Ռուսաստանի իրավապահ մարմինները Hermitage Capital ներդրումային հիմնադրամի ղեկավար Ուիլյամ Բրաուդերի նկատմամբ միջազգային հետախուզում է հայտարարել՝ «Գազպրոմի» բաժնետոմսերի անօրինական գնման գործի շրջանակներում: Այս մասին հայտնի է դարձել Մոսկվայի Տվերի դատարանում դատականնիստի ժամանակ, որտեղ որոշվում էր բրիտանացու նկատմամբ հեռակա կալանքի որոշում կայացնելու հարցը, հաղորդում է «Ինտերֆաքսը»:
Մեծ Բրիտանիան հրաժարվել է տեղեկացնել Ուիլյամ Բրաուդերին Ռուսաստանում քրեական հետապնդման մասին, դատարանում հաղորդել է դատախազը, հաղորդում է «ՌԱՊՍԻ»-ն:
Ռուսական օրենսդրության համաձայն, դատարանի կողմից կալանքի սանկցիայից հետո նրա հետախուզման մասին նյութերը կուղարկվեն «Ինտերպոլի» ռուսական ստորաբաժանում:
Միաժամանակ, Բրաուդերի հեռակա կալանք կիրառելու միջնորդության քննարկումը դատարանը տեղափոխել է ապրիլի 25-ին: Դատարանը նման որոշում է կայացրել, որովհետեւ գործում չկան տվյալներ այն մասին, որ քննությունը թեկուզ ֆորմալ փորձեր է ձեռնարկել մեղադրյալին սպասվող դատական նիստի մասին տեղեկացնելու վերաբերյալ, հաղորդում է «Վզգլյադը»:
Հիշեցնենք, որ Ռուսաստանի Քննչական կոմիտեն մարտին դադարեցրել է քրեական գործը Hermitage Capital Management հիմնադրամի իրավաբան Սերգեյ Մագնիտսկիի մահվան գործով: Միաժամանակ, Ռուսաստանում դատական գործընթաց  սկսվել անձանք Մագնիտսկիի եւ Բրաուդերի նկատմամբ, ովքեր մեղադրվում են ավելի քան 522 մլն ռուբլու չափով հարկերցի խուսափելու մեջ:

Российские правоохранительные органы объявили главу инвестфонда Hermitage Capital Уильяма Браудера в международный розыск в рамках дела о незаконной скупке акций «Газпрома». Об этом стало известно во время заседания в Тверском суде Москвы, на котором решался вопрос о заочном аресте британца, сообщает «Интерфакс».
Великобритания отказалась известить Уильяма Браудера об уголовном преследовании в России, сообщил в суде прокурор, передает РАПСИ. Согласно российскому законодательству, после выдачи судом санкции на арест обвиняемого материалы о его розыске будут переданы в российское отделение Интерпола.
Между тем, рассмотрение ходатайства о заочном аресте Браудера суд перенес  на 25 апреля. Такое решение судья принял потому, что в деле нет данных о том, что следствие предприняло хотя бы формальные попытки известить обвиняемого о предстоящем судебном заседании, передает ВЗГЛЯД.
Напомним, в марте Следственный комитет прекратил уголовное дело по факту смерти юриста фонда Hermitage Capital Management Сергея Магнитского. Одновременно в России стартовал судебный процесс в отношении самого Магнитского и Браудера, обвиняющихся в уклонении от уплаты налогов на сумму более 522 млн рублей.