հաշիվները կրթության կառավարման տեղեկատվական համակարգում (my.emis.am
Ուսուցիչների օգտանունը նույնն է, ինչ իրենց կողմից օգտագործվող էլեկտրոնային մատյանի օգտանունը, այսինքն՝ նույն էլեկտրոնային հասցեն, որն ուսուցիչը օգտագործում է էլեկտրոնային մատյան մուտք գործելիս։ Եթե ուսուցիչը մոռացել է օգտանունը կամ գաղտնաբառը, կարող է դիմել դպրոցի տեղեկատվական համակարգերի կառավարման մասնագետին (օպերատորին)։
Կամավոր ատեստավորման հայտ կարող են ներկայացնել՝
·  դպրոցում դասավանդող ուսուցիչները,
·  մինչև երեք տարեկան երեխայի խնամքի արձակուրդում գտնվող ուսուցիչները,
· «Հանրակրթության մասին» օրենքի 26-րդ հոդվածի 1-ին և 2-րդ մասերի պահանջներին համապատասխանող մասնագիտական կրթություն ունեցող ուսուցիչ չաշխատող, ինչպես նաև տվյալ առարկայի հարակից մասնագիտական ոլորտում բարձրագույն կրթություն ունեցող անձինք,
· նախնական (արհեստագործական) և միջին մասնագիտական կրթական ծրագրեր իրականացնող ուսումնական հաստատությունում հանրակրթական առարկաներ դասավանդող մասնագետները,
·  «Հանրակրթության մասին» օրենքի 38-րդ հոդվածի 5-րդ մասի պահանջով մասնագիտական գործունեությունը դադարեցրած բարձրագույն կրթություն չունեցող մանկավարժները, որոնք համապատասխան փաստաթղթերի հետ պետք է ներբեռնեն կրթությունը հավաստող փաստաթուղթ, հանրակրթական ուսումնական հաստատությունում մինչև 2023 թ․ ուսուցչի պաշտոն զբաղեցնելու փաստը հավաստող տեղեկանք կամ աշխատանքային գրքույկ (առկայության դեպքում), աշխատանքային պայմանագիրը լուծելու մասին իրավական ակտի  պատճենները,
· «Հանրակրթության մասին» օրենքի 26-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1.1-ին կետով սահմանված անձինք (տվյալ առարկայի հարակից մասնագիտական ոլորտում բարձրագույն կրթություն ունեցողները)՝ ներկայացնելով նաև բուհի տեղեկանքը՝ կրեդիտների մասին։
Հայտերի լրացման մանրամասները՝  կից ուղեցույցներում․
https://support.emis.am/article/945
https://support.emis.am/article/956
Հայտարարությամբ նշված ժամկետի ավարտից հետո ներկայացված հայտերը չեն ընդունվում:
Կամավոր ատեստավորումը, ըստ առարկաների, իրականացվում է էլեկտրոնային թեստավորման եղանակով՝ 1-12-րդ դասարաններում դասավանդող բոլոր ուսուցիչների համար:
5-12-րդ դասարաններում դասավանդվող «Մայրենի», «Հայոց լեզու», «Գրականություն» և «Հայ գրականություն» առարկաներ դասավանդող ուսուցիչներն ատեստավորվում են միայն «Հայոց լեզու» առարկայից, «Մայրենի լեզու (քրդերեն)» և «Մայրենի լեզու և գրականություն (քրդերեն)» առարկաներ դասավանդող ուսուցիչներն ատեստավորվում են միայն «Մայրենի լեզու (քրդերեն)» առարկայից, «Հայաստանի պատմություն» և «Համաշխարհային պատմություն» դասավանդող ուսուցիչներն ատեստավորվում են «Պատմություն» առարկայից, «Աշխարհագրություն» և «Հայաստանի աշխարհագրություն» առարկաները դասավանդող ուսուցիչներն ատեստավորվում են «Աշխարհագրություն» առարկայից, «Ինֆորմատիկա» և «Թվային գրագիտություն և համակարգչային գիտություն» առարկաները դասավանդող ուսուցիչներն ատեստավորվում են «Ինֆորմատիկա» և (տարրական դասարանից սկսած) «Թվային գրագիտություն և համակարգչային գիտություն» առարկաներից, իսկ «Հանրահաշիվ» և «Երկրաչափություն» առարկաները ներառվելու են մեկ թեստում:
1-4-րդ դասարաններում դասավանդող դասվարները թեստավորվում են մեկ միասնական թեստով, որում ներառված են հարցեր «Մայրենի», «Մաթեմատիկա» և «Ես և շրջակա աշխարհը» առարկաներից:
5-12-րդ դասարաններում դասավանդվող «Մայրենի», «Հայոց լեզու», «Հայաստանի պատմություն», «Համաշխարհային պատմություն», «Իմ հայրենիքը», «Իմ հայրենիքը և աշխարհը», «Մաթեմատիկա», «Հանրահաշիվ» և «Երկրաչափություն», «Բնագիտություն» («Բնություն»), «Ֆիզիկա», «Քիմիա», «Կենսաբանություն», «Աշխարհագրություն» («Հայաստանի աշխարհագրություն»), «Ռուսաց լեզու», «Անգլերեն», «Ֆրանսերեն», «Գերմաներեն»,  «Ինֆորմատիկա» (տարրական դասարանից սկսած՝ «Թվային գրագիտություն և համակարգչային գիտություն»), «Հասարակագիտություն», «Նախնական զինվորական պատրաստություն», «Ֆիզկուլտուրա», «Երաժշտություն», «Կերպարվեստ», «Տեխնոլոգիա», «Շախմատ» առարկաների ուսուցիչների, դասվարների ատեստավորումն իրականացվում է էլեկտրոնային թեստավորման  եղանակով։ «Ասորերեն լեզու», «Եզդիերեն», «Մայրենի լեզու (քրդերեն)» առարկաների ուսուցիչների և խմբակավարների ատեստավորումն իրականացվում է թղթային եղանակով:
«Բնագիտություն» («Բնություն»), «Իմ հայրենիքը», «Իմ հայրենիքը և աշխարհը» առարկաները դասավանդող ուսուցիչներն ատեստավորման համար ընտրում են կրթության իրենց որակավորմանը համապատասխան առարկան:
Ե՛վ հայերենով, և՛ ռուսերենով ուսուցմամբ դասարաններում դասավանդելու դեպքում դասվարի թեստը կազմվում է միայն հայերենով:
Ռուսերենով ուսուցմամբ դասարաններում դասավանդող դասվարի համար թեստը կարող է կազմվել ռուսերենով: Ուսումնական հաստատությունում նախարարության կողմից երաշխավորված դպրոցական բաղադրիչով առարկաներ դասավանդող ուսուցիչը կարող է ատեստավորվել տվյալ բնագավառի՝ ատեստավորման ցանկում ընդգրկված առարկաներից որևէ մեկով՝ իր ընտրությամբ:

Министерство образования, науки, культуры и спорта РА объявляет о приеме заявок на добровольную аттестацию учителей общеобразовательных учебных заведений — до 30 сентября 2026 года.  Об этом сообщают в МОНКС.
Процесс осуществляется в соответствии с положениями постановления Правительства Республики Армения № 596-Н от 28 апреля 2022 года.
Независимо от количества преподаваемых предметов, учитель может подать заявку на добровольную аттестацию только по одному предмету — по своему выбору.
Для подачи заявки на добровольную аттестацию необходимо быть зарегистрированным и иметь учетную запись на платформе my.emis.am. Если у заявителя еще нет учетной записи, то для регистрации он может воспользоваться   инструкцией,  после чего необходимо войти в систему my.emis.am с теми учетными данными, с которыми была осуществлена регистрация.
Учителя, уже работающие в школах, имеют свои учетные записи в информационной системе управления образованием (my.emis.am).
Имя пользователя-учителя совпадает с именем пользователя используемого им электронного журнала, то есть это тот же адрес электронной почты, который учитель использует при входе в электронный журнал. Если учитель забыл имя пользователя или пароль, он может обратиться к специалисту по управлению информационными системами школы (оператору).
Подать заявку на добровольную аттестацию могут:
·  учителя, преподающие в школе,
·  учителя, находящиеся в отпуске по уходу за ребенком до трех лет,
· лица, не работающие учителями, но имеющие профессиональное образование, соответствующее требованиям частей 1 и 2 статьи 26 закона «Об общем образовании», а также лица, имеющие высшее образование в смежной профессиональной области данного предмета,
· специалисты, преподающие общеобразовательные предметы в учебных заведениях, реализующих программы начального (ремесленного) и среднего профессионального образования,
·  педагоги без высшего образования, прекратившие профессиональную деятельность в соответствии с требованием части 5 статьи 38 закона «Об общем образовании», которые вместе с соответствующими документами должны загрузить документ, подтверждающий образование, справку или трудовую книжку, подтверждающую факт занятия должности учителя в общеобразовательном учебном заведении до 2023 года (при наличии), а также копии правового акта о расторжении трудового договора,
· лица, определенные пунктом 1.1 части 2 статьи 26 закона «Об общем образовании» (имеющие высшее образование в смежной профессиональной области данного предмета), представив также справку вуза о кредитах.
Подробности заполнения заявок — в прилагаемых инструкциях:
https://support.emis.am/article/945
https://support.emis.am/article/956
Заявки, поданные после истечения указанного в объявлении срока, не принимаются.
Добровольная аттестация по предметам проводится в форме электронного тестирования для всех учителей, преподающих в 1–12 классах.
Учителя, преподающие в 5–12 классах предметы «Родной язык», «Армянский язык», «Литература» и «Армянская литература», аттестуются только по предмету «Армянский язык»; учителя, преподающие предметы «Родной язык (курдский)» и «Родной язык и литература (курдский)», аттестуются только по предмету «Родной язык (курдский)»; учителя, преподающие «Историю Армении» и «Всемирную историю», аттестуются по предмету «История»; учителя, преподающие предметы «География» и «География Армении», аттестуются по предмету «География»; учителя, преподающие предметы «Информатика» и «Цифровая грамотность и компьютерная наука», аттестуются по предметам «Информатика» и (начиная с начальной школы) «Цифровая грамотность и компьютерная наука», а предметы «Алгебра» и «Геометрия» будут включены в один тест.
Классные руководители, преподающие в 1–4 классах, проходят тестирование по одному единому тесту, в который включены вопросы по предметам «Родной язык», «Математика» и «Я и окружающий мир».
Аттестация учителей и классных руководителей предметов, преподаваемых в 5–12 классах, — «Родной язык», «Армянский язык», «История Армении», «Всемирная история», «Моя Родина», «Моя Родина и мир», «Математика», «Алгебра» и «Геометрия», «Естествознание» («Природа»), «Физика», «Химия», «Биология», «География» («География Армении»), «Русский язык», «Английский язык», «Французский язык», «Немецкий язык»,  «Информатика» (начиная с начальной школы — «Цифровая грамотность и компьютерная наука»), «Обществознание», «Начальная военная подготовка», «Физическая культура», «Музыка», «Изобразительное искусство», «Технология», «Шахматы» — проводится в форме электронного тестирования.  Аттестация учителей и руководителей кружков по предметам «Ассирийский язык», «Езидский язык», «Родной язык (курдский)» проводится в бумажной форме.
Учителя, преподающие предметы «Естествознание» («Природа»), «Моя Родина», «Моя Родина и мир», для аттестации выбирают предмет, соответствующий их образовательной квалификации.
Если преподавание ведется как в классах с обучением на армянском, так и на русском языке, тест для классного руководителя составляется только на армянском языке.
Для классного руководителя, преподающего в классах с обучением на русском языке, тест может быть составлен на русском языке. Учитель, преподающий в учебном заведении предметы школьного компонента, рекомендованные министерством, может пройти аттестацию по любому из включенных в перечень аттестации предметов данной области — по своему выбору.