Մոսկվայի կենտրոնում հոկտեմբերի 25-ին բելառուսցի չեկիստները փորձել են բռնել եւ առեւանգել Բելառուսական կալիումի ընկերության նախկին թոփ մենեջեր Դմիտրի Սամոյլովին։ Ընկերության այլ աշխատակիցներ եւս գանգատվել են հետապնդումներից, գրում է «Կոմերսանտը»։
Լենինգրադի կայարանում տեղի ունեցած պատմությունը հոլիվուդյան ֆիլմերի սցենար է հիշեցնում։
Հոկտեմբերի 25-ին գործարար Սամոյլովը պետք է գնացքով մեկներ Պետերբուրգ։
Մեկնումից քիչ ժամանակ առաջ վագոն են մտել քաղաքացիական հագուստով չորս տղամարդիկ եւ փորձել ձերբակալել գործարարին։ Նրանք Բելառուսի ԿԳԲ-ի վկայականներ են ցույց տվել եւ հավելել, որ նրան մտադիր են քննիչի մոտ տանել։
Սամոյլովը հասկացել է, որ գնացքում դիմադրություն ցույց տալն անհնար կլինի։ Նա վերցրել է իրերը եւ հետեւել չեկիստներին։ Երբ խումբն անցնում էր ոստիկանների մոտով, գործարարը բղավել է, որ իրեն առեւանգում են։
ՆԳՆ աշխատակիցներն իրենց չեն կորցրել եւ միջադեպի հինգ մասնակիցներին ձերբակալել եւ հարցաքննել են։
Դ. Սամոյլովը հայտնել է, որ ՌԴ քաղաքացի է, իսկ Բելառուսի ԿԳԲ-ի աշխատակիցներն ապօրինաբար փորձել են իրեն ձերբակալել՝ Մինսկ տանելու համար։ Ռուս ոստիկանները չեկիստներին չեն ձերբակալել։
ՆԳՆ-ում եւ ԿԳԲ-ում միջադեպը չեն մեկնաբանել։
Ոմանք կարծում են, թե Սամոյլովի ձերբակալման փորձը բացատրվում է Մինսկի՝ իրեն ապահովագրելու մտադրությամբ. Հոկտեմբերի 26-ին լրանում է «Ուրալկալիումի» գլխավոր տնօրեն, Բելառուսական կալիումի ընկերության դիտորդական խորհրդի նախագահ Վլադիսլավ Բաումգարտների կալանքի ժամկետը։
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն  ավելի վաղ  Բաումգարտների ազատությունը 100 մլն դոլար էր գնահատել, սակայն ընկերութունը մտադիր չէ գրավ վճարել, ինչի մասին ակնարկել են «Կոմերսանտի» զրուցակիցները։

Захватывающая история произошла 25 октября в центре Москвы. Белорусские чекисты попытались задержать и этапировать в Минск бывшего топ-менеджера ЗАО «Белорусская калийная компания» (БКК) Дмитрия Самойлова. Другие сотрудники БКК также пожаловались на слежку за собой, пишет «Коммерсантъ».
История, которая произошла на Ленинградском вокзале, развернулась в лучших традициях Голливуда.
25 октября бизнесмен Самойлов должен был отправиться поездом в Петербург. Незадолго до отправления в вагон вошли четверо мужчин в штатском и попытались провести задержание, рассказал «Ъ» сам бизнесмен. Силовики предъявили мужчине удостоверения сотрудников КГБ Беларуси и добавили, что намерены доставить его к следователю.
Самойлов понял, что оказать сопротивление в поезде будет невозможно. Он взял вещи и документы и отправился за чекистами. Когда группа людей проходила мимо дежуривших на платформе полицейских, бизнесмен закричал, что его похищают.
Сотрудники МВД не растерялись и задержали всех пятерых участников инцидента, в отделении их опросили. Д.Самойлов сообщил, что является гражданином России, а сотрудники КГБ Белоруссии незаконно попытались его арестовать, чтобы вывести в Минск. Задерживать чекистов российские полицейские не стали.
В МВД не стали комментировать инцидент. Официальных заявлений со стороны КГБ также пока не последовало.
По мнению наблюдателей, попытка задержания Самойлова объясняется намерением Минска подстраховаться: 26 октября истекает 2-месячный срок ареста генерального директора «Уралкалия», председателя наблюдательного совета Белорусской калийной компании Владислава Баумгертнера, который проходит главным подозреваемым по резонансному «калийному делу».
Президент Белоруссии Александр Лукашенко ранее во всеуслышание оценил свободу В.Баумгертнера в 100 млн долл., однако компания не намерена платить выкуп, о чем дали понять источники «Ъ».