Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է, որ Եվրոպական միությանն անդամակցելու ընթացակարգ սկսելու մասին օրենքի ընդունումը Հայաստանի կողմից փաստացի նշանակում է Եվրասիական տնտեսական միությունից (ԵԱՏՄ) դուրս գալու հայտարարություն, քանի որ երկու տնտեսական միավորումներում միաժամանակյա անդամակցությունն անհնար է: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր հերթին հայտարարել է, որ վերջնական ընտրություն կատարելու ժամանակը դեռ չի հասել, քանի որ ԵԱՏՄ-ին իրական այլընտրանք դեռևս չի ստեղծվել: Մտքերի փոխանակումը տեղի է ունեցել Բիշքեկում Շանհայի համագործակցության կազմակերպության (ՇՀԿ) գագաթնաժողովի շրջանակում երկու ղեկավարների բանակցությունների ընթացքում:
Պուտինը, դիմելով Փաշինյանին, նշել է, որ ռուսական կողմը համաձայն չէ Երևանի այն մեկնաբանության հետ, ըստ որի՝ ԵՄ-ին անդամակցելու գործընթաց սկսելու մասին օրենքի ընդունումը չի նշանակում ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու որոշում:
«Հարգելի Նիկոլ Վովաևիչ, մենք ձեզ հետ հիմա կբանավիճենք: Ինձ համար միշտ հետաքրքիր է ձեզ հետ բանավիճել ցանկացած թեմայով, այդ թվում՝ այս: Սակայն գլխավոր հարցում ինձ թույլ տամ, այնուամենայնիվ, չհամաձայնել ձեզ հետ», — ասել է Ռուսաստանի նախագահը:
Պուտինի խոսքով՝ այլ տնտեսական կազմակերպությանն անդամակցելու ընթացակարգ սկսելու մասին օրենքի ընդունման բուն փաստը Մոսկվան դիտարկում է որպես ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու հայտարարություն:
«Դուք ասացիք, որ չեք հայտարարել դուրս գալու մասին: Այլ տնտեսական կազմակերպությանն անդամակցելու ընթացակարգ սկսելու մասին օրենքի ընդունումը ըստ էության նշանակում է մեր կազմակերպությունից դուրս գալու հայտարարություն, որովհետև թե՛ այնտեղ, թե՛ այնտեղ գտնվելն անհամատեղելի է: Սրանում է խնդիրը», — հայտարարել է Պուտինը:
Միևնույն ժամանակ Ռուսաստանի ղեկավարն առաջարկել է բանակցությունների ընթացքում շարունակել հարցի քննարկումը:
Փաշինյանն ի պատասխան հայտարարել է, որ հայկական իշխանություններն ընդունում են ապագայում կոնկրետ ընտրություն կատարելու անհրաժեշտությունը, սակայն, նրա խոսքով, դրա համար պատշաճ պահը դեռևս չի հասունացել:
«Ես հրապարակայնորեն ասել եմ այդ մասին, որ կգա ժամանակը, երբ անհրաժեշտ կլինի կատարել շատ կոնկրետ ընտրություն: Պարզապես մեր դիրքորոշումն այն է, որ այս պահին այդ ժամանակը չի հասունացել», — ասել է Հայաստանի վարչապետը:
Փաշինյանը դա պարզաբանել է նրանով, որ Հայաստանը դեռևս չունի տնտեսական ինտեգրման գործող ձևաչափին իրական այլընտրանք:
«Որովհետև փաստացի այժմ մենք այլընտրանք չունենք: Այդ այլընտրանքն իրականում ստեղծված չէ», — հայտարարել է նա:
Հայաստանի վարչապետի խոսքով՝ եթե ապագայում նման այլընտրանք ձևավորվի, Հայաստանը կկարողանա վերջնական որոշում կայացնել իր հետագա ուղղության վերաբերյալ, ընդ որում՝ որոշման ընդունման եղանակը նույնպես դեռևս որոշված չէ:
«Երբ դա ստեղծվի, եթե ստեղծվի, այն ժամանակ էլ, անշուշտ, մենք կկատարենք ընտրությունը՝ հանրաքվեի միջոցով, թե առանց դրա: Դե, կան նաև նման տարբերակներ», — ասել է Փաշինյանը:
Նա առաջարկել է այս հարցի քննարկումը շարունակել Ռուսաստանի նախագահի հետ և պատասխանել առաջացող հարցերին:
Պուտինն իր հերթին համաձայնել է, որ վերջնական որոշումը պետք է մնա հայ ժողովրդին, սակայն կոչ է արել Երևանին արդեն իսկ նրան նման ընտրություն կատարելու հնարավորություն տալ:
«Համաձայն եմ այն մտքի հետ, որ ժողովուրդը միշտ պետք է ընտրություն ունենա: Դե, ուրեմն կատարե՛ք այն: Եվ փակենք թեման: Ահա և վերջ», — ասել է Ռուսաստանի նախագահը:
