Հասարակական-քաղաքական գործիչ Ավետիք Չալաբյանի վերաբերյալ քրեական վարույթով նախաքննությունն ավարտվել է, և գործն ուղարկվել է Դատարան։ Այս մասին հայտնում է Չալաբյանի պաշտպանական խումբը։
Գործով առաջին դատական նիստը, որի ընթացքում քննվելու է նաև Ավետիք Չալաբյանի նկատմամբ կիրառված անօրինական խափանման միջոցի հարցը, տեղի կունենա 2026 թվականի օգոստոսի 21-ին, ժամը 14:00-ին, Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի «Շենգավիթ» նստավայրում (ք․ Երևան, Արշակունյաց պող. 24/1)՝ նախագահությամբ դատավոր Դավիթ Բալայանի։Նկատի ունենալով, որ գործը դատարան ուղարկվելու բերումով վարույթի նկատմամբ այլևս չի տարածվում նախաքննական գաղտնիքի ռեժիմը՝ պաշտպանական խումբը հարկ է համարում հանրությանը ներկայացնել Ավետիք Չալաբյանի նկատմամբ իրականացվող քաղաքականապես մոտիվացված հետապնդման առանցքային հանգամանքները։2026 թվականի հունիսի 23-ին Ավետիք Չալաբյանի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 43-210-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ և 6-րդ կետերով։ Մեղադրանքի էությունը կայանում է նրանում, թե իբրև Ավետիք Չալաբյանը 2026 թվականի փետրվար ամսին հանդիպում է ունեցել ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանատան աշխատակիցների հետ, որի ընթացքում համոզելու և ՀՀ ԱԺ ընտրություններում նաև նրանց կողմից նախընտրած քաղաքական ուժի հաղթանակն ապահովելու հանգամանքով շահագրգռելու միջոցով դրդել է վերջիններիս, որպեսզի նրանք խմբի կազմում, նախնական համաձայնությամբ, իրենց ծառայողական ու իշխանական լիազորություններն և դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով խոչընդոտեն Հայաստանի Հանրապետությունում 2026 թվականի հունիսի 7-ին կայացած խորհրդարանական ընտրություններին ընտրելու իրավունք ունեցող ՀՀ քաղաքացիների ընտրական իրավունքի ազատ իրականացմանը։ Ըստ մեղադրանքի՝ դա պետք է իրականացվեր տվյալ պետությունում գործող տնտեսվարող կազմակերպությունների սեփականատերերի միջոցով, ովքեր ստիպելու էին իրենց աշխատակիցներին մեկնել Հայաստանի Հանրապետություն և քվեարկել «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի օգտին։
Ավետիք Չալաբյանը ներկայացված մեղադրանքը չի ընդունել՝ որակելով այն «ծայրից ծայր» սուտ, հորինված և քաղաքական պատվեր։
Մինչև Ավետիք Չալաբյանի ձերբակալությունը՝ 2026 թվականի հունիսի 6-ին, իշխանական քարոզչական նյութեր տարածող և անանուն կառավարվող «Բաղրամյան 26» տելեգրամյան ալիքում հայտնվել էր մի ձայնագրություն, որում իբրև Ավետիք Չալաբյանը ռուսերենով զրուցում է ռուսախոս անձանց հետ՝ Հայաստանում կայանալիք ԱԺ ընտրությունների վերաբերյալ։ Պարզված չէ ոչ այդ ձայնագրության աղբյուրը, ոչ էլ դրա իսկությունը։ Հենց այս ձայնագրությունն ու դրա հիման վրա Դանիել Իոաննիսյանի ղեկավարած կազմակերպության ներկայացրած հաղորդումն է եղել քրեական վարույթի նախաձեռնման և Ավետիք Չալաբյանին մեղադրանք առաջադրելու առիթը։
Ավելին, նշված ձայնագրության մեջ առկա խոսակցության ընթացքում խոսակիցները որևէ նման հարց չեն քննարկում։ Որևէ առաջարկ, ոչ էլ առավել ևս այդ առաջարկի վերաբերյալ համաձայնություն չի տրվում, այնինչ, ըստ մեղադրանքի, առկա է եղել հստակ պայմանավորվածություն և դրան ուղղված գործողություններ են կատարվել։ Այժմ, երբ Ավետիք Չալաբյանի մասով նախաքննությունն ավարտվել է և վարույթի նյութերն ամբողջությամբ հանձնվել են պաշտպանական կողմին, կարող ենք պատասխանատվությամբ հայտարարել, որ մեղադրանքում նշված որևէ էական փաստական հանգամանք հիմնավորված չէ որևէ պատշաճ կամ նույնիսկ ոչ պատշաճ ձեռք բերված ապացույցով։
Ինչ վերաբերում է Ավետիք Չալաբյանի նկատմամբ կիրառված բանտային կալանքին, ապա Ավետիք Չալաբյանը ձերբակալվել և կալանավորվել է 2026 թվականի հունիսի 24-ին (այլ դատավորի կողմից)՝ այդ ձայնագրության հրապարակումից 17 օր անց։ Այդ ամբողջ ընթացքում նա որևէ կերպ չի խոչընդոտել գործի քննությանը, չի փորձել դիմել փախուստի և չի կատարել այլ հակաիրավական արարք, որը կհիմնավորեր նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց բանտային կալանք ընտրելը։
Ավետիք Չալաբյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց բանտային կալանքը ծառայում է ոչ թե գործի քննության բնականոն ընթացքն ու պատշաճ դատավարական վարքագիծն ապահովելուն, այլ հանդիսանում է պատիժ, ինչն արգելված է ՀՀ օրենսդրությամբ և միջազգային կոնվենցիաներով։ Չալաբյանի նկատմամբ բանտային կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրվել է երկու հիմքով՝ վարույթին խոչընդոտելու և նոր հանցանք կատարելու հավանականությամբ։ Ամիս ու կես տևող կալանքի շրջանակներում գործով չի իրականացվել գեթ մեկ վարույթային կամ ապացուցողական գործողություն, որին Ավետիք Չալաբյանը կարող էր խոչընդոտել։ Չի հարցաքննվել որևէ վկա, այլ իրականացվել են միայն այնպիսի գործողություններ, որոնց նա չէր էլ կարող խոչընդոտել (օրինակ՝ փորձաքննություն նշանակելը կամ բջջային օպերատորներին հարցումներ կատարելը)։
Պաշտպանական խումբը հետևողականորեն օգտագործելու է ներպետական և միջազգային իրավական բոլոր գործիքները՝ Ավետիք Չալաբյանի նկատմամբ իրականացվող ապօրինությունները ճանաչելու, նրա անմեղությունն ապացուցելու, խափանման միջոց կալանքը շուտափույթ վերացնելու և հանրային բարի համբավը վերականգնելու համար։

Предварительное следствие по уголовному производству в отношении общественно-политического деятеля Аветика Чалабяна завершено, и дело направлено в суд. Об этом говорится в сообщении группы защиты Чалабяна.
«Первое судебное заседание по делу, в ходе которого будет рассмотрен также вопрос о примененной в отношении Аветика Чалабяна незаконной мере пресечения, состоится в 14:00 часов 21 августа 2026 года в Шенгавитской резиденции суда первой инстанции общей юрисдикции города Еревана (г. Ереван, пр. Аршакуняц, 24/1) под председательством судьи Давида Балаяна.
С учетом того, что в связи с направлением дела в суд на производство более не распространяется режим тайны предварительного следствия, группа защиты считает необходимым представить общественности ключевые обстоятельства политически мотивированного преследования, осуществляемого в отношении Аветика Чалабяна. 23 июня 2026 года в отношении Аветика Чалабяна было возбуждено публичное уголовное преследование по пунктам 5 и 6 части 2 статьи 43-210 Уголовного кодекса Армении. Суть обвинения заключается в том, что Аветик Чалабян, якобы, в феврале 2026 года встречался с сотрудниками посольства РФ в Армении, а в ходе встречи последний, путем убеждения и склонения их к заинтересованности в обеспечении победы предпочитаемой и ими политической силы во время парламентских выборов в Армении, призвал последних к тому, чтобы они, используя свои служебные полномочия и обусловленное ими влияние, воспрепятствовали свободному осуществлению избирательного права граждан Армении, имеющих право голосовать на парламентских выборах, состоявшихся 7 июня 2026 года в Армении. Согласно обвинению, это должно было быть осуществлено посредством владельцев хозяйствующих субъектов, действующих в данном государстве, которые должны были принудить своих сотрудников выехать в Республику Армения и проголосовать в пользу блока «Сильная Армения».
Аветик Чалабян не признал предъявленное обвинение, охарактеризовав его как «от начала до конца» ложное, сфабрикованное и политически заказное.
До ареста Аветика Чалабяна - 6 июня 2026 года - в анонимно управляемом Telegram-канале «Баграмян 26», распространяющем пропагандистские материалы властей, появилась аудиозапись, в которой Аветик Чалабян, якобы, разговаривает по-русски с русскоязычными лицами о предстоящих в Армении выборах. Не установлены ни источник этой записи, ни ее подлинность. Именно эта запись и сообщение, представленное на ее основании организацией, возглавляемой Даниелом Иоаннисяном, стали поводом для возбуждения уголовного производства и предъявления обвинения Аветику Чалабяну.
Более того, в разговоре, содержащемся в указанной записи, собеседники не обсуждают никаких подобных вопросов. Не выдвигается никакого предложения и тем более не дается согласия по поводу такого предложения, тогда как, согласно обвинению, имелась четкая договоренность и были совершены действия, направленные на ее реализацию. Теперь, когда предварительное следствие по части Аветика Чалабяна завершено, и материалы производства полностью переданы стороне защиты, мы можем ответственно заявить, что ни одно существенное фактическое обстоятельство, указанное в обвинении, не подтверждено никаким надлежащим или даже ненадлежащим образом полученным доказательством.
Что касается примененного в отношении Аветика Чалабяна ареста в качестве меры пресечения, то Аветик Чалабян был задержан и заключен под стражу 24 июня 2026 года (другим судьей) - через 17 дней после публикации этой записи. За все это время он никоим образом не препятствовал рассмотрению дела, не пытался скрыться и не совершал иных противоправных действий, которые обосновывали бы избрание в отношении него ареста в качестве меры пресечения.
Избранная в отношении Аветика Чалабяна мера пресечения в виде ареста не служит обеспечению нормального хода рассмотрения дела и надлежащего процессуального поведения, а является наказанием, что запрещено законодательством Армении и международными конвенциями. В рамках ареста, длящегося полтора месяца, по делу не проведено ни одного процессуального или доказательственного действия, которому Аветик Чалабян мог бы воспрепятствовать. Не допрошен ни один свидетель, осуществлены лишь действия, которым он и не мог воспрепятствовать (например, назначение экспертизы или направление запросов мобильным операторам).
Группа защиты будет последовательно использовать все внутригосударственные и международно-правовые инструменты для признания незаконных действий, осуществляемых в отношении Аветика Чалабяна, доказательства его невиновности, скорейшей отмены меры пресечения в виде ареста и восстановления его доброго общественного имени», - говорится в сообщении.