Օգոստոսի 13-ին կլրանա կուբացի նախկին առաջնորդ Ֆիդել Կաստրոյի 86-ամյակը: Իր ծննդյան օրը նա կնշի առանց աղմուկի:
Երկիրը գրեթե կես դար կառավարած ծերացող Կաստրոն իրեն հանրության աչքից հեռու է պահում: Վերջին անգամ հանրության առաջ նա հայտնվել է այս տարվա մարտին` Հռոմի պապ Բենեդիկտոս XVI-ի այցի ժամանակ:
Պետական լրատվամիջոցները հունիսից չեն տպագրել «Մտորումներ» շարքից ոչ մի հոդված, որոնցով ժամանակ առ ժամանակ հանդես էր գալիս Կաստրոն: Վերջին հոդվածներն աչքի էին ընկնում իրենց կարճությամբ եւ ընտրված թեմաներով` նախկին կուբացի առաջնորդը կարող էր անդրադառնալ յոգային կամ ուտելի բույսերին, հայտնում է «Ամերիկայի ձայն»-ը:
Կաստրոն շարունակում է ազդեցիկ անձ համարվել Կուբայում , թեեւ 2006 թ-ից աղիքային հիվանդության պատճառով նա ժամանակավորապես իր լիազորությունները հանձնել է եղբորը` Ռաուլին, իսկ 2008 թ-ին իշխանությունը հանձնել է ամբողջովին:
Անցյալ տարի Կուբայում Կաստրոյի 85-ամյակը նշել են համերգներով, ցուցահանդեսներով եւ այլ միջոցառումներով, բայց ինքն անձամբ դրանց ներկա չի եղել:

Бывшему кубинскому лидеру Фиделю Кастро 13 августа исполнилось 86 лет. Свой день рождения он отмечает без какой-либо шумихи.
Слабеющий Кастро, который правил страной почти полвека, держится вне поля зрения общественности. В последний раз он появлялся на публике в марте этого года во время визита в страну Папы римского Бенедикта XVI.
Государственные СМИ с июня не опубликовали ни одной статьи из серии «Размышления», с которыми Кастро выступал время от времени. Последние публикации обращали на себя внимание своей краткостью и выбором тем – бывший кубинский лидер мог написать о йоге или о съедобных растениях, сообщает «Голос Америки».
Кастро остается популярной фигурой на Кубе, хотя в 2006 году в связи с болезнью кишечника он временно передал свои полномочия своему брату Раулю, а в 2008 году передал власть полностью.
В прошлом году Куба отмечала 85-летие Кастро концертами, выставками и другими мероприятиями, но сам он на них не присутствовал.