2026 թվականի հուլիս-օգոստոս ամիսների ընթացքում «Դայմենշն» ներդրումային ընկերությունը հաջողությամբ իրականացրել է հայկական վեց ընկերությունների կորպորատիվ պարտատոմսերի տեղաբաշխումներ։ Ընդհանուր 8.8 մլրդ ՀՀ դրամ ծավալով թողարկումները տեղաբաշխվել են ամբողջությամբ և նախապես սահմանված ժամկետներից շուտ։
Թողարկողները ներկայացնում են տնտեսության տարբեր ոլորտներ՝ ագրոարդյունաբերությունից և առողջապահությունից մինչև ենթակառուցվածքային շինարարություն, արդյունաբերական արտադրություն և մանրածախ առևտուր։ Նրանց թվում են նաև հանրության կողմից լայնորեն ճանաչված բրենդներ։ Տեղաբաշխումների ոլորտային բազմազանությունը ներդրողներին հնարավորություն է տալիս կապիտալի շուկայի միջոցով մասնակցել իրական տնտեսության տարբեր հատվածների զարգացմանը, իսկ ընկերություններին՝ օգտվել ֆինանսավորման այլընտրանքային աղբյուրներից և ընդլայնել ֆինանսավորման գործիքակազմը։
«Մենք բարձր ենք գնահատում այս գործարքների ազդեցությունը Հայաստանի կապիտալի շուկայի զարգացման և ֆինանսական շուկայի նոր մշակույթի ձևավորման վրա։ Ընկերության մուտքը կապիտալ շուկա ենթադրում է ֆինանսական թափանցիկության և հաշվետվողականության ավելի բարձր մակարդակ, անկախ աուդիտորների ներգրավում և կորպորատիվ կառավարման համապատասխան մեխանիզմների ներդրում։ Այս չափանիշները բարձրացնում են վստահությունն առանձին ընկերությունների նկատմամբ և, ավելի լայն առումով, նպաստում ավելի թափանցիկ ու ինստիտուցիոնալ գործարար միջավայրի ձևավորմանը։ Մեր գործունեության արդյունքները ցույց են տալիս, որ շուկան պատրաստ է աջակցել նշված ճանապարհն ընտրող ընկերություններին:
Այս համատեքստում առանձնահատուկ կարևորություն ունեցավ Կառավարության՝ «Թողարկման և վարկանիշավորման պետական աջակցության ծրագիրը», որի շրջանակում տրամադրվող օժանդակությունը նվազեցրեց ընկերությունների՝ կապիտալի շուկա մուտք գործելու ծախսերը և արդյունավետ խթան հադնիսացավ թողարկողների ներգրավման ու շուկայի հետագա զարգացման համար։ Հուսով ենք, որ նմանատիպ պետական ծրագրերը շարունակական բնույթ կկրեն և հետագայում ևս կնպաստեն նոր ընկերությունների մուտքին կապիտալի շուկա։»,— նշել է «Դայմենշն» ՓԲԸ-ի գործադիր տնօրեն Գրիգոր Հարությունյանը։
«Դայմենշն» ՓԲԸ-ի մասին
«Դայմենշն» ՓԲԸ-ն ներդրումային ընկերություն է, որն առաջարկում է ծառայությունների և լուծումների լայն շրջանակ ներդրումային բանկինգի, ակտիվների կառավարման, բրոքերային ծառայությունների և արժեթղթերի պահառության ոլորտներում։ Ընկերությունը լիցենզավորվել և վերահսկվում է ՀՀ կենտրոնական բանկի կողմից։

Between July and August 2026, Dimension investment company successfully completed corporate bond placements for six Armenian companies. The issues, totalling AMD 8.8 billion, were placed in full and significantly ahead of their originally scheduled closing dates.
The issuers represent a range of sectors, from agribusiness and healthcare to infrastructure construction, industrial production and retail. They include brands widely recognised by the public. The sectoral diversity of the placements enables investors to participate, through the capital markets, in the development of different segments of the real economy, while giving companies access to alternative sources of financing and a broader range of funding instruments.
“We believe these transactions make an important contribution to the development of Armenia’s capital markets and to fostering a new culture in the financial market. Entering the capital markets requires a higher level of financial transparency and accountability, the engagement of independent auditors, and the implementation of appropriate corporate governance mechanisms. These standards strengthen confidence in individual companies and, more broadly, contribute to a more transparent and institutionalised business environment.
In this context, the Government’s “State Support Programme for Issuance and Rating” has played a particularly important role. The support provided under the programme has reduced the cost for companies of accessing the capital market and served as an effective incentive for attracting issuers and supporting the market’s further development. We hope that similar Government programmes will continue and further facilitate the entry of new companies into the capital market,” said Grigor Harutyunyan, Chief Executive Officer of Dimension CJSC.
About Dimension CJSC
Dimension CJSC is an investment company offering a broad range of services and solutions in investment banking, asset management, brokerage and securities custody. The Company is licensed and supervised by the Central Bank of Armenia.