Ղրղըզստանի վարչապետ Ժանտորո Սաթիբալդիեւը Սարուու գյուղի բնակիչների հետ հանդիպման ժամանակ խոստացել է, որ «Կումտոր» ոսկու հանքը կվերցնեն Centerra կանադական ընկերությունից, հաղորդում է «Ինտերֆաքսը»: Այժմ ձեռնարկությանն է պատկանում հանքավայրի 100%-ը, իսկ երկրի իշխանություններին՝ Centerra-ի միայն 33%-ը: Ըստ Սաթիբալդիեւի՝ հանքարդյունահանումը պետք է իրականացնի հանրապետությունում գրանցված ընկերությունը: Վարչապետը նշել է, որ այդպիսով կաճեն հարկային եկամուտները:
«Առաջիկայում Kumtor Operating Company եւ Kumtor Gold Company ընկերությունների հ կստեղծվի մեկ ձեռնարկություն, որը կզբաղվի հանքավայրի հետագա շահագործմամբ», - հավելել է Սաթիբալդիեւը:
Կանադական ներդրողի հետ պայմանագրի խզումը եւ հանքի ազգայնացումը բողոքի ցույցի մասնակիցների հիմնական պահանջն էր: Մարդիկ պահանջում են, որպեսզի Միջին Ասիայում ոսկու ամենախոշոր հանքավայրի եկամտի կեսը տեղի բնակիչների կարիքների բավարարմանը ծառայի: Անկարգությունների պատճառով երկրի իշխանությունները փոխել են Իսսիկ-Կուլի մարզի ղեկավարությանը: Նոր մարզպետ է դարձել հատուկ ծառայությունների գեներալ Թոկոն Մամիտովը:
Հիշեցնենք, որ այսօր Ղրղըզստանի կառավարության ղեկավարն այցելել է անհանգիստ շրջան: «Կաբարը» հայտնում է, որ տեղի բնակիչների հետ հանդիպման արդյունքում վճռվել է, որ մեկ շաբաթվա ընթացքում տեղի իշխանությունները ՂՀ-ի կառավարության հետ համատեղ կմշակեն Իսսիկ-Կուլի մարզի սոցիալ-տնտեսական խնդիրների լուծման առաջնային միջոցառումների ծրագիր: Բնակիչները խոստացել են այլեւս չդադարեցնել «Տամգա» հենակետի աշխատանքը եւ չփակել հանք տանող ճանապարհը:

Премьер-министр Кыргызстана Жанторо Сатыбалдиев на встрече с жителями села Саруу пообещал, что рудник «Кумтор» выведут из состава канадской компании Centerra, передает «Интерфакс». Сейчас предприятию принадлежит 100% месторождения, а власти страны владеют 33% самой Centerra. По словам Сатыбалдиева, добычу должна вести компания, зарегистрированная в республике. Это, как отметил премьер, позволит увеличить налоговые поступления.
«В самое ближайшее время на базе компаний Kumtor Operating Company и Kumtor Gold Company будет создано одно предприятие, которое и займется дальнейшей разработкой рудника», - добавил Сатыбалдиев.
Разрыв контракта с канадскими инвесторами и национализация рудника являются главными требованиями участников массовой акции протеста, переросшей накануне в стычки с милицией. Люди требуют, чтобы часть прибыли от добычи золота на крупнейшем месторождении Средней Азии шла на нужды местных жителей. Из-за беспорядков власти страны сменили руководство Иссык-Кульской области. Новым главой региона стал генерал из спецслужб Токон Мамытов.
Напомним, сегодня глава правительства Кыргызстана посетил неспокойный район. Как сообщает «Кабар», по итогам встречи с местными жителями принято решение, что в течение одной недели местными властями совместно с аппаратом Правительства КР будет разработан План первоочередных мер по решению социально-экономических проблем Иссык-Кульской области. Жители пообещали больше не останавливать работу подстанции «Тамга» и не перекрывать ведущую на рудник дорогу.