Լիբիացի ինկասատորներից 54 միլիոն դոլար են գողացել։ Դեպքը կատարվել է Սիրտ քաղաքում՝ քաղաքն օդանավակայանին կապող մայրուղում։ Հոկտեմբերի 28-ին տասը կողոպտիչներ հարձակվել են Կենտրոնական բանկի ինկասատորների ավտոմեքենայի վրա։
Agence France-Presse-ը LANA լրատվական գործակալությունը վկայակոչելով, հայտնում է, որ ինկասատորական ավտոմեքենան միայն մեկ մեքենա էր ուղեկցում։ Գողերի ավար է դարձել 53 մլն լիբիական դինար (42 մլն դոլար) եւ 12 մլն դոլար արտարժույթ, հայտնում է lenta.ru-ն։
Հարձակվողներին հաջողվել է փախչել դեպքի վայրից։ Սիրտի ուժային կառույցների ներկայացուցիչները հայտարարել են, որ հաջողվել է ճշտել գողերի ավտոմեքենայի համարը։
մի քանի ամիսներին սա Սիրտում բանկերի թալանման առաջին դեպքը չէ, նշում է AFP-ն: 2013թ. հուլիսին Սիրտում թալանվել էր երկու բանկ` 500 հազար դինար (400 հազար դոլար) ընդհանուր գումարի չափով: Այդ հանցագործությունները դեռ չեն բացահայտվել:

У ливийских инкассаторов похитили $54 миллиона. Инцидент произошел в Сирте, на трассе, соединяющий город с аэропортом. Десять грабителей 28 октября напали на автомобиль инкассаторов Центрального банка.
Как сообщает Agence France-Presse со ссылкой на местное новостное агентство LANA, инкассаторский автомобиль сопровождала всего одна машина охраны. Добычей грабителей стали 53 миллиона ливийских динаров (42 миллиона долларов) и иностранная валюта на 12 миллионов долларов, сообщает «Лента.Ру».
С места преступления нападавшим удалось скрыться. Представители силовых структур Сирта заявили, что удалось установить номер автомобиля, использованного для ограбления.
За последние несколько месяцев это уже не первый случай ограбления банков в Сирте, отмечает AFP. В июле 2013 года в Сирте были ограблены два банка на общую сумму в 500 тысяч динаров (400 тысяч долларов). Раскрыть эти преступления пока не удалось.