Պուտինը որպես ամենապարզ տարբերակ է անվանել ուղղակիորեն բնակչությանը դիմելը:
«Ամենապարզը մարդկանց դիմելն ու հարցնելն է․ «Դուք ի՞նչ եք ուզում»: Այսպե՞ս, թե՞ այնպես: Եվ վերջ», — հայտարարել է նա:

Президент России Владимир Путин заявил, что принятие Арменией закона о начале процедуры вступления в Евросоюз фактически означает заявление о выходе страны из Евразийского экономического союза (ЕАЭС), поскольку одновременное членство в двух экономических объединениях невозможно. Премьер-министр Армении Никол Пашинян, в свою очередь, заявил, что время для окончательного выбора еще не наступило, поскольку реальная альтернатива ЕАЭС пока не создана. Обмен мнениями состоялся на переговорах двух лидеров на полях саммита Шанхайской организации сотрудничества (ШОС) в Бишкеке.
Путин, обращаясь к Пашиняну, отметил, что российская сторона не согласна с трактовкой Еревана, согласно которой принятие закона о начале процесса вступления в ЕС не означает решения о выходе из ЕАЭС.
«Уважаемый Никол Воваевич, мы с вами сейчас подискутируем. Мне всегда интересно с вами вести дискуссии на любую тему, в том числе и на эту. Но по главному вопросу позволю себе с вами все-таки не согласиться», — сказал российский президент.
По словам Путина, сам факт принятия закона о начале процедуры вступления в другую экономическую организацию Москва рассматривает как заявление о выходе из ЕАЭС.
«Вы сказали, что вы не заявляли о выходе. Принятие закона о начале процедуры вступления в другую экономическую организацию по факту означает заявление о выходе из нашей, потому что пребывание там и там несовместимо. В этом проблема», — заявил Путин.
При этом российский лидер предложил продолжить обсуждение вопроса в ходе переговоров.
Пашинян в ответ заявил, что армянские власти признают необходимость в будущем сделать конкретный выбор, однако, по его словам, подходящий момент для этого пока не наступил.
«Я публично об этом говорил, что придет время, когда нужно сделать очень конкретный выбор. Просто наша позиция в том, что на данный момент это время не созрело», — сказал премьер-министр Армении.
Пашинян объяснил это тем, что у Армении пока отсутствует реальная альтернатива существующему формату экономической интеграции.
«Потому что фактически сейчас у нас нет альтернативы. Эта альтернатива не создана в реальности», — заявил он.
По словам армянского премьера, если в будущем такая альтернатива будет сформирована, Армения сможет принять окончательное решение о своем дальнейшем направлении, причем способ принятия решения также пока не определен.
«Когда это будет создано, если будет создана, тогда и, конечно, мы сделаем выбор — с помощью референдума или без него. Ну, есть такие варианты тоже», — сказал Пашинян.
Он предложил продолжить обсуждение этого вопроса с российским президентом и ответить на возникающие вопросы.
Путин, со своей стороны, согласился с тем, что окончательное решение должно оставаться за армянским народом, однако призвал Ереван предоставить ему возможность сделать такой выбор уже сейчас.
«Согласен с тем, что всегда должен быть у народа выбор. Ну так сделайте его. И закроем тему. Вот и все», — сказал российский президент.
Путин назвал наиболее простым вариантом прямое обращение к населению.
«Самое простое — это обратиться к людям и спросить: «Вы что хотите?» Так или так? И все», — заявил он.