Այս ամռան երկարատև աննորմալ շոգը կարող է Ֆրանսիայի տնտեսության վրա արժենալ 10–15 մլրդ եվրո, ինչը համարժեք է երկրի ՀՆԱ-ի մոտավորապես 0,5%-ին, հայտարարել է Ֆրանսիայի էկոլոգիական անցման նախարար Մոնիկ Բարբյուն, գրում է Politico.
Նրա խոսքով՝ սա դեռ նախնական գնահատական է, որը պետք է ընդունել «մեծ զգուշությամբ»։ Հաշվարկները հիմնված են Ֆրանսիայի ազգային վիճակագրության և տնտեսական հետազոտությունների ինստիտուտի (Insee)՝ նախորդ տարիներին շոգի հետևանքների վերաբերյալ տվյալների վրա։
Վերջնական վնասը կարող է ավելի մեծ լինել, եթե Ֆրանսիայի բազմաթիվ շրջաններում ջերմաստիճանը շարունակի զգալիորեն գերազանցել սեզոնային նորմաները։
Նախնական գնահատմամբ՝ ամենամեծ տնտեսական կորուստները կապված են անտառային հրդեհների և գյուղատնտեսական արտադրության կրճատման հետ։ Հուլիսի կեսերի դրությամբ Ֆրանսիայի տարածքի մոտ 85%-ը գտնվում էր երաշտի նախազգուշացումների տակ։
Կառավարությունում նախազգուշացրել են, որ ծայրահեղ շոգի տնտեսական հետևանքները կուժեղանան, եթե երկրները միջոցներ չձեռնարկեն կլիմայի փոփոխության ազդեցությունը սահմանափակելու համար։
Համեմատության համար՝ 2003 թվականի օգոստոսի ռեկորդային շոգի ժամանակ Ֆրանսիայում հացահատիկային մշակաբույսերի արտադրությունը կրճատվել էր 22%-ով, իսկ գինու արտադրությունը՝ 9%-ով։
Եվրոպական կենտրոնական բանկի՝ 2025 թվականին հրապարակված ուսումնասիրությունը նույնպես ցույց է տվել, որ շոգի ալիքներն ու երաշտները նկատելի բացասական ազդեցություն են ունենում եվրոպական տարածաշրջանների տնտեսական ակտիվության վրա։

Продолжительная аномальная жара этим летом может обойтись экономике Франции в 10–15 млрд. евро, что эквивалентно примерно 0,5% ВВП страны, заявила министр экологического перехода Франции Моник Барбю, пишет Politico.
По ее словам, это пока предварительная оценка, которую следует воспринимать «с большой осторожностью». Расчеты основаны на данных французского Национального института статистики и экономических исследований (Insee) о последствиях жары в предыдущие годы.
Итоговый ущерб может оказаться выше, если температура во многих регионах Франции продолжит значительно превышать сезонные нормы.
Наибольшие экономические потери, по предварительной оценке, связаны с лесными пожарами и сокращением сельскохозяйственного производства. По состоянию на середину июля около 85% территории Франции находилось под предупреждениями о засухе.
В правительстве предупредили, что экономические последствия экстремальной жары будут усиливаться, если страны не будут принимать меры по ограничению воздействия изменения климата.
Для сравнения, во время рекордной жары августа 2003 года производство зерновых во Франции сократилось на 22%, а производство вина — на 9%.
Исследование Европейского центрального банка, опубликованное в 2025 году, также показало, что волны жары и засухи оказывают заметное негативное влияние на экономическую активность европейских регионов.