Աստանայում, մայիսի 29-ին, Եվրասիական տնտեսական խորհրդի նիստում ԵվրԱզԷս-ի անդամ երկրների նախագահները պայմանավորվել են, որ առաջիա 1,5 տարում Մաքսային միության շրջանակներում կհանվեն բոլոր սակագնային սահմանափակումները: Այս մասին, այսօր՝ մայիսի 31-ին, հայտարարել է Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն՝ Մինսկում ԱՊՀ երկրների վարչապետների խորհրդի նիստին մասնակցող պատվիրակությունների ղեկավարների հետ հանդիպման ժամանակ:
«Ռուսաստանը քայլ է արել ու հայտարարել, որ 1-1,5 տարի անց բոլոր սակագնային սահմանափակումները կվերացվեն, այդ թվում նավթագազային ոլորտում: Բոլոր ուղղություններով պետք է լինի ամբողջական ազատություն, մինչեւ 2015 թվականը մենք պետք է իրագործենք այն ամենը, ինչ ստորագրված է Մաքսային միության շրջանակներում եւ դեռ շրջանառության մեջ մի մտել… Հանդիպումն Աստանայում սահմանային պահ էր, նիստն ընթանում էր բավական սուր, բայց՝ արդյունավետ»,-ասել է Լուկաշենկոն:
«մենք պայմանավորվել ենք, որ Եվրասիական տնտեսական միությունը կլինի տնտեսական, եւ այն քաղաքական խնդիրները, որոնք արդյունքում կխանգարեն այդ միության զարգացմանը, անպայման պետք է լուծվեն: Կյանքը, միեւնույն է, այդ բոլոր հարցերը կդնի սեղանին: Չի կարելի սահմանափակվել միայն տնտեսական համագործակցությամբ, որովհետեւ այն միշտ պահանջում է ինչ-որ լրացուցիչ գործողություններ քաղաքականության, դիվանագիտության, պաշտպանության ոլորտներում: Մենք պայմանավորվել ենք, որ աստիճանաբար լուծելու ենք այդ խնդիրները»,-ասել է Լուկաշենկոն, հաղորդում է «Բելտա»-ն:

На заседании Высшего Евразийского Экономического совета в Астане 29 мая президенты стран ЕврАзЭС договорились о том, что в течение ближайших полутора лет в рамках Таможенного союза будут сняты все тарифные ограничения. Об этом 31 мая заявил глава Беларуси Александр Лукашенко на встрече с руководителями делегаций, участвующих в заседании Совета глав правительств стран СНГ в Минске.
«Остается еще много изъятий в Таможенном союзе. Россия сделала шаг и заявила, что через год-полтора все тарифные ограничения, в том числе в нефтегазовой сфере, будут сняты, – заявил Лукашенко. – По всем направлениям должны быть полная свобода, к 2015 году мы должны все реализовать, что было подписано в рамках Таможенного союза и пока не вовлечено в оборот. … Встреча в Астане – это был рубежный момент, совещание, которое проходило очень остро, но результативно», - сказал он, цитирует «Газета.Ru».
«Мы договорились о том, что союз (ЕАС), будет экономическим, и те политические проблемы, которые впоследствии будут мешать развитию этого союза, обязательно будут решаться. Жизнь все равно поставит эти проблемы. Нельзя будет ограничиваться только экономическим сотрудничеством, потому что оно всегда требует каких-то дополнительных действий в области политики, дипломатии, обороны. Мы договорились, что постепенно будем решать и эти вопросы», - сказал Лукашенко, передает БелТА